Radio saochodowe

Witam!

Chciałbym sobie podłączyć radio samochodowe ale nie w samochodzie i zastanawiam się jakie powinno być źródło prądu podejżewam że jakieś stabilizowane i tu moje pytanie czy zwykła stabilizacja 7812 wystarczy czy trzeba może coś lepszego?

Reply to
DarStar
Loading thread data ...

Fri, 20 Feb 2004 18:25:25 +0100 jednostka biologiczna o nazwie DarStar snipped-for-privacy@o2.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Wystarczy. Zreszta radio jest i tak odporne na brak stabilizacji. Napiecie w samochdzie waha sie w granicach 12-14 i wiecej V. Jezeli jest to jednak radio o duzej mocy wyjsciowej to 7812 moze sie grzac bardzo mocno (np przy 2x25W jest to 50W/12V=4,16A, a wiec bardzo duzy prad) i lepiej byloby zastosowac jakis zasilacz impulsowy dajacy

12V. Moze byc np. od komputera. 7812 przy 4A bedzie sie nadawal doskonale do smazenia kotletow :-)) Poza tym jak powiedzialem - napiecie nie musi byc stabilizowane. Jezeli radio bedziesz zasilac ze zwyklego transformatora sieciowego, to daj za prostownikiem duze kondensatory elektrolityczne zeby zlikwidowac przydzwiek a stabilizacje sobie odpusc. Mysle ze radio spokojnie wytrzyma napiecia do np. 16-18V. Stabilizacja jest niepotrzebna bo w samochodzie wahania napiecia moga byc duze a radio gra przeciez wtedy dobrze, bez zauwazalnych zmian glosnosci.

Aaalez sie rozpisalem :-)

Reply to
BLE_Maciek

Zrobiłem jak powiedziałeś trafo + mostek + kondensator 4700uF/16V kondensator podczepiłem równolegle i wszystko było by ok gdyby nie te ciche buczenie w głośnikach i moje pytanie jest takie czy to wina zasilania jest czy może radia, chociaż wątpię żeby to wina radia była a może coś z tym kondensatorem nie tak?

Pozdrawiam

Reply to
DarStar

Jak "DUZE"??!!!! Kto ci tak "porypal" w glowie ze nie potrzebna stabilizacja napiecia?

A nie myslisz przypadkiem ze jest tam zamontowany "regulator napiecia" - pewna forma wstepnej stabilizacji (max 13.8V), a akumulator spelnia tu role filtra wygladzajacego. W praktyce traktuje sie ze radio w samochodzie jest zasilane wlasnie z akumulatora a nie z alternatora. Alternator tylko doladowuje akumulator.

To buczenie w glosnikach (napewno ok 50 Hz albo inne harmoniczne (f)) to wlasnie brak aktywnego filtra wygladzajacego. Condensator (4700mF) w tym przypadku nie wiele daje. Potrzebny by byl z dziesiec razy wiekszy, co jest oczywiscie absurdem i zamiast tak wielkiego condensatora nalezy zastosowac aktywny wygladzacz falowania napiecia. Poszukaj na web pod haslem np: "low ripple power supply", albo cos w tym rodzaju. Jak nie znajdziesz to moge ci taki schemat gdzies wyslac.

Reply to
bubba

Ja też używam radia smaochodowego w domu, do zailania użyłem bebechów ze zwytkłej lampki na biórko, co prawda dawała ona zmienne napięcie, ale po przejściu przez mostek i kondesatory napięcie jest wystraczając, bo WSZYSTKIE radia samochodowe posiadają stabilizację!

Pozdrawiam i życzę powodzenia

Reply to
loto

to jeśli mógłbym prosić snipped-for-privacy@o2.pl

Reply to
DarStar

Duze. wlaczysz radio zima - bedzie 11.5V, depniesz po gazie - zrobi sie 14.9. Mowiac szczerze to 20V powinno spokojnie wytrzymac.

Czemu absurdem ?

J.

Reply to
J.F.

Bo sa znane inne rozwiazania, o wiele tansze i nie zajmujace az tak duzo miejsca, a dajace znacznie lepszy efect. Byc moze wymagaja uzycia tylko troche nowszej technologii (nie archaicznej ze sredniowiecza), a z tym ludzie dzisiaj nie maja az tak wielkiego klopotu. Jest ona w zasiegu reki dla kazdego. Nie musi to byc zaraz uklad z uP, jak tu niektorzy stosuja je majstrujac zwykly dimmer do swiatla, albo wylacznik czasowy, gdzie takie akcessoria sa powszechnie dostepne w handlu za nizsza cene niz same materialy by wyniosly.

Reply to
bubba

Nie wystarczy. 7812 ma chyba ograniczenie do 1A. Trzeba by dodać np BD912.

Reply to
Mariusz Dybiec

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.