Prosty "pinger"

Witam ...

Czy ktoś mógłby nakierować mnie na projekt lub zapodać wskazówki na wykonanie przenośnego urządzenia wykonującego ping na określony adres lub kilka przedefiniowanych adresów lub zechciałby współuczestniczyć w projekcie ?.

Nie jestem już młodzieniaszek ale takie urządzono chętnie bym jeszcze z czyjąś pomocą (współudziałem) uskutecznił.

Chodzi o takie urządzenie typu "pilot" z wejściem na RJ45 dla serwisowa sprawdzającego np switche ethernetowe. Rozwijanie laptopa dziesięć razy pod rząd badając linię to raczej uciążliwa zabawa. A tak włączał by to kabelkiem do sieci i wykonywałby ping lub pingi na kilka adresów wybieranych klawiszami, jako wskaźnik może być nawet linijka określająca czas odpowiedzi. "<1ms do 10ms 100ms 200 ms 500ms >1sek".

Na pokładzie jakiś PIC16... , ENC28J60 zespolone gniazdko RJ45, kilka przycisków i linijka led i po wszystkim. Dlaczego wołam o pomoc (współudział), kiedyś byłem aktywny w tej dziedzinie i nie brak wiedzy decyduje o tym ze szukam bratniej duszy ale wyobraźcie sobie że po latach nieużywania przedmiotu trudno jest wszystko kompletować od początku. Jeżeli ktoś siedzi w temacie i chciałby sie w to właczyć, poradzić było by miło :-).

Część rzeczy mam, część skompletuję itd itd.

pozdrawiam AK

Reply to
Andrzej Kmicic
Loading thread data ...

Niby jestem Łodzianin ale z wyboru mieszkam na "głebokim zadupiu" na Kujawach (samo centrum geo :-)) Jeżeli chodzi o kontakt to na priv lub mogę uruchomić ukryte lub jawne forum dla tematu (projektu). pozdr AK

Reply to
Andrzej Kmicic

Ee... kombinujecie coś. Jakiś mały avr, np atmega8 + W3100A + bascom i macie "pingera" gotowego w 15 minut.

Czego więcej potrzebujesz?

Reply to
Marcin Łukasik <..

Marcin Łukasik pisze:

szybki jesteś, rzuć linkiem no i oczywiście czy W3100A jest dostępny ?. Ak

Reply to
Andrzej Kmicic

Andrzej Kmicic pisze:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski pisze:

Oglądałem, ethernut.de znam od dawna, no wiec serwer rozbudowany jest niepotrzebny, pozatym AVR nie jest zbyt energooszczędne a to urzadzenie bateryjne. Wydaje się że PIC z dedykowanym układem ethernetowym to idealne rozwiazanie( no idalne z energią to byłoby zastosować MSP430 ???) a i oprogramowanie powinno byc prostsze. Czekam na dalsze pomysły !. AK

Reply to
Andrzej Kmicic

^^^^^^^^^^^^^^^ Musisz odswiezyc swoja wiedze na temat AVR.

Reply to
T.M.F.

T.M.F. pisze: ^^^^^^^^^^^^^^^

Ok dzięki, rzuć typem dostępnym a energooszczędnym, bo chyba nie mówisz o popularnych 8,16,32 ?? A może ?. AK

Reply to
Andrzej Kmicic

BogdanG pisze:

Tylko spokojnie. "pinger" to byłby w obu rozpatrywanych przypadkach jakiś procesor ogólnego przeznaczenia (AVR / PIC / MSP430) plus układ ethernetowy (w projekcie Ethernut jest to Realtek / wyżej podany to ENC28J60). W takim "pingerze" najwięcej prądu ciągnie gadanie po Ethernecie - i to niezależnie, którym scalakiem ethernetowym (bo w tym czasie pobór prądu przez procesor jest znacznie mniejszy). Rzecz idzie o oszczędzanie prądu w stanie uśpienia - czyli bezczynności pomiędzy kolejnymi "pingnięciami". A tutaj ani AVR, ani PIC, ani nawet MSP430 nie mają szans w porównaniu z dedykowanym układem RTC (który tylko odliczając czas i czekając na ustawiony alarm ciągnie około 1uA). Trzeba tylko po alarmie RTC obudzić całą resztę (włączyć zasilanie wszystkich pozostałych komponentów) a po "zapingowaniu" ponownie zasilanie całości wyłączyć. RTC może chodzić z baterii litowej z rok (a wiele lat przy zastosowaniu "słusznego" rozmiaru SAFTa zamiast malutkiej CR2032).

Podsumowując: trzeba wykombinować malutką płytkę z RTC, włączającą zasilanie całej reszty (np. gotowej płytki Ethernut czy kto tam co innego lubi) i wyłączającą zasilanie na żądanie procka (np. przez interfejs SPI czy I2C, którym i tak trzeba zagadać z RTC aby ustawić kolejny alarm np. za godzinę).

Reply to
Adam Dybkowski

AVR w serii picoPower - power down current to 0,1mikroA, prad w czasie aktywnosci procka 240mikroA. Wiec nie ma potrzeby tak kombinowac. Inna sprawa, ze w takim pingerze mozna wrzucic zwykly akumulatorek AAA i nie ma problemu z ladowaniem, przeciez to wcale nie musi dzialac latami na baterii.

Reply to
T.M.F.

T.M.F. pisze:

Ale przy 0,1uA nie odpalisz wewnętrznych timerów, aby pobudzić pingowanie co jakiś czas. Natomiast RTC i jego 1uA pozwala na ustawienie

2 niezależnych alarmów, a do tego masz gratis zliczany czas. Jak już pisałem, pobór prądu przez procka obsługującego komunikację nie ma dużego znaczenia - może to być nawet ARM9 z postawionym Linuxem (kilka sekund wystarczy na zabootowanie Linuxa, pingnięcie i odebranie odpowiedzi). A jako ten ostatni może być nawet router za 100-150 zł ze zmienionym softem (patrz DD-WRT, OpenWRT itp).
Reply to
Adam Dybkowski

Nie rozumiem co ma znaczyć "szybki jesteś", ale chyba w jakiś sposób negujesz moją wypowiedź...

W3100A jest w TME, do tego jakiś małoprądożerny avr i bascom.

Z Bascoma:

Action Configures the TCP/IP W3100A chip.

Syntax CONFIG TCPIP = int , MAC = mac , IP = ip, SUBMASK = mask, GATEWAY = gateway, LOCALPORT= port, TX= tx, RX= rx , NOINIT= 0|1 , TWI=address , Clock = speed [, baseaddress = address] [,TimeOut=tmOut]

Syntax Example Config Tcpip = Int0 , Mac = 00.00.12.34.56.78 , Ip = 192.168.0.8 , Submask = 255.255.255.0 , Gateway = 192.168.0.1 , Localport = 1000 , Tx = $55 , Rx = $55

m.

Reply to
Marcin Łukasik <..

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.