Stopień wyjściowy centrali dla linii PSTN POTS, modu

Jest gdzieś może do wglądu schemat jak jest wykonany na tradycyjnej centrali telefonicznej dla linii analogowej stopień modulujący tą linię sygnałem audio? Zasilacz 48V jakiś tam opornik szeregowy i coś z gatunku jak najprostszy modulator stopnia końcowego w CB z modulacją AM - gdzie tranzystor modulujący wpięty w linię zasilania stopnia końcowego? Czy po prostu na pustą linię z polaryzacją DC włączony równoległy tranzystor, który otwierając się i przymykając w tak sygnału audio podawanego na jego bazę, moduluje linię tym samym sygnałem. Chodzi mi o to jak np. zrealizować symulację centrali aby dla aparatu była widoczna w celach testowych taka sztuczna linia centralowa z tonem ciągłym ~440Hz. Samą "pustą" linię bez modulacji zrobić nie problem. Zasilacz 48V i szeregowy opornik aby po zwarciu za opornikiem uzyskać podobny prąd zwarcia jak typowej linii telefonicznej do tych max ~20mA jak krótka linia miedziana od centrali. Chodzi o to jak centrala realizuje na takiej linii modulację sygnałem audio. Brakuje już na grupie speca od central Sławka HF5BS, bo on by na pewno wiedział gdyby był jeszcze tutaj...

Reply to
gienek
Loading thread data ...

Dnia Sat, 4 Jan 2020 14:50:22 +0100, gienek napisał(a):

Na tradycyjnej cyfrowej centrali ? :-P

W tradycyjnej analogowej centrali to chyba byla cewka przekaznika, ktory przy okazji wykrywal "podniesienie sluchawki".

Ale ... czy po podniesieniu napiecie nie przelaczalo sie na jakies inne, nizsze ? Do telefonu i tak docieralo mniej, bo linia miala swoj opor, ale o ile pamietam to byl jeszcze pewien skok napiecia,

do prostych testow oba rozwiazania beda dobre, ale jest i trzecie - dodac sygnal z generatora/wzmacniacza przez kondensator.

J.

Reply to
J.F.

W dniu Sat, 04 Jan 2020 14:50:22 +0100, użytkownik gienek napisał:

Jaki tranzystor? Wtedy jeszcze ich nie wymyślono. W centralach wybierakowych Siemensa czy Strowgera linia była zasilana prądem stałym przez cewkę przekaźnika a sygnały akustyczne były podawane ze wspólnej "maszynki sygnałowej" przez kondensator.

Reply to
Jacek Maciejewski

Pan gienek napisał:

[...]

W takiej całkiem tradycyjnej sygnał gienerowała prądnica prądu zmiennego napędzana silnikiem 48V. Nie było zatem większych różnic z "pustą" linią.

Dobrym emulatorem centrali telefonicznej są bramki VoIP, zwłaszcze te lepsze, jak na przykład Linksys SPA3102. Można ustawić napięcia oraz wysokości i głośności tonów (lub dwutonów) odpowiadających różnym stanom centrali w różnych standardach. To samo z prądem dzwonienia. Jest nawet dostępny online emulator strony konfiguracyjnej tej bramki:

formatting link
To co nas teraz interesuje, jest w zakładce "Regional".

Jarek

Reply to
invalid unparseable

Zobacz układy typu SLIC - stosowane w wielu centralach abonenckich

np taki:

formatting link

do kupienia za Ali za 2 dolce

formatting link

Reply to
Cezar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.