Philips Brilliance 105 uszkodzenie

Witam Objaw jest nastepujacy.Po zalaczeniu zapala sie zielona dioda ,pojawia sie pisk przetwornicy i po 1-2 sek wylacza przekaznik podtrzymujacy zasilanie a dioda zmienia barwe na stan czuwania(pomaranczowa).Kineskop ani przez chwilke nie zdazy sie zaswiecic.Monitor zalaczany bez sygnalu z komputera.Gdzie podejrzewac uszkodzenie.Oznaczenie monitorka-15A2227Z,niestety nie posiadam schematu do niego...... Dowiedzialem sie(choc pewnosci nie mam),ze oparty jest na popularnym w philipsach chasis CM 1300-moze ktos ma doswiadczenie z takowym...... Podejrzewac moznaby zasilacz,choc np. nie wiem jak jest sterowana cewka przekaznika podtrzymujacego zasilanie-od czego jest to uzaleznione itp.,jak pisalem wylacza sie na stan gotowosci.... Dzieki

Reply to
Gorusz
Loading thread data ...

ten stukot przekaznika to nei rpzypadkiem degauss? zasilacz zostawilbym w spokoju, racze cos po stronie wtornej Niektore monitory nie rusza bez sygnalu z komputera, nawet potrafi zasilacz nie dzialac bez tego - siedzi w srodku transoptor zapalany przez impulsy synchronozacjii, ktory wlacza zasilacz...kiedys sie nad tym naglowilem...:)

Reply to
Grzegorz Kasprowicz

Dnia 03-07-30 09:22, Użytkownik Gorusz napisał:

Sprawa wygląda tak - monitor bez obciążenia może włączyć się na chwilę i przy braku sygnału z komputera przejść do stanu czuwania. Ale jest jedno ale - nie ma prawa nic piszczeć. Piszczenie oznacza przeciążenie przetwornicy w zasilaczu, na skutek np. zbyt małej rezytancji obciążenia - zwarty jakiś element. Źródłem pisku może być też np. trafopowielacz lub dowolna inna przetwornica o ile występuje w tym modelu. Niestety nie mam do niego schematu i nie mogę określić gdzie można tego szukać. A tak wpogóle ten monitor działał, czy też dostałeś już niesprawny.

pzdr.

R.S.

PS. Wskazówki poprzednika potraktuj jak dobry kawał.

Reply to
Robert Szczepaniak

"Sprawa wygląda tak - monitor bez obciążenia może włączyć się na chwilę i przy braku sygnału z komputera przejść do stanu czuwania."

-A nie jest tak ze w stan czuwania przechodzi w sytuacji jak komputer jest wylaczony(ale moniek kablem spiety z kompem),natomiast gdy calkiem odpiety jest przewod laczacy komputer z monitorem wowczas powiniwn pokazac brak sygnalu? Nie wiem czy wszystkie monitorki tak maja ale udalo mi sie kilka roznych sprawdzic i jest tak jak napisalem.Moj przy odpietym kablu po prostu sie wylacza do stanu czuwania i nie pokazuje nic na ekranie...puszcza przekaznik ktorego styk zalacza calosc.......

"Niestety nie mam do niego schematu i nie mogę określić gdzie można tego szukać."

-szkoda,oparty jest na popularnym chasis w philipsach CM1300-widzialem w sieci kawalek schematu od modelu philips 105s2 i zasilacz wydaje sie byc identyczny- moze inne oznaczenia tylko:-))"

"A tak wpogóle ten monitor działał, czy też dostałeś już niesprawny"

-powiedziano ze niesprawny,ale nie mam pewnosci czy ktos do niego zagladal...

"Wskazówki poprzednika potraktuj jak dobry kawał"

-na wspomnianym schemacie faktycznie jest transoptorek sterowany ze strony wtornej transformera przetwornicy i sygnal z niego idzie na uklad(chyba UC3842) ktory wysterowuje tranzystor powiazany z wspomnianym przekaznikiem zalaczajacym calosc...wiec chyba cos z zasilaczem jest nie tak ale czy ma to zwiazek z sygnalem (podlaczeniem do kompa).......? Dzieki

Reply to
gorusz0

Dnia 03-07-30 14:33, U¿ytkownik snipped-for-privacy@poczta.onet.pl napisa³:

Z wy¶wietlaniem informacji o braku sygna³u jest ró¿nie. W monitorach, z którymi mia³em doczynienia nie mia³o znaczenia czy kabel sygna³owy by³ pod³±czony do komputera czy nie. Je¶li by³ to nowy monitor to wy¶wietla³ komunikat o tre¶ci mniej wiêcej - brak sygna³u, sprawd¼ kable lub co¶ w tym rodzaju. W starszych przy uruchomieniu by³o s³ychaæ jak zapracowuje cewka rozmagnesowuj±ca i s³ychaæ by³o charakterystyczny odg³os wchodzenia trafopowielacza do pracy i je¶li nie by³o sygna³u to wszystkie uk³ady wychodzi³y z pracy, a dioda syganlizuj±ca w³±czenie zmienia³a kolor lub mruga³a. W obu przypadkach zasilacz pracuje normalnie i wytwarza wszystkie napiêcia, które s± odciête przez klucze tranzystorowe - nie stosuje siê tutaj przeka¼ników! Aktywne jest zazwyczaj tylko jedno napiêcie - najczê¶ciej 12V - do zasilania uk³adów steruj±cych. Po drodze najczê¶ciej jest te¿ jaki¶ 7805 do zasilania procesora.

Ten transoptorek jest wykorzystywany do okre¶lenia poprawno¶ci napiêæ wystêpuj±cyh po drugiej stronie trafa. Jak ci wy¿ej napisa³em zasilacz pracuje ca³y czas. Czê¶æ nadawcza tego transoptora jest sterowana z napiêcia 12V - je¶li go zabraknie to najczê¶ciej nie uruchomi siê wogóle zasilacz. A wyj¶cie doprowadzone jest do wej¶cia kontrolnego 3842. W jego uk³adzie mo¿na spotkaæ potencjometr do korekty napiêæ wychodz±cych z zasilacza. Tak¿e nie ma to nic wspólnego z kablem sygna³owym podpinanym do komputera. I jeszcze jedno - w samym zasilaczu nie ma ¯ADNEGO przeka¼nika! Ten tranzystor przyklejony do radiatora steruje trafem a nie przeka¼nikiem! Jedyny przeka¼nik który wystêpuje zaraz na wej¶ciu napiêcia sieciowego (zmiennego) jest wykorzystywany do sterowania cewk± rozmagesowuj±c±. Mam nadziejê, ¿e ci siê poja¶ni³o, gdy¿ jest to tylko skót my¶lowy. Je¶li chcesz wiedzieæ wiêcej i znasz angielski to ¶ci±gnij sobie notê katalogow± do UC3842 i tam dowiesz siê dok³adnie jak taki zasilacz dzia³a.

pzdr.

R.S.

Reply to
Robert Szczepaniak

Thu, 31 Jul 2003 09:38:11 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Robert Szczepaniak wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No to np. nie widziales monitora LG 57i. Nie wglebialem sie w schemat, ale jest tam tak ze po podlaczeniu monitora do sieci slychac pstrykniecie przekaznika, a po wylaczeniu, po kilkunastu sekundach znowu pstrykniecie (pewnie jak sie rozladuje kondensator glowny). Przekaznik w tym monitorze na pewno JEST bo zagladalem do srodka i stoi on na plytce wlasnie w rejonie zasilacza. A tak zeby nie bylo nieporozumien to odrozniam przekaznik od pozystora :-)). BTW pozystor jest w tym sprzecie dwunozkowy.

Reply to
BLE_Maciek

Thu, 31 Jul 2003 11:15:23 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Robert Szczepaniak wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

[ciach]

Oki, zobacze tym bardziej ze musze sie wreszcie zabrac za naprawienie tego sprzetu :-))) U mnie objawy sa takie: po wlaczeniu zaswieca sie zielona dioda i probuje ruszyc zasilacz, ale nie moze i doda co chwile przygasa. Domyslam sie ze cos go zwiera (pewnie jak zwykle jakis elektrolit padl, ale nie mialem jeszcze czasu sie pobawic). I tak wymienilem juz dwa elektrolity na plytce kineskopu bo byly tak poprzegrzewane az folia sie z nich posciagala, ale nie pomoglo. Widocznie gdzies jeszcze ktorys "siedzi". W najblizszych dniach sie wezme za naprawe to opowiem o wrazeniach :-))

Reply to
BLE_Maciek

Dnia 03-07-31 11:36, U¿ytkownik BLE_Maciek napisa³:

Mrugaj±co dioda to ewidentne zwarcie na wyj¶ciu zasilacza. Sprawd¼ tranzystor w odchylaniu i wszystko co jest na zasilaniu do niego. Jest to najczêstsza przyczyna uszkodzeñ. A jak nie on to co¶ na dowolnej z ga³êzi zasilaj±cych.

pzdr.

R.S.

Reply to
Robert Szczepaniak

"W starszych przy uruchomieniu było słychać jak zapracowuje cewka rozmagnesowująca i słychać było charakterystyczny odgłos wchodzenia trafopowielacza do pracy i jeśli nie było sygnału to wszystkie układy wychodziły z pracy, a dioda syganlizująca włączenie zmieniała kolor lub mrugała." Ok dzieki,tak zdaje sie byc powinno:-)) Slychac maly pisk i to jest prawie w 100%pisk wlasnie cewek z cokolu kineskopu,natomiast nie wchodzi wysokie:-)),i wtedy wylacza sie w czuwanie....czyliusterkama zwiazek z trafo,moze jest uszkodzone-co poradzicie sprawdzic-sterowanie,samo trafo ,moze inaczej na poczatek?BTW jezeli to trafo to zastanawiam sie czy warto przy takim juz nieco wiekowym modelu bawic sie wymiane......BTW moze zacie jakies tanie zamienniki do tego modelu(na dzien dzisiejszy nie wiem jaki w oryginale tam siedzi). dzieki

Reply to
gorusz0

Dnia 03-08-01 08:56, U¿ytkownik snipped-for-privacy@poczta.onet.pl napisa³:

Na pocz±tek proponujê sprawdziæ od strony druku na okoliczno¶æ zimnych lub wypalonych lutów okolice pod³±czenia cewek odchylaj±cych, trafopowielacza, tranzystora w odchylaniu poziomym, uk³adu odchlania poziomego. Najlepiej je jeszcze raz przelutowaæ. Sprawdziæ czy nie s± uszkodzone elementy w odchylaniu poziomym. Je¶li na p³ytce wystêpuje przetwornica pomocnicza, która zasila tranzystor w odchylaniu poziomym, to sprawd¼ tranzystor - najczê¶ciej jest to jaki¶ MOS np. IRF640, i diodê shotkiego. Zdarza siê, ¿e tu jest co¶ uwalone i monitor nie startuje do normalej pracy. Dalej sprawdziæ musisz p³ytkê na cokole. Odlutowujesz metalowy ekran i sprawdzasz czy nie ma zimnych lutów. Je¶li od strony elementów s± ¶lady przegrzania p³ytki to na bank bêd± jakie¶ zimne luty. No i na koniec, albo na pocz±tek sprawd¼ trafopowielacz czy nie ma zwaræ. Przede wszystkim sprawd¼ rezystancjê pomiêdzy przewodem wysokiego a mas±. W obu kierunkach powinna byæ powy¿ej 20 MOhm. A bym zapomnia³ - mia³em raz przypadek, ¿e musia³em przelutowaæ elementy znajduj±ce siê w zespole odchylaj±cym.

pzdr.

R.S.

Reply to
Robert Szczepaniak

Serdeczne dzieki-na razie z braku czasu odlozylem moniek na pozniej ale jak tylko sie da zobacze i w razie czego odezwe sie,pozdrawiam

Reply to
gorusz0

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.