przesyłanie 0x55 co to jest?

Witam,

Jestem w trakcie pisania pracy gdzie wykorzystuję telefon komórkowy. W komunikacji z nim wysyła sie wpierw blok ok. 230 oktetow 0x55. Znalazlem informacje że ma to na celu zsynchronizowanie portów procesora i komorki. Lecz mój promoto rzekł mi że to za mało. Czy ktoś wie co dokładnei ma za zadanie wysłanei takiego bloku? On mówił mi że to chyba pakiet treningowy mający na celu dostosowanie filtów do poziomu zakłóceń.

Tak więc jeśli ktoś mógłby mi wytłumaczyć co przesyłanei bloku iluś tam bajtów 0x55 ma zazadanei w komunikacji UARTami to będę wdzieczny.

Z góry dziekuje i pozdrawiam

Janusz Rasiński

stclaus

Reply to
stclaus
Loading thread data ...

Użytkownik "stclaus" snipped-for-privacy@autograf.pl napisał w wiadomości news:ck5tq0$d20$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Nigdy się z tym nie spotkałem ale 0x55 to fala prostokątna (jak jest jeden bit stopu). Jeśli ktoś nie umie zmierzyć czasu jednego bajtu i się dopasować do prędkości to może potrzebować trochę więcej, aby zmierzyć częstotliwość.

Wygląda mi, że to o to tu chodzi.

P.G.

Reply to
invalid unparseable

On Behalf Of stclaus

A ile zapłaciłeś? Bo skoro nie wiesz po co wysyłasz pakiet 0x55, to na 100% oznacza że kupiłeś magisterkę.

npzdr Artur

Reply to
ziel

to ciekawe, bo opisy protokołu F-Bus, które znalazłem w sieci, mówią, że wysyła się 0x55, żeby zsynchronizować transmisję. ni mniej, ni więcej. skąd więc alergia na dyplomowiczów?

w.

Reply to
Wojtek Kaniewski

Witam,

A wyobraź sobie że nic nie zapłaciłem. Sam napisałem. Pewnie Ci trudno w to uwierzyć?? I kto powiedział że magisterkę??

Myślisz że jakbym zapłacił i miałbym coś do poprawki od promotora to nie poszedł bym do "piszącego" żeby to poprawił?? pomyśl - nie boli.

Napisałem wyraźnie że znalazłem przy opisie protokolu do telefonu tylko informacje że służy to zsynchronizowaniu portów telefonu z portem procesora. Ale mojemu promotorowi to nie wystarcza. To nie jest moja domena (telekomunikacja). Zreszta tez nie jest to domena promotora. Czy on też np kupił tytuł profesora bo sam nie wie dokładnei o co chodzi?? NIE poprostu w czym innym sie specjalizuje. Jak już mówiłem pomyśl - nie boli. Jeżeli jesteś taki genialny i wiesz to mi powiedz. I nie rzucaj mi hasłowo że sie porty dopasowują, bo tyle to sam wiem.

I zastanów zanim kogoś oczernisz.

Bo pytam dlatego że nie wiem, i nie wstydze sie do tego przyznać. W źródłach albo wogóle nei było opisane co to daje albo tylko tyle co napisałem ja i p. Piotr Gałka czyli że sie porty synchronizują, dopasowywują.

ech, czlowieku.....

MImo wszystko dalej proszę innych o pomoc. narazie szukam cos na necie na ten temat ale nic konstruktywnego nie znajduje.

Z góry dziękuję

Janusz Rasiński

Reply to
stclaus

Witam,

Mi tez tak się wydawało, tak znalazłem w opisach i tak to sam opisałem. Tylko czy może ktoś wie czy takim pakietem treningowym nie jest załatwianie jakieś dodatkowe dopasowania. Bo ja napisałem że to jest dopasowanie ewentualnych odchyłem lokalnych generatorów układów uart mimo nadawania na znanej predkości zawsze istnieja pewne nie doskonałości. Mojej promotorowi to nie wystarczyło i wyskoczył żebym sprawdził hasłowo "dopasowywanie się filtrów do zakłóceń". W opisach protokołów nic na ten temat nie ma dlatego pytam.

Pozdrawiam i dziękuję za pomoc

Janusz Rasinski

Reply to
stclaus

Witam,

Dziękuję za obronę. Nerwy mi pusciły jak to przeczytałem :(( Pozdrawiam

Janusz Rasiński

Reply to
stclaus

Protokoly z ciagiem synchronizacyjnym na poczatku pakietu stosuje sie w sieciach opartych na medium, w ktorym dopuszczalne jest wystapienie ciszy. Sluzy to synchronizacji odbiornika z nadajnikiem. W urzadzeniach z portem szeregowym z autodetekcja szybkosci transmisji zwykle wymaga sie nacisniecia jakiegos klawisza (np. enter, nie musi to byc znak o kodzie 0x55. Tak jest w moim modemie). O dopasowywaniu filtrow nie slyszalem, choc to tez jest mozliwe. Jesli polaczeie z telefonem jest kablowe, nie sadze zeby byly w nim jakies filtry, ktore trzeba by stroic.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

On Behalf Of stclaus

Bardzo trudno.

pzdr Artur

Reply to
ziel

Użytkownik "stclaus" snipped-for-privacy@autograf.pl napisał w wiadomości news:ck6iod$rmm$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jeśli tak to napisałeś to nie za bardzo. To sugeruje, że obie strony znają dokładnie prędkość i umieją ją wytworzyć tylko coś (ale co) muszą zsynchroniazować. Potrzeba tego typu synchronizacji występuje, gdy na przykład jeden (lub oba) nie mają kwarca do transmisji tylko na przykład generator RC. Teraz zmyślam: Jeśli ten RC chodzi na dużej f to po jednym bajcie można sobie wyliczyć jaki trzeba dzielnik i już. Jeśli ten RC chodzi na małej f to może jest przestrajany i jego dostrojenie wymaga pewnej dłuższej próbki f wzorc. Może też być, że RC chodzi na dużej f, ale odbiornik ma ważniejsze rzeczy niż pełne zaangażowanie się w dokładną ocenę prędkości sygnału i prościej jest, gdy włączy sobie dzielnik zliczy impulsy do iluś tam (policz ile tych impulsów tam masz - może to daje (mniej więcej) jakąś logiczną liczbę dla dzielnika (10^n, 2^n), a może jakiś logiczny czas (1ms)) i potem wyliczy z tego ustawienie swoich dzielników. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Witam,

Tak to promotorowi starałem sie na bierząco wytłumaczyć bo nie umiałem rozszerzyć informacji co tak dokładnei sie dzieje jak mnie o to zapytał. W tekscie mam tylko to co w specyfikacji FBUS znalazlem czyli hasło synchronizacja.

Nie wiem czy mam podstawy kłócic się z promotorem, że nic z tego co on tam mówi nie zachodzi. On cały czas sugeruję mi dopasowywanie sie elementow biernych. Mnie samego to nie przekonuje - połączenie jest kablem krótkie, znane są prędkości nadawania i odbioru (sprecyzowane w FBUSie).

Ale cóż chyba będę musiał dłużej porozmawiac z promotorem, bo nic wiecej nie znalazłem.

Pozdrawiam i dziękuję.

Janusz Rasiński

Reply to
stclaus

Witam,

Połączenie jest kablowe. Protokół FBUS nokii. Prędkość znana (115,2kbps). Opisie protokołu jest tylko hasło synchronizacja. Tylko szkopół w tym że nie ma opisu udostępnionego przez Nokie. Wszystko to co jest dostępne to są śledzenia pakietów przez ludzi spoza Nokii. (np projekt gnokii.org).

W każdym razie dziekuję.

Janusz Rasiński

Reply to
stclaus

Witam,

Cóż Twój problem. Polecam odpowiedz p. Wojtka Kaniewskiego. Znalazł to samo co ja w opisie FBUSa.

Rozmowy nie kontynuuję bo mam wrażenei że czytasz tylko dwa pierwsze zdania i odrazu starasz sie napisac odpowiedz - byle by oczernic.

Dla Ciebie EOT.

żegnam

Janusz Rasiński

Reply to
stclaus

Użytkownik "stclaus" snipped-for-privacy@autograf.pl napisał w wiadomości news:ck87hn$q6q$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Według mnie z tymi elementami biernymi to kosmiczna bzdura - chyba, że ewentualne dostrajanie generatora RC to dopasowywanie elementów biernych.

Inna możliwość to to, że telefon mało kiedy korzysta z RS232 i dlatego nie ma go na przerwaniach tylko w ramach normalnego swojego cyklu (na przykład raz na ms) sprawdza (jakoś), czy nie ma tu fali prostokątnej - jak jest to włącza przerwania - czeka na początek ramki, czyta ramkę i wyłącza przerwania.

P.G.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.