Ślamazarne dodatnie sprzężenie zwrotne.

Kiedyś dawno usłyszałem, że CO2 to gaz cieplarniany. Jakieś naście lat temu usłyszałem, że metan jest ileś tam razy bardziej. Jakieś 10 lat temu dowiedziałem się, że olbrzymie pokłady metanu są pod dnem oceanów i że podniesienie średniej temperatury spowoduje uwalnianie tego metanu do atmosfery - czyli dodatnie sprzężenie zwrotne. Zaraz potem natknąłem się na jakiś artykuł, że jacyś naukowcy wykryli metan nad powierzchnią chyba Morza Północnego.

Pomyślałem - zaczęło się - już paruje i będzie tylko przyspieszało. Jako elektronik spodziewałem się (z doświadczenia z bramkami z wejściem Schmitta) gwałtownego skoku systemu do drugiego stabilnego stanu (który zapewne oznacza cały ten metan w atmosferze).

No i czekam i czekam, 10 lat minęło i doczekać się nie mogę. Też tak macie?

Jedyne, co jakby potwierdza moją intuicję to to, że ileś już razy słyszałem informację, że szybkość jakichś zmian zaskoczyła naukowców. Znaczy ich zaskoczyło, że zmiany są tak szybkie, a ja ciągle nie rozumiem dlaczego są tak wolne :)

Nigdy nie zadałem sobie trudu, aby jakoś oszacować pojemność kondensatorów, które trzeba w tym procesie przeładować i wydajność źródeł przeładowywujących je. Zresztą nie mam danych.

Wczoraj widziałem gdzieś informację, że jacyś naukowcy wyliczyli, że cały lód stopi się do roku 2050. To już jest bliższe mojej intuicji niż wcześniej widziane informacje, że do 2100. P.G.

Reply to
Piotr Gałka
Loading thread data ...

Przykładowy problem:

formatting link
Nie wiem ile tego jest bo to w sumie kłopotliwe w szukaniu. Modele są kiespkie, bo mamy mało danych. Rozrzut jest wiec ogromny. W takim wypadku dodatnei sprzężenie zwrotne jest praktycznie niepoliczalne, wszak błedy się kumuluja.

To wszystko jest jak z pogodą: można przewidzieć, ale raczej nie na dłuższym dystansie bo nie mamy tyle danych.

Nikt nie wie, co gorsza będzie to chyba szybciej niż wolniej.

Reply to
heby

heby napisał:

Nie można. Nie z podanego powodu.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 14.08.2020 o 17:20, Piotr Gałka pisze:

Przecież już były cieplejsze okresy, w Polsce zyły słonie leśne, temperatura była o 3 K wyższa.

Reply to
Cezary Grądys

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:rh6a49$2rr$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net...

I metan tez ... i para wodna ...

formatting link

A pamietasz takie upaly 10 lat temu ? A ponoc globalne ocieplenie wzroslo o ulamek stopnia ...

Topienie lodu troche zajmie, podgrzanie oceanow na glebokosci paru km tez.

Ale pomysl tez w druga strone ... mielismy kilka atakow lodowca ... co spowodowalo, ze sie wycofal ... lub naplywal. Dodatnie sprzezenie, ktore nie prowadzi do zakleszczenia w jednym stanie, co przerywa ten proces ?

Generatory tez generuja dzieki dodatniemu sprzezeniu, choc czasem ujemnemu ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2020-08-17 o 06:33, J.F. pisze:

Z dzieciństwa pamiętam (mieszkaliśmy kilkaset metrów od plaży), że koło godziny 17-ej to już się na plaży nie dawało wytrzymać z zimna. I to nie czasem, a zawsze. Koło 17-ej to już zastawały na plaży tylko niedobitki. A dziś to o 20-ej jeszcze tłum.

Tu nie wiem na jaką głębokość trzeba podgrzać. Na lądzie to jest ponoć tak, że kilka metrów pod powierzchnią temperatura już jest stała. Może to oznacza, że atmosfera może być cieplejsza (w sensie wieloletnim) bez konieczności od razu podgrzewania ziemi na te kilka metrów w głąb. Ziemia podgrzeje się później. Z wodą myślałbym tak samo - że się niewiele miesza, gdyby nie te prądy oceaniczne. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

"Rok 1647 był to dziwny rok, w którym rozmaite znaki na niebie i ziemi zwiastowały jakoweś klęski i nadzwyczajne zdarzenia.

Współcześni kronikarze wspominają, iż z wiosny szarańcza w niesłychanej ilości wyroiła się z Dzikich Pól i zniszczyła zasiewy i trawy, co było przepowiednią napadów tatarskich. Latem zdarzyło się wielkie zaćmienie słońca, a wkrótce potem kometa pojawiła się na niebie. W Warszawie widywano też nad miastem mogiłę i krzyż ognisty w obłokach; odprawiano więc posty i dawano jałmużny, gdyż niektórzy twierdzili, że zaraza spadnie na kraj i wygubi rodzaj ludzki. Nareszcie zima nastała tak lekka, że najstarsi ludzie nie pamiętali podobnej. W południowych województwach lody nie popętały wcale wód, które podsycane topniejącym każdego ranka śniegiem wystąpiły z łożysk i pozalewały brzegi. Padały częste deszcze. Step rozmókł i zmienił się w wielką kałużę, słońce zaś w południe dogrzewało tak mocno, że — dziw nad dziwy! — w województwie bracławskim i na Dzikich Polach zielona ruń okryła stepy i rozłogi już w połowie grudnia. Roje po pasiekach poczęły się burzyć i huczeć, bydło ryczało po zagrodach."

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Piotr Gałka" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:rhdjph$r7v$1$ snipped-for-privacy@news.chmurka.net... W dniu 2020-08-17 o 06:33, J.F. pisze:

Nie trzeba daleko szukac - koncowka lipca tego roku, zerwal sie wiatr, nawet nie taki silny ... i wywial ludzi z plazy, przynajmniej na zachodnim Pomorzu. Twardzieli widzialem - dzieci na plazy, za parawanem, w kurtkach :-) I zimno sie jakos zrobilo - choc bylo chyba ze 20 C. I to ze dwa dni tak trwalo.

A w tym czasie gdzies w Lubinie ponoc 33 st w cieniu ...

Ale chcesz dodatnie sprzezenie zwrotne. Czyli ciepla woda uwalnia metan, i w efekcie staje sie jeszcze cieplejsza. To musisz podgrzac tam, gdzie ten metan jest ...

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2020-08-17 o 14:25, J.F. pisze:

Nie zajarzyłem, że to masz na myśli. Traktowałem to tylko jako szacowanie pojemności do 'przeładowania' zapominając o oczekiwanym przeze mnie sprzężeniu dodatnim. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.