Płytka uruchomieniowa większego uC dla

zaciekawily mnie te proce AMCC tyle ze w porownaniu z ARMem zra od groma mocy. Tak z rzad weilkosci wiecej. Jednakze interesuja mnie gdyz posiadaja USB2.0 oraz gigabit Etherent. Gdzie kupujesz pojedyncze ksoci tego ustrojstwa? I ile kosztuje taki przykladowy PPC405EX ?

Reply to
Greg(G.Kasprowicz
Loading thread data ...

O pojedynczych ilosciach mozesz zapomniec a ten 405EX to jakas nowosc pierwszy raz widze i ceny nie znam ale np taki 405EP kosztuje od 10$ netto(zaleznie od zegara troche wiecej) z tych co maja USB 2.0 polecam

440EP sa troche drozsze . Dystrybutorem na polske jest Avnet Memec jak dobrze zagadasz to dostaniesz probki .

Z PPC polecam tez nowe modele z powerquic z USB2.0 na pokladzie .

Zaleta tych z AMCC jest bogata literatura i support od boot loadera po kompletny system Opensource.

Moze i pobieraja troche wiecej pradu ale tez sa o niebo wydajniejsze od zabawek na ARMie i podobnych MIPSach

Reply to
MT

AMCC przejal w spadku po IBM linie PPC a te drugie z powerQUIC robi Freescale dystrybutorem jest Future warszawa , tak jak napisalem wczesniej AMCC jest lepiej oprogramowany ,opisany i tanszy.

Reply to
MT

Sebastian Bialy pisze:

Po RS232. Ale nic przecież nie stoi na przeszkodzie, abyś ten COM miał w komputerze fizycznie jako USB (a RS232 robiłby układ np. FT232) - masz wtedy dostęp do urządzenia /dev/ttyUSB0 i zabawa jest jak ze zwykłym COMem.

SAM-BA po USB jest natomiast widoczna w komputerze jako urządzenie klasy DFU. Z Linuxa może dałoby się zagadać z ARMem takim programem - trzeba sprawdzić w praktyce (nie próbowałem):

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

Sebastian Bialy pisze:

64KB RAMu często nie wystarcza nawet na mało skomplikowane algorytmy obliczeniowe czy przetwarzanie sygnałów. Nawet jeżeli tylko masz zamiar sterować graficznym wyświetlaczem to w takim np. "komórkowym" 176x220 pikseli /262144 kolory/ cała pamięć obrazu zajmuje około 113KB. Czyli z 64KB RAMu nie poszalejesz.
Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Sebastian Bialy" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:fjuhak$i2m$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Cześć,

obejżyj sobie to:

formatting link
porządny zestaw do kupienia tu:

formatting link
pytaj o nowy development pod eCog1X.

Nie jest to reklama. Nic mnie z tą firmą nie łaczy. Uważam, że taki zestaw mógłby Ci się przydać na laboratorium choćby przez ogrom ciekawych aplikacji dostarczanych przez firmę Cyan. Oczywiście żrodowisko programistyczne jest za free.

Pozdrawiam, Mariusz Łacina

Reply to
invalid unparseable

odrzucenie DSP z gory moze wydawac sie bledem - dlaczego nie popatrzec ciut laskawszym okiem na np BlackFin'a - ma support w linuxie, gcc itd, wydajny, wzglednie niedrogi

Reply to
PAndy

Wyszukalem sobie chip PPC Power QUICC ktory posiada USB2.0 oraz gigabit ethernet.. spojrzalem na cennik EBV.. ceny zaczynaja sie od 62 EUR/szt drogo troche jak na moje potrzeby, kilka x taniej mam 2-rdzeniowego ARMa (Storlink) z podobnymi interfejsami, moze troche wolniejszego, ale zracego za to kilka x mniej mocy.

rozejrze sie jeszcze za tymi AMCC.

440EPx wydaje sie idealny do moich potrzeb. Jesli by kosztowal <20$/szt to go pewnie uzyje w projekcie.
Reply to
Greg(G.Kasprowicz

O 20$ mozesz zapomniec nawet przy duzej ilosci z Gbit Eth na pokladzie ale

18-19$ za PPC z Freescale np 8323 pewnie dasz rade kupic. Jesli ma byc tanio i z USB to AMCC dostaniesz ponizej 20$ .
Reply to
MT

dzieki, wyslalem zapytanie do dystrybutora.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik "Sebastian Bialy" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:fjuhak$i2m$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

Za wyjatkiem wyswietlacza LCD i A/C to wsio jest. Dekoder MP3 tez. Zerknij do mnie

formatting link

Reply to
Pelos

Sebastian Bialy pisze:

<ciach>

Nie wiem z jakiej jesteś uczelni, ale jeżeli uważasz, że coś takiego to minimum dla Twoich studentów, to możesz się bardzo, ale to bardzo zdziwić. Ja właśnie kończę Automatykę i Robotykę na AGH i powiem Ci, że u nas po kursie mikroprocesorów ludzie, którzy nie mieli wcześniej styczności z uC nie umieli kompletnie nic, a że jeszcze nie było sprzętu do tego to nawet nie zachęciło nikogo do nauki. Tak naprawdę to teraz w pracach dyplomowych uC zajmują się tylko Ci, którzy to umieli wcześniej, lubili i hobbystycznie rozwijają się sami.

Nie wiem jak długo trwa u Was taki kurs, ale jeśli masz przykładowo semestr, czyli 15 zajęć i zaczynasz od zera to jakim cudem chcesz dojść do wsadzenia do uC linuxa??

Jeśli chcesz zacząć od zera to proponuję jakiś mały układ, sam używam teraz PICów18 jest darmowy studencki C i środowisko z programowym symulatorem (to ważne, student może sobie w domu pisać program, a potem wgrać na sprzęt).

Jeśli chcesz pancerną płytkę i obsługę przez gcc, RTOS (chyba nawet linuxa widziałem) to polecam płytkę olimexa dla MSP430, link:

formatting link
tę płytkę i wygląda naprawdę pancernie, przylutowane LCD itd. Ma na pokładzie procesor z najwyższej półki MSP430. A/D D/A ze wzmacniaczami i złączami jack, wyświetlacz, diody, dodatkowa pamięć Flash 8MB. Złącza wyprowadzone SPI,I2C,1-wire oraz kilka pinów, do podłączenia różnych ciekawostek. Płytkę naprawdę polecam!! Mnie na PICe przerzuciło w tym momencie sprzętowe USB które potrzebuję, ale na pewno wrócę do tej płytki. No i C w MPLABIE i symulator programowy jest dla studentów BARDZO WAŻNY.

Tak, że polecam Ci albo ta płytka z MSP430, albo jakiś PIC, może coś z

16bitowych, jak potrzebujesz mocniejsze. A jak się znajdzie jakiś bardzo ambitny student to za kasę, która Ci zostanie kupić jeden zestaw z ARMem i jeden z DSP np wspomniany BlackFin ma nawet możliwość programowania z LabView (studenci powinni go znać)

To tyle okiem studenta, pozdrawiam

Reply to
Grzegorz Latocha

Uniwersytet Śląski.

Ależ jednostki się trafiają. Niektórzy całkiem ok, z perspektywą zrozumienia problemu. Niestety większość z nich ma problemy wynikające z "zakażenia" ich językami zbyt wysokiego poziomu. Nie muszę przytaczać wszystkich przykładów ale powiem Ci, że nagminnie mam propozycje użycia kompilatora C# do programowania AVR ("bo wie pan, to jest nowoczesny jezyk!") albo brak orientacji czy ich program działa na PC czy na uC bo jakoś nie widzą różnicy a to zielone to tylko "płytka z diodami" ...

Ja nie mówie, że tacy są wszyscy, ale spora częśc osob nie mających wcześniej styczności z elektroniką w takim wydaniu po prostu nie daje rady przebić się przez pewne bariery koncepcyjne. W zeszłym roku byłem _naprawdę_ szczęśliwy jak mi studenci dawali radę zamigać odpowienio diodami na AVR. Inna grupa natomiast wpisywała mi printfy pomiędzy instrukcje w celu debugowania wypatrując namietnie wyniku na monitorze i po pół godzinie prób tłumaczenia czemu to nie zadziała dałem sobie spokój. Skądinąd są niezłymi programistami w Javie. Niestety ja nie mam zbyt dużo talentów uC w grupach. Więcej mam "normalnych programistów" co często jest ze szkodą a nie z pożytkiem dla zajęć. Właśnie dla tych ludzi z perspektywą zrozumienia problemu chce kupić ARM/MIPS. Reszcie wystarczy AVR ...

Hobyystów nie mam dużo. To uniwersytet, hobbyści skupiają się raczej w politechnikach. Szczególnie tacy specjalizowani - uC i okolice.

Nie chce wsadzać linuxa do uC. Nigdzie tak nie napisałem. Powiedziałem, że chce wykorzystać linuxa jako środowisko developerskie.

(na marginesie: czasami myśle że łatwiej dla wielu studentów jest wsadzić jądro linuxa do uC i pisać "normalnie" programy niż zastanawiać się doczego służy DDRC albo jak przesunąć bity 2x w prawo).

Używam AVR/51 z produkcji studenckiej (prace dyp/mgr). Sprawdza się, są skrojone na miarę wymagań pracowni.

Zastanowie się. Tylko że ta mikroskopijna ilość RAM ...

Ważna dla mnie jest dostępność gcc dla danego CPU.

Dalej pytanie brzmi (z innego postu): jak wygląda support gcc dla PICów ? A jesli jest inny kompilator to czy działa pod Linuxem? I jesli jest inny to czy wie co to jest C++ i potrafi cokolwiek z tym C++ ambitnego zrobić (szblony np). Za moich czasów (jakieś 3 lata temu interesowałem się PICami) było biednie. Jak jest teraz?

Kasy jest dość aby kupić ze 4 zestawy z wypasionymi CPU. LabView używałem przez krótki czas ale akurat LabView bez urzadzeń automatyki, magistral, czujników jest średnio ciekawy dydaktycznie i na razie nie zdecydowałem się na zakup.

Reply to
Sebastian Bialy

ja tylko dodam z kronikarskiego obowiązku, że ten pierwszy od góry różowy bloczek z napisem USB 2.0 OTG został zaprojektowany w całości przez polską firmę...

Pozdrawiam Mister

Reply to
Mister

W sumie szefowie nie zaprzeczają: "Cyan Technology's eCOG1 microcontroller product is based on a novel 16-bit microprocessor core developed by Cambridge Consultants Limited." Rdzeń rdzeniem, a kto resztę też mogłaby firma napisać.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.