Re: Prosba o pomoc w obliczeniu ciśnienia.

Witam. Tak,tak -WIEM ! To nie ta grupa. Ale niama gdzie spytać więc pytam tych co wiedzą czyli WAS.(na pl.sci.fizyka byłem ale chyba niewiedzą) Proszę o wzór lub pomoc w wyliczeniu ciśnienia panującego w rurce o średnicy

15mm zanurzonej w cieczy na głębokość 50cm,100cm i 150cm. (rurka jest na górze zatkana i jest pusta.W czasie zanurzenia następuje wzrost ciśnienia powietrza w tej rurce) . Pozdrawiam Jacek.

PS.Muszę zrobić wskaźnik poziomu cieczy i to byłoby najprostszym i najtańszym rozwiązaniem (zbiornik pusty -brak ciśnienia, zbiornik pełny -maksymalne wychylenie manometru) ,tylko naprawde niewiem jak to wyliczyć.

Reply to
yacek
Loading thread data ...

Ciśnienie w rurce bedzie rowne cisnieniu hydrostatycznemu na danej glebokosci. Pamietam ze w podstawowce to bylo. namazalem sobie na kartce na boku i wyszlo mi, ze cisnienie to:

P = gestosc cieczy * glebokosc * przyspieszenie ziemksie

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Acha jeszcze jedno.

Rozumiem ze taka rurke chcialbys polaczyc z manometrem jakims wezykiem.

Zeby to dzialalo dobrze, to musisz zadbac o to, aby wszystko bylo super-szczelne oraz aby rurka w zbiorniku miala odpowiednio duza objetosc, zeby poziom lustra cieczy w rurce byl w miare staly, niezaleznie od ilosci cieczy.

Albo zastosuj jakis czujnik cisnienia. Jakby sie znalazl czujnik odporny na zanurzenie w tej cieczy, ktorej poziom chcesz mierzyc, to juz w ogole byloby super. Czujnik na dnie baniaka, dwa druciki i jakis prosty pomiar.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Tak. A właściwie na górze tej rurki będzie zamontowany manometr.

A jakiej średnicy powinna być ta rurka aby miała odpowiednią objętość?

Pozdrawiam i Dzięki.

Reply to
yacek

To zalezy od glebokosci zbiornika.

Oblicz sobie max cisnienie hydrostatyczne. Jak bedziesz uzywal jednostek podstaowowych (metr do dlugosci, kg/m^3 dla gestosci) to wyjdzie cisnienie Pmax w Pa.

I zobacz jak to sie ma do cisnienia atmosferycznego. Normalnie mamy ok. Patm = 1000hPa czyli 100 000 Pa. Czyli mozesz sobie obliczyc, ilokrotnie bedzie wieksze cisnienie na dnie zbiornika od atmosferycznego:

n = (Patm+Pmax)/Patm.

Tyle samo razy zostanie scisniete powietrze w calym systemie pomiarowym. I tyle razy (a najlepiej zostawic sobie jakis margines) objetosc rurki pomiarowej ma byc wieksza od objetosci wezyka do manometru.

Jezeli sie upierasz przy manometrze, to zastanow sie czy nie jest mozliwe uproszczenie sobie zycia, i znalezienie manometru odpornego na ta ciecz, ktora chcesz mierzyc, i umieszczenie go w otworze w sciance zbiornika przy dnie zbiornika.

Bo w zaproponowanym przez Ciebie sposobie, najdrobniejsza nieszczelnosc przy manometrze lub tych wezykach i rurkach spowoduje, ze ciecz zacznie ja wypelniac i podchodzic do gory. i bedziesz mierzyl cisnienie hydrostatyczne nie na dole zbiornika, ale w tym miejscu, do ktorego siegnie lustro cieczy.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Przy szerokiej rurce i tak lustro cieczy będzie wędrować ze wzrostem ciśnienia co będzie dawać nieliniowości. I tak będzie musiał calość przecechować w funkcji temeratury gazu. Lepiej byłoby zamontować układ szczelny np mieszek z kapilarą napełnione cieczą.

Reply to
Mariusz Dybiec

A jak masz coś takiego zrobić to możer z innej strony - robiliśmy kiedyś z kolegą radiowy system załączania pomp dla zbiornika wodnego około 600m3. Działać to miało w ten sposób że jak woda opadała do pewnego poziomu to pompy miały uzupełnić zbiornik (jak nie działało to parę wsi było bez wody a wcześniej wskaźnik był na 6 km linki na słupach - miedzianej tak więc kradli często), Jak osiągnęła prawie max to przestawały i czekało się na opróżnienie zbiornika itd. Nie bawiliśmy się w taki rzeczy - rozwiązanie na rurce ze "magnetycznym spławikiem" i kontaktronami okazało się najskuteczniejsze i najtrwalsze - przy zastosowaniu kilku kontaktronów "dla pewności" działa w 100%. a jak masz to w zbiorniku z wodą (bo chyba o to chodzi) to zmiany ciśniuenia nie będą na pewno szybkie tylko liczone w minutach lub godzinach... Przemyśl może takie rozwiązanie, chyba że potrzebna ci dokładna wartość ciśnienia...

Pozdrawiam Artur Starz

Reply to
Artur Starz

Zaraz, zaraz. Czegos nie rozumiem. Przeciez yackowi chyba chodzi o taki uklad, w ktorym manometr w ogole nie ma kontaktu z ciecza, czyli: do zbiornika wlozona jest rurka; do jej gornego konca (wystajacego ponad ciecz) jest zamontowany czujnik cisnienia szczelnie zamykajacy rurke. Czujnik mierzy cisnienie powietrza zamknietego w rurce. Bedzie sie ono zmienialo w zaleznosci od poziomu cieczy w zbiorniku... i od cisnienia atmosferycznego. Dalej zwykla wyliczanka. Pozdrawiam JD

Reply to
Jad

Nie przesadzajmy z dokladnoscia. A cisnienie hydrostatyczne gaz goracy i zimny przeniesie rownie dobrze.

Ja myslalem o czyms takim:

Manometr | | | | | <- cienka rurka o objetosci V1 | | | | +- -+ | | <- gruba rurka o objetosci V2 | | | |

Dla V1<<V2 niedokladnosci beda nieduze. Oraz dla dlugosci rurki drugiej << glebokosc zbiornika.

Problem tylko

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.