Przerzutnik Schmitt'a

Witam ponownie, Wpadl w moje rece taki ukladzik zbudowany z dwoch NANDow i dwoch rezystorow.. Czy ktos moze mi podpowiedziec jakie uzyc wartoci tych rezystorow zeby uzyskac odpowiednie poziomy napiec, etc.. Moze jakis link? Czy jest jakas dobra ksiazka o elektronice w ktorej takie rzeczy sa wytlumaczone w sposob przystepny? Z gory dzieki za odpowiedz.

pozdr.fly

Reply to
fly
Loading thread data ...

Użytkownik fly napisał:

Powiem tak: jak juz masz doktorat, powiedzmy, z fizyki, to wystarczy Horowitz i Hill "Sztuka Elektroniki", jak jestes na poziomie conieco nizej, to musisz najpierw nadrobic zaleglosci -> Shiff - "Wstep do mechaniki kwantowej, fajny podercznik napisal tez Sakurai albo Griffith ;-) Bez podstaw nie masz szans zrozumiec zasady dzialania tranzystora...

A teraz powaznie: Horowitz i Hill beda dobra lektura. Ale jak jestes dociekliwy i nie nasycisz sie sama informacja "jak to podlaczyc, zeby zadzialalo" bez wnikania w szczegoly - to bedziesz zniesmaczony. Tez bym byl zniesmaczony gdyby to byla moja pierwsza ksiazka w temacie elektroniki / elektrotechniki.

Sposob wytlumaczenia zasady dzialania tranzystora u nich to taki, ze tam siedzi taki "tranzystorowy czlowieczek" (krasnoludek?) i dba o to, krecac galka potencjometru, zeby prad w obwodzie kolektora byl caly czas rowny hfe*prad bazy. Gdybym wczesniej nie mial wiedzy na temat zasady dzialania tranzystora - poczulbym sie olany. Ale na szczescie bylem na takim etapie, ze mnie ten podrecznik w wielu sprawach oswiecil :-).

Pzdr, POKREC.

Reply to
POKREC

POKREC napisał(a):

- abstrachujac.. mozesz mi szybko powiedziec co zrobic zeby przerzutnik dziala dla nizszej amplitudy napiecia wejsiowego? Przy okolo 2,2V dziala.. a dla !V wogole nie przelacza.. kombinuje z rezystorami (robie tego schmitta na nandach dwoch i dwoch rezystorach) i nie moge tak ich dobrac zeby zadzialalo dla 1V na wejsciu (/\/\/\/\/\/\/ - tak wyglada ten przebieg, przelazi przez zero (+/-1V)).

pozdr.fly

Reply to
fly

No nie przelacza bo bramka do poziomu ok 1,2-1,4V widzi caly czas niski stan. Mieszanie rezystorami nic tu nie pomoze.

Krzysiek

Reply to
Krzysiek

Aha, myslalem tu o zwyklych TTLach. Zapomnialem dodac :)

Krzysiek

Reply to
Krzysiek

Dodaj na wejściu tranzystor PNP: kolektor do masy, emiter do wejścia TTL, baza jako wejście. Jeśli to nie TTL a CMOS, to musisz dać rezystor podciągający pomiędzy emiter a '+' zasilania.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz napisał(a):

- Mam tylko PNP z emiterami podlaczonymi pod 5 lub 12V, albo NPN z ktorymi moge robic wszystko..

P.S> MOzesz mi jakas ksiazke o elektronice polecic? ;)

pozdr.fly

Reply to
fly
Reply to
Piotr Wyderski

Ale to jest w zasadzie dobry sposob wyjasnienia zasady tranzystora. troche wiecej mozna wyjasnic pokazujac ch-ki i omawiajac co z tego wynika - ale to nadal metoda "czarnej skrzynki".

A "jak to dziala naprawde" - no coz, baza jest cieniutka, nosniki plyna z emitera, rozpedem przez baze przelatuja .. a do szczegolow to odsylam do Marciniaka.

Projektantowi uzywajacemu tranzystory taka wiedza w zasadzie niepotrzebna :-)

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Piotr Wyderski

formatting link

Reply to
Michal Baszynski .

No - o ile Marciniak i inne podreczniki opisuja pogladowo co sie dzieje w srodku i nawet jakies wzory podaja .. to jest to bardzo pogladowe. I zaledwie odkrywa kolejne obszary niewiedzy.

Potem by sie przydal kurs fizyki ciala stalego, a to albo bardzo grupy podrecznik, albo tez pogladowy :-)

O ile pamietam ten problem sie juz tu pojawial i jakas stronka z fachowym wytlumaczeniem byla.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.