Skąd podzespoły?

Witam wszystkich Grupowiczów!

Jestem w trakcie budowy zestawu kolumienek do mojego pokoju, zrobiłem już całą stolarkę, więc przyszedł czas na elektronikę. Korzystając ze stronki:

formatting link
łem odpowiednie wartości podzespołów zwrotnicy i radośnie pojechałem sobie z rana kupić je na giełdzi elektronicznej. I tu spotkał mnie zawód - sprzedawcy słysząc np. "kondensator bipolarny o pojemności 13uF" wybałuszywszy tylko oczy wzruszali ramionami. O cewki wolałem nawet nie pytać. Stąd moje pytanie - czy jest wogóle możliwośc dostać takie podzespoły (o takich wyśrubowanych parametrach: kondensator - 13uF, cewka -

0,2mH)? A jeżeli tak to gdzie? Czy może trzeba na przykład kupić kilka kondensatorów o różnej pojemności i połączyć je równolegle?

Pozdrawiam Paweł

Reply to
ZAQ
Loading thread data ...

Proponuję przeprojektować zwrotnicę przesuwając częstotliwości podziału na na mniej okrągłe liczby, za to uzyskując wartości pojemności występujące w przyrodzie. Cewki można zawsze kupić większe i odwinąć.

A ja kupowałem w

formatting link
Tanio może nie jest ale za to pełen wybór elementów i akcerorii do kolumn. W dzień po złożeniu zamówienia polecam kontakt telefoniczny aby się upewnić czy je przyjęli.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki
[...]

3 * 4.7 uF = 14.1 uF - błąd ok. 8.5% - zupełnie znośnie. 2 * 4.7 uF + 3.3 uF = 12.7 uF - błąd poniżej 2.5 %.

Cewkę nawiń sam.

[...]

Dokładnie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Szczegolnie ze pewnie te kondensatory +/- 20% :-(

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisal(a):

Ciekawe jak on te bledy policzyl. Rozniczka zupelna raczej nie.

Reply to
Marcin E. Hamerla

Kondensatory do przyzwoitych zwrotnic daje się 5-10 procentowe.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

On policzył zakładając, że kondensatory mają właśnie taką pojemność a nie inną.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Audiofaszystowskie przesądy ;-P

Ale faktycznie - te, które akurat mam w zapasach są właśnie 10% :-)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A gdzie tam. Z alt.pl.audiofil mnie wyrzucili bo za bardzo mówiłem o cyferkach. Choć mam swoją elektroniczną interpretację dopasowywania kabli do sprzętu itp. Za którą nawet specjalnej bury tam nie dostałem.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

RoMan Mandziejewicz napisal(a):

Ale konkretnie jak on to policzyl?

Reply to
Marcin E. Hamerla

Pewnie policzył różnicę między wartością założoną i wynikającą z łączenia kondensatorów o pewnych pojemnościach nominalnych. Nic związane z rachunkiem błędów.

Z mojej niewielkiej (ale jednak) praktyki wynika, ze budując zwrotnicę lepiej przesunąć częstotliwości podziału tak, aby uzyskać fajne wartości pojemności, które załatwi się jednym elementem.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

(14.1 - 13)/13 * 100% = 8.46.... czyli ok. 8.5% (12.7 - 13)/13 * 100% = -2.3....

Masz zastrzeżenia do mojej arytmetyki? Liczyłem różnicę (w procentach) pomiędzy wartością obliczoną a uzyskaną ze złożenia kondensatorów o wartościach z szeregu E6.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Właśnie dostajesz, za podejscie od _tylu_ do zagadnienia budowy zwrotnicy głośnikowej. Masssakra z tym dobieraniem kondensatorow/czestotliwosci. ;-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

A tam masakra. Wpisujesz do arkusza wzór dotyczący konkretnej zwrotnicy dając częstotliwości podziału jako parametr w osobnej kratce. I sobie ja zmieniasz w rozsądnych granicach aż będą do czegoś podobne.

Mi tak się spokojnie udało dobrać z paroprocentowymi odchyłkami kondensatory do 3-drożnej zwrotnicy z filtrami 18db/okt. A jest ich tam trochę. Nie musiałem łączyć kondensatorów ani nic takiego. Zwrotnica wygląda ślicznie i na analizatorze impedancji kolumna też wypada wyśmienicie.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Tia...zakladajac oczywiscie ze wiesz jakiego typu sa te filtry i dlaczego wlasnie takie chcesz zastosowac.

Az sie boje zapytac jak toto gra. Zeby nie bylo ze sie czepiam - tez sobie zrobilem kolumienki, ale nie bylo mnie stac (wiedza oczywiscie) na wiecej niz 2-drozne. Zwrotnice dobieralem prawie 2 lata zanim uznalem ze jestem zadowolony (mam wymagajace _glosniki_, a i czasu nie poswiecalem im zbyt duzo i czesto).

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

Użytkownik "Ireneusz Niemczyk" snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@znajdziesz.w.starym.archiwum...

formatting link
troche moze pomoze :)

Reply to
NoRek

Przesuwanie czestotliwości podziału o parę procent ułatwia własnie zabawę z filtrami i eksperymentowanie. Masz zestaw kondensatorow i do nich pasujesz podział i cewki.

Też wysmienicie :)

Ja bawiłem się ze zwrotnicami dość długo. Skrzynka mi wyszła świetnie grająca także tylko zwrotnicą gmerałem. Próbowałem 12 i 18 db/okt, filtry Zobela i bez. Najlepszą scenę uzyskałem przy 18db/okt z filtrami Zobela.

A dobra charakterystyka impedancyjna według mojej intuicji potrzebna jest wzmacniaczowi. I ją miałem jako niezmiennik. Każda testowana zwrotnica miała ją w miarę gładką.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.