Przekaźnik SSR do włączania subwoofera.

Witam.

Zmieniłem amplituner na nowy i w domu sobie dopiero uświadomiłem, że nowości nie mają gniazdka 230V do odłączania urządzeń. No i subwoofer sobie non stop się zasila a nie ma w sobie czujnika sygnału.

Ok. Pomysł więc taki, że wysteruję napięciem 5V pojawiającym się na USB przekaźnik SSR. Co dostępnego w TME polecicie do załączania subwoofera aktywnego 80W w miarę z zapasem i aby to pochodziło? Rozumiem że musi być wersja z załączaniem w zerze - wtedy do 5A to tylko jeden model sensownych wymiarów widzę WGA8-08D05Z chyba że zdemontować z obudowy DIN takiego na przykład ASR-M04DA-1.

Czy jednak zwykły elektromechaniczny (chciałbym jednak zmieścić w puszce instalacyjnej).

Pozdrawiam.

Reply to
Irokez
Loading thread data ...

Irokez pisze tak:

dziś śłabo jarzę ale dlaczego musi być w zerze?

Reply to
PiteR

Użytkownik "PiteR" snipped-for-privacy@fauszywy.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@localhost.net...

...Kwestia zakłóceń, trzasków, słyszalnych w głośnikach...?

Reply to
ACMM-033

ACMM-033 pisze tak:

Przekaźnik od głośników powinien odpadać pierwszy natychmiast chyba, że nie ma go ale wtedy to i tak bedzie puf membran gorszy niż skwarki od nie zera?

Reply to
PiteR

W dniu 2016-03-06 o 22:27, Irokez pisze:

A może pójść po najmniejszej linii oporu ;) i zastosować filtr zasilający z gniazdem master-slave, np Acar Eco Plus, EAN 5904743386306

Główne (sterujące) urządzenie podpinasz pod master, resztę sprzętu pod gniazda slave. Pobór mocy przez master uruchamia zasilanie na slave.

Reply to
Adam

W TME oferta SSR jest dość słaba, więc raczej proponuję Farnell. Poza tym zrób sobie SSR na miarę: 2 MOSFETy i np. VOM1271.

Po co?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Myślałem że z powodu załączania odbiornika czysto indukcyjnego - transformator ponad 100W, to robi SSR różnicę? Załączając w maksimum napięcia ma większy prąd udarowy?

Reply to
Irokez

W dniu 2016-03-07 o 12:56, PiteR pisze:

Przekaźnik od głośników odpada po zaniku, po włączeniu jest zwłoka. Bardziej zastanawiałem się nad udarem prądowym przy załączaniu transformatora ponad 100W.

Reply to
Irokez

Użytkownik "Irokez" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:56ddbc90$0$645$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

No i tu jest maly problem - zalaczenie indukcyjnosci w zerze powoduje wlasnie udar na skutek nasycenia rdzenia.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2016-03-07 o 19:02, J.F. pisze:

To może jednak przekaźnik? Fujitsu JV-5S-KT w wersji high-sensitivity pobiera tylko 200mW czyli

40mA mu starczy przy 5V. Styki 5A 250VAC i malutki.
Reply to
Irokez

Obciążenie czysto indukcyjne należy włączać w szczycie prądu. Ale wzmacniacz z klasycznym układem prostownika i dużymi kondensatorami po stronie wtórnej stanowi najgorszy możliwy typ obciążenia i nie ma dobrej metody na jego włączania - poza soft-startem.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2016-03-07 o 20:57, RoMan Mandziejewicz pisze:

No to wezmę przekaźnik. Tanio i bez kombinowania aby nie uwalić tyrystorów z SSR.

Reply to
Irokez

Użytkownik "Irokez" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:56dde51a$0$679$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2016-03-07 o 20:57, RoMan Mandziejewicz pisze:

Ale tu nie tylko o SSR co o calosc.

No dobra, jakis wlacznik ma, przypadkiem moze byc w zerze wlaczony i jak widac nic zlego sie nie dzieje. To calosc przetrwa ... ale SSR niekoniecznie :-)

J.

Reply to
J.F.

użytkownik RoMan Mandziejewicz napisał:

Pewnie się zgadza. Potraktujemy więc transformator jako zwarty na wyjściu. Ma to moc 20-200W.

A co się stanie jak taki zwarty transformator ma moc 1kW, załączałem takowy cyklicznie w zgrzewarce i triak 16A nie został uszkodzony.

Wnioski? Optotriak i triak powinny załatwić sprawę. Co do SSR one też wieczne nie są, obciążone rezystancją potrafią dostać zwarcia po kilku latach.

Reply to
vernon.l.pinkley

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com... A co się stanie jak taki zwarty transformator ma moc 1kW, załączałem takowy cyklicznie w zgrzewarce i triak 16A nie został uszkodzony.

Wnioski? Optotriak i triak powinny załatwić sprawę. Co do SSR one też wieczne nie są, obciążone rezystancją potrafią dostać zwarcia po kilku latach.

======

Z tym, to jest jak z tanią szklanką od Coli. W jednym sklepie widziałem na własne oczy, jak z kasy upadła na kamienną podłogę i odbijała się jak piłeczka pingpongowa, nic od tego nie ucierpiawszy. U mnie, stojąc na dywanie, przewróciła się, na tenże dywan. Na części, glass is gone.

Reply to
ACMM-033

W dniu 07.03.2016 o 20:57, RoMan Mandziejewicz pisze:

Do czasu włączenia jest 0 prądu. Więc gdzie ten szczyt?

Reply to
t-1

Grypa mnie tłumaczy - miało być oczywiście napięcia a nie prądu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2016-03-06 o 22:27, Irokez pisze:

A ile watów żre w trybie stand-by ?

Reply to
PeJot

W dniu 2016-03-09 o 20:42, PeJot pisze:

5W wskazuje lidlowski miernik.
Reply to
Irokez

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.