Wlasny Ambilight - szukam ch?tnych do pomocy

Witam! Chcę zbudować własne rozwiązanie Ambilight.

TEORIA_____

Ambilight to system wymyślony przez Philipsa. Polega on na oświetlaniu ściany bezpośrednio za telewizorem kolorem dominującym w danej scenie wyświetlanej na telewizorze - całkiem fajny efekt. Spotykane są 3 rodzaje - mono (jedno podświetlenie), stereo - prawa i lewa strona świecą niezależnie, surround - dodatkowo jest jeszcze podświetlenie z góry.

MÓJ CEL______

Chce zbudować układ sterujący zimnymi katodami (niebieską, zieloną i czerwoną) który na wejście przyjmuje sygnał kompozytowy wideo. Będę w pełni usatysfakcjonowany rozwiązaniem mono, choć stereo też może być ;)

KROKI MILOWE______

Z wstępnych przemyśleń wynika, że cały proces powinien przebiegać mniej więcej tak:

- Sygnał analogowy (kompozytowy - niskiej częstotliwości) jest przetwarzany na sygnał RGB

- Dla każda z wartości RGB wyliczany jest procent udziału w scenie

- W zależności od zawartości danej barwy wysterowywana jest moc danej katody

W przypadku rozwiązania stereo trzeba by jeszcze osobno przeliczać prawą i lewą stronę obrazu - chyba trudniejsze.

I TU APEL______

Szukam ludzi którzy pomogli by mi przy tym projekcie. Wstępnie chciałem użyć układu BT878 ale to jest układ PCI a ja nie chciał bym budować całego komputera - chciałbym aby to było w miarę proste rozwiązanie. Czy ktoś chciałby się przyłączyć?

Jak przeliczyć wartości średnie RGB - zwłaszcza gdyby myśleć o rozwiązaniu stereo?

Może macie inne sugestie rozwiązań.

Tutaj można zobaczyć projekt dla PC

formatting link
ale ja chciałbym uniknąć PC w tym rozwiązaniu - to ostateczność.

Reply to
Krzysztof Daniel
Loading thread data ...

Użytkownik "Krzysztof Daniel" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@48g2000cwx.googlegroups.com... Z wstępnych przemyśleń wynika, że cały proces powinien przebiegać mniej więcej tak:

- Sygnał analogowy (kompozytowy - niskiej częstotliwości) jest przetwarzany na sygnał RGB

- Dla każda z wartości RGB wyliczany jest procent udziału w scenie

Nie znam się na sygnale TV, ale jak RGB są osobno, to czy nie najprościej jakimiś układami RC uzyskać wartości średnie ? Dla wersji stereo może doszłyby jakieś klucze sterowane impulsami synchronizacji poziomej+ układ czasowy odmierzający połowę linii. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Piotr Gałka napisał(a):

Być może :) - grunt żeby to działało szybko :) powiedzmy że zakładam 10 zmian koloru na sekundę.

Reply to
Krzysztof Daniel

Krzysztof Daniel napisał(a):

(...)

Nie bardzo rozumie co miałby robić BT878, no chyba żeby zrobić "hosta", ale to już wyższa jazda.

hmm, coś tam mogę "grzebnąć" przy tym, ale ostatnio krucho z czasem u mnie. Jak byś pisał do mnie to usuń z adresu "usun".

Ja bym to zrobił tak: rozłożyć sygnał na RGB, sygnały synchronizacji. Może to zrobić scalak wyrwany z TV. Wsadzić uC + przetworniki A/C. Pozostaje tylko napisać proste oprogramowanie.

Można by też bezpośrednio podać sygnał kompozytowy na A/C i resztę obrabiać na uC, ale wymaga do większej mocy obliczeniowej.

Odnośnie samego przetwornika A/C to widziałem odpowiednie za "grosze", były one wykorzystywane w projektach oscyloskopów cyfrowych. Procesor to myślę że jakiś ARM7 powinien się wyrobić z analizą sygnału i sterowaniem.

To rozwiązanie ma jedną zaletę: czy to będzie mono, stereo, czy 5+1 ;) to nie wpływa to w znaczący sposób na komplikację projektu.

Reply to
Maksymilian Dutka

Eee, nie zebym sie znal, ale zakladajac ze mamy sygnal RGB to czy nie daloby sie obliczyc wartosci sredniej na podstawie napiecia? Ot A/D i wyswietlic kolor? Jakas atmega pewnie wystarczy. W "stereo" to juz troche wiecej zabawy, bo trzeba podzielic ekran na pol i obliczyc kolor dla jednej i drugiej polowki. A surround to juz w ogole... ;-)

m.

Reply to
Martin Lukasik

Martin Lukasik napisał(a):

Dało by się, z tym że okres "całkowania" musiałby wynosić 1/50sek, ew. wielokrotność inaczej efekt może niebyć zbyt dobry.

Po co A/D ?

To zależy do czego ;)

W rozwiązaniu które zaproponowałem to teoretycznie można by obliczać średnią kolorów powiedzmy w bloku 10x10px.

Reply to
Maksymilian Dutka

Maksymilian Dutka napisał(a):

Dokładnie, dodatkowo to musi mieć chyba jakąś bezwładność żeby za bardzo nie migało - to ma robić płynne tło a nie zamęczyć oczy :)

Ach. Nie wspomniałem - budget na sterownik to maksymalnie jakieś 220 PLN

Reply to
Krzysztof Daniel

dekoder jednukladowy Philipsa + sepearator synchronizacji np TDA3561 + BA7046 - mozna kupic lub wyciagnac ze starego TV dalej umeiszczamy filtry RC + ew przed nimi timer 32us (NE555) i klucze(CD4066) aby oddzielic strone lewa i prawa + ew nastepny timer 10ms + klucze aby oddzielic gore-dol sygnaly analogowe podajemy na kontrolery CCFL np firmy IR, ktore zapewnia ladna modulacje jasnosci w trybie pradowym stosowanie procka, A/D, D/A IMHO to tylko komplikowanie i podrazanie rozwiazania ze wzgledu na wymagana spora moc obliczeniowa

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

A na pewno tak szybko chcesz ? Bo duze migajace plaszczyzny to nie jest to co oko lubi najbardziej :-)

Podobnie nie wiem czy CCFL to najlepszy wybor - moze jednak zestaw LED ?

J.

Reply to
J.F.

Czuje chlopaki, ze za bardzo kombinujecie :)

Nie wystarczy poprostu sygnalem RGB bezposrednio sterowac katody? Przepusic sygnal przez prosty wzmacniacz z jakas pojemnoscia na wyjsciu, zeby ograniczyc szybkosc zmian sygnalu. Sredni poziom sygnalu na wyjsciu dla kazdego koloru bedzie mniej wiecej tym co widac na ekranie. I tyle potrzeba do wersji mono. Do stereo wystarczy dodac uklad czasowy (32uS) wyzwalany inpulsami synchronizacji poziomej, ktory bedzie przelaczal pomiedzy katodami lewej i prawej strony. I tyle :)

A.

Reply to
AW

Cóż - obraz filmu nie miga najczęsciej zbyt agresywnie (barwy nie zmieniają się aż tak) i ja chciałbym właśnie uzyskać efekt płynności - nie migotania. Z drugiej strony jak jest czerowno - to ma byc czerwono - jak sie sciemni - ma się ściemnic a nie wyć na czerwono przy czarnej scenie.

Jestem otwarty na sugestie :)

Reply to
Krzysztof Daniel

"Bezwladnosc" to ja zapewnilbym mu kondziolkiem :-)

m.

Reply to
Martin Lukasik

No, wlasnie o to mniej-wiecej chodzilo, tylko nie wypilem rano kawy i sie nie obudzilem :-)

m.

Reply to
Martin Lukasik

wszystko mozna:) fakt, procki te sa nieprzyzwoicie tanie:) jednakze dla wielu ludzi nie sa one tak proste i oczywiste w uzyciu wiec moze byc prosciej zrobic na piechotke ...

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Krzysztof Daniel napisał(a):

Najprostsze rozwiązanie : Kupujemy 2 telewizory jeden dobry duzy i jeden tani mniejszy Dobry stawiamy gdzie chcemy a tani tyłem za dobrym żeby świecił na ścianę i gotowe :)

Reply to
Peper

Peper napisał(a):

Hehe... Tylko wtedy dostaniesz małą zamianę stronami kolorów (obraz z prawej będzie podświetlany kolorystką części lewej i na odwrót) Chyba że przerobisz elektronikę tego gorszego telewizora żeby wyświetlał obraz odwrócony, ale nie wiem czy to będzie prostsze niż zbudowanie od podstaw takiego układu Ambilight ;)

Reply to
TRS

Eee tam stwarzasz problemy ;)

1) Postawić do góry nogami 2) Zamienić dwa druty
Reply to
pisz_na.mirek

Krzysztof Daniel napisał(a):

pooglądaj sobie kilka filmów patrząc na przeciwległą ścianę w pokoju albo postaw naprzeciw ekranu krzesło z przewieszonym prześcieradłem :-)

Zobaczysz, że to cholerstwo jednak mocno miga i potrzebujesz "spowalniacza" ;-)

MAc

Reply to
MAc

Spinacz biurowy, TRS snipped-for-privacy@to.obchodzi!

Znaczy zamienisz miejscami dwa przewody? :)

Reply to
Adam Wysocki

Adam Wysocki napisał(a):

Bardzo prosze o merytoryczne wypowiedzi a nie takie, delikatnie mówiąc - pierdoły.

Reply to
Krzysztof Daniel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.