Pomiar róznicy temperatur

Witam, Jak zmierzyć różnicę temperatur pomiędzy dwoma punktami pomiarowymi za pomocą 2 czujników Pt100 i miernika uniwersalnego. Może ktoś z Was wie jak powinno się je połączyć lub może odesłać do odpowiedniego układu. Z góry dziękuję.

Reply to
Puff2
Loading thread data ...

Użytkownik "Puff2" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@r34g2000hsd.googlegroups.com...

Raz zmierzyć omomierzem jeden Pt100, potem drugi Pt100 Odjąć (w pamięci, na kartce, kalkulatorze) zmierzone w Ohmach obie rezystancje. Wynik podzielić przez 0,385 i wyjdzie różnica w stopniach Celsjusza. Ten co ma większą rezystancję jest cieplejszy. Dokładność Pt100 jest rzędu 5 stC Wynik będzie z dokładnością rzędu 20 st.C (błąd omomierza jest duży)

Lepiej tego miernikiem uniwersalnym nie zrobisz. Przyrządy do pomiarów różnicowych temperatur mają mnóstwo dodatkowych składników.

Reply to
lwh

lwh napisał(a):

Hmmm? W robocie zmierzona dokladnosc byla 0.1degc. Powtarzalna dla roznych sensorow Pt100 i kart wejscia.

W zasadzie moglby sie zastanowic czy nie lepiej mu sie zmierzy dwiema termoparami.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Użytkownik "Jaroslaw Berezowski" <jaroslaw snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:f9qest$98d$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Zależy jakie to Pt100 Autor zadał pytanie z ktorego wnioskuję, że dysponuje najtańszymi napylanymi Pt100

Nie wiemy jakie temperatury chce mierzyć Jakie termopary użyć, by napięcie 1mV dawało sensowny akceptowalny wynik. Typ K niespecjalnie się nadaje

Reply to
lwh

Użytkownik "Jaroslaw Berezowski" <jaroslaw snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>

napisał w wiadomości news:f9qest$98d$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Hmm ? Co to za robota ? Laboratorium pomiaru temperatur ? W normalnym użyciu takie dokładności to marketingowy bełkot.

Typowy miernik przenośny nie ma większej dokładności niż 0,5 stopnia w niskich temperaturach W okolicy 500 st.C te błędy są znacznie większe.

Dokładność 0,1 stopnia mają przenośne kalibratory, (marketingowe 0,01 st.C jest w temperaturze pokojowej krótko po legalizacji).

Typowy czujnik Pt100 to klasa B Dokładności: A: +/- (0,15+0,002t) w zakresie -200 ... 650 °C B: +/- (0,3+0,005t) w zakresie -200 ... 850 °C

(popularne termopary są jeszcze mniej dokładne)

Do tego dochodzi nieokreślona różnica temperatury między czujnikiem a obiektem mierzonym i czas odpowiedzi (ogromny, bo przecież o podawanym 90% liczonym w minutach nie rozmawiamy).

Jak to zebrać do kupy dokładności poniżej 1 stopnia są trudne do uzyskania bez dużych nakładów i wiecznego czekania.

Wymienione przeze mnie 5 stopni dokładności, to taki przemysłowy kompromis.

Reply to
lwh

lwh napisał(a):

Nie. Kopalnia ropy naftowej.

To byly przetworniki Foxboro RTT20 z sensorami Pt100 ichnimi i Thermokineticsa.

Tak stwierdzil facet z GUMu, ktory legalizowal uklad tloczenia ropy. Na marginesie sam wygladal na lekko zdziwionego. Zakres kalibracyjny -20-100.

Reply to
Jaroslaw Berezowski

Użytkownik "Jaroslaw Berezowski" <jaroslaw snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:f9qilm$cs3$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

I tu jest pies pogrzebany:-) Wierzę w duże dokładności O cenę nie pytam:-(

Reply to
lwh

Użytkownik "Puff2" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@r34g2000hsd.googlegroups.com... Witam, Jak zmierzyć różnicę temperatur pomiędzy dwoma punktami pomiarowymi za pomocą 2 czujników Pt100 i miernika uniwersalnego. Może ktoś z Was wie jak powinno się je połączyć lub może odesłać do odpowiedniego układu. Z góry dziękuję.

Najprościej za pomocą miernika różnicowego :) O uniwersalnym zapomnij, pomimo że lwh pisze o małych dokładnościach PT100 to mija się z prawdą, PT100 jest dokładny ale nieliniowy i wymaga wzmacniaczy z linearyzacją, 0,1% jest do uzyskania. Różnicowy pomiar możesz zrealizować analogowo lub cyfrowo odejmując przetworzone wartości, sprzęt do pomiaru kupisz w każdym sklepie sprzedającym automatykę przemysłową, różnicowy też :). Jest jedno ale, jeśli jest to kopalnia to prawdopodobnie będziesz musiał nabyć sprzęt ze znakiem Ex do pracy w miejscach zagrożonych wybuchem a to już może kosztować. Piotr

Reply to
Piotr Pitucha
[...]

Prostując tę informację stwierdzę - termopara to czujnik którego wartość SEM jest funkcją _różnicy_ temperatur między końcem gorącym a zimnym. Wystarczy więc (teoretycznie) tylko jedna termopara. K.

Reply to
John Smith

Czy nie zalezy to np od czystosci uzytej platyny ? Ktora jest .. blizej nieokreslona z punktu widzenia nabywcy ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.