rejestrator temperatury

witam

mam problem techniczny z takim rejestratorem. czy mozna mu po prostu przedluzyc oryginalny kabelek z tak zwana termopara na koncu? tzn tak by jakosc odczytu czyli mierzona temperatura byla poprawna? chodzi po prostu o wpiecie miedzy rejestrator a kabel z termopara dodatkowo 0,5 m kabelka miedzianego, by calosc przedluzyc.

pzdrawiam

Reply to
andgab9
Loading thread data ...

W dniu 11.07.2017 o 18:44, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Jest to nieprofesjonalne i powoduje błąd odczytu. Ale niektórzy tak robią, vide lutownica 20H90 od stacji 203H Quicka, podobno porządnej firmy. Do tego stosuje się przewody kompensacyjne do konkretnego typu termopary.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

no może byś wyłamał się z ideałów europejskich i napisał trochę o teorii, a nie "gdybasz"?

Reply to
invalid unparseable

witam a jaki bylby blad na tycm moim dodatkowym 0,5 m drutu miedzianego? zalezy ten blad od przekroju drutu?

pzdr

Reply to
andgab9

W dniu 11.07.2017 o 20:35, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

To zależy od temperatury połączeń po obu stronach wstawki z miedzi. Jeśli temperatura się zmienia, błąd też. Jeśli wszystko jest w temperaturze pokojowej to kilka stopni, jeśli jedno z połączeń jest na dworze, to i kilkanaście. Nie zależy od przekroju drutu. Kup przewody kompensacyjne i nie rób partyzantki!

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

Mozna ale wstawka powinna byc od strony gniaza czy zlaczki od strony rejestratora a nie przez przeciecie oryginalnego przewodu w srodku i wstawienie ptrzedluzacza. Dal bys linka do rejestratora albo czujnika to by zgaduj zgaduli nie bylo

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2017-07-11 o 20:35, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Tu nie chodzi o przekrój ale o materiał, termopary dają bardzo niskie napięcia, każde złącze metali daje jakieś napięcie, normalnie jest ono skompensowane albo przez program albo scalak który dokonuje konwersji napięć, Ty dodając 0,5m drutu wprowadzasz dodatkowo 4 złącza, dwa w temp pracy scalaka czy procka dwa gdzieś tam w innej temp, to daje dodatkowe błędy pomiaru szczególnie dla niskich temperatur. Ale spróbuj i porównaj wyniki, może błąd będzie dla Ciebie akceptowalny.

Reply to
Janusz

W dniu wtorek, 11 lipca 2017 21:10:47 UTC+2 użytkownik Zenek Kapelinder napisał:

witam

datalogger firmy Graphtec midi Gl220, zakres temperatur to 20 stopni C do okolo 100 stopni C

pzdr

Reply to
andgab9

Spokojnie mozesz dosztukowac zwyklym przewodem od strony rejestratora.

Reply to
Zenek Kapelinder

Kabelki powinny mieć ten sam kolor jeżeli mogą się grzać od promieniowania.

Reply to
slawek

andgab9 pisze tak:

To wstaw i sprawdź. Tylko nie chiński słuchawkowy aluiniowo stalowy. Przedłużałem przewodem 3 x 2.5mm2 i nic się nie działo. Napięcie na wyjsciu było nadal 40mV.

Reply to
PiteR

W dniu 11.07.2017 o 20:56, Paweł Pawłowicz pisze:

To bardziej zależy od tego czy oba styki w parce są w tej samej temperaturze a nie od tego czy jeden koniec kabla ma inną temperaturę niż drugi. Ale fakt że to trochę partyzantka.

Reply to
Mario

W dniu 13.07.2017 o 13:07, Mario pisze:

Przecież dokładnie to napisałem. "To zależy od temperatury połączeń po obu stronach wstawki z miedzi. "

:-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

W dniu 2017-07-13 o 13:54, Paweł Pawłowicz pisze:

Dla mnie strony wstawki to końce tego wstawionego kawałka. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 13.07.2017 o 13:54, Paweł Pawłowicz pisze:

No niezupełnie. Po obu stronach wstawki to ja bym uznał że jedna strona to ta przy mierniku (np w pokoju), a druga przy termoparze (np. na dworze). W tym sensie pisząc o różnych stronach to one mogą mieć różną temperaturę.

Reply to
Mario

W dniu 13.07.2017 o 17:58, Piotr Gałka pisze:

Przecież właśnie o tym pisałem! Jeden koniec wstawionego kawałka może być w innej temperaturze, niż drugi.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz .

W dniu 2017-07-13 o 18:33, Paweł Pawłowicz pisze:

Jak rozumiem potwierdzasz, że jak pisałeś o stronach wstawki to rozumiałeś pod tym końce wstawionego kawałka.

Przeczytaj jeszcze raz wszystko co masz tu zacytowane i wyjaśnij dlaczego jak Mario napisał, że nie od dT końców tylko od dT w parce to Ty na to: Przecież to napisałem? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

witam

no to moze opisze problem bardziej szczegolowo urzadzenie elektroniczne jest w szafie klimatycznej, do roznych punktow podlaczone jest 8 sensorow temperatury czyli termopar, chodzi o to zeby te sensory na tole sobie ladnie podlaczyc i sprawdzic czy wsio ladnie dziala, a potem rozlaczyc dwa gniazda wtykowe, i szybko i ladnie przeniesc do szafy klimatycznej, szybko polaczyc wtyczki i zaczac mierzyc te 8 roznych temperatur,chodzi po prostu o szybkosc i komfort podlaczania termopar do rejestratora. Nie chodzi o to czy termopary maja za krotkie podlaczenie do rejestartora.

pzdr

Reply to
andgab9

W dniu 13.07.2017 o 19:16, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Trzeba by zdefiniować co to znaczy ładnie działa. Jeśli masz sprawdzać czy trzymają się kalibracji to nie dasz rady. Chcesz to zrobić szybko, a to właśnie da różnice temperatur między przewodami. Jeszcze nie wiadomo jak chcesz przedłużać. Jeśli to jakieś wtyczki w metalowej obudowie to po ustaleniu się temperatury działałoby poprawnie. Jeśli połączysz krokodylkami to ktoś ci otworzy drzwi wchodząc do pokoju i zmieni wskazania o kilka stopnie.

Reply to
Mario

W dniu 13.07.2017 o 19:16, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

Trzeba by zdefiniować co to znaczy ładnie działa. Jeśli masz sprawdzać czy trzymają się kalibracji to nie dasz rady. Chcesz to zrobić szybko, a to właśnie da różnice temperatur między przewodami. Jeszcze nie wiadomo jak chcesz przedłużać. Jeśli to jakieś wtyczki w metalowej obudowie to po ustaleniu się temperatury działałoby poprawnie. Jeśli połączysz krokodylkami to ktoś ci otworzy drzwi wchodząc do pokoju i zmieni wskazania o kilka stopni.

Reply to
Mario

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.