Odzyskanie danych ze starej karty SD

Jakiś czas temu dostałem od rodziny starą kartę SD o pojemności 1GB. karta dziwnej firmy, bodajże KINGDISK. Nośnik był używany w aparacie cyfrowym lata temu, jednak w pewnym momencie odmówił posłuszeństwa. Były na nim zapisane rodzinne zdjęcia o pewnej wartości sentymentalnej. Zostałem poproszony o podjęcie próby ich odzyskania, jeśli będzie to możliwe.

Czego próbowałem do tej pory:

1) Czytania kary na paru różnych czytnikach, zarówno zewnętrznych, jak i wbudowanych w laptopy. Karta się nie montuje, dmesg wywala mnóstwo błędów, próba wykonania obrazu za pomocą dd się nie udaje - komputer nie jest w stanie odczytać ani jednego sektora. 2) Odczytania karty w trybie SPI za pomocą Arduino. Tu też się nie udało. Już nie pamiętam dokładnych objawów, ale jeśli mnie pamięć nie myli coś tam się dało odczytać, ale wartości nie były powtarzalne. 3) Otworzyłem kartę. Na PCB znajdują się dwa układy: kontroler oraz układ pamięci flash Samsunga.

Zakładam, że uszkodzony jest kontroler i przynajmniej część danych zapisanych w układzie pamięci uda się odzyskać. Stąd kilka pytań:

1) Czy takich kartach stosuje się jakiś standardowy sposób zapisu danych w układzie pamięci? 2) Istnieje możliwość przelutowania układu pamięci, celem przeszczepienia go do innej karty, ze zdrowym kontrolerem, o ile używała tego samego układu kontrolera? Istnieje gdzieś jakaś rozpiska, która pozwoli mi poszukać takiej karty? Bo drugiego identycznego egzemplarza już raczej nigdzie nie kupię... 3) Czy istnieje możliwość podłączenia tego układu do jakiegoś mikrokontrolera i ręcznego odczytania jego zawartości? Zakładam, że ten flash używa jakiegoś równoległego interfejsu i trochę linii będzie potrzebnych, może jednak da się to zrobić? Pozostaje pytanie, czy dysponując obrazem wewnętrznej struktury pamięci będę w stanie odzyskać z niej przynajmniej część zapisanych na niej plików?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Spróbuj dd conv=sync,noerror. Sam tego nigdy nie używałem, ale może pomóc.

Jest jeszcze ddrescue.

Czytaj każdy blok N razy i rób majority voting :)

Skąd takie założenie? IMO jeśli już coś padło to prędzej kość pamięci.

Reply to
Queequeg

Układy NAND flash (i NOR flash też, ale ten jest zapewne NAND, NORy mają dużo mniejsze pojemności) mają "standardowy" interfejs - np. SuperH Renesasa mają do nich wbudowane kontroler. Co do zawartości - sądzę, że w pamięci będzie po prostu obraz dysku. Ew. do rozróżnienia to, czy będzie z tablicą partycji czy też zawierać będzie jedynie jedną partycję. System plików na 99% FAT - pytanie najwyżej, czy jeszcze 16 czy już 32.

Reply to
drutkow1

W dniu 2019-02-27 o 11:31, Queequeg pisze:

Nie mam doświadczenia w tym względzie, ale to może zależeć od przyczyny padnięcia. Jak strzeliła komuś iskra z palca do karty to może właśnie interface dostał bo pierwszy po drodze. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Ja się spodziewam, że wszystko będzie posiekane. Przecież kontroler robi wear leveling i inne cuda, żeby jak najmniej zużyć pamięć.

Reply to
Queequeg

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5c764a3b$0$489$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

a czemu nie. Linii ... a ile nog ma kontroler ?

Cos mi sie kojarzy, ze sa programy odzyskujace dyski i starajace sie dopasowac kolejne klastry po uszkodzeniu FAT. Moglyby sie sprawdzic, po przegraniu zawartosci na dysk :-)

J.

Reply to
J.F.

Hmmm, no tak, o ile oczywiście był wear-leveling. Teraz jest pytanie, gdzie były zapisywane informacje o wear-levelingu i ew. relokacjach - i w ogóle jak ten wear-leveling był robiony. Taki jffs2 zapisuje wszystko w tym samym chipie, więc też musi mieć możliwość takiego przekładania meta-informacji z miejsca na miejsce, żeby akurat obszar meta-informacji nie padł pierwszy. Ale jak zapisywał to kontroler w swoim EEPROMie, wiele razy mniejszym, ale np. wytrzymującym 10 czy 100 razy więcej zapisów - i jak padł kontroler - to nic nie odczytasz.

Reply to
drutkow1

Jakby ktos mial informacje, to niech da linka - tez mnie ciekawi, jak oni to rozwiazuja.

Ten wear-leveling chyba niezbedny - flash ma duze bloki, wiec taki od FAT czy katalogow to by czesto byl zapisywany.

Tylko czy jego EEPROM moze byc tak bardziej zywotny, i jaki duzy musialby byc ... tu mala karta, 1GB i zakladajac blok powiedzmy 128KB, mamy raptem 8k numerow do zapamietania, ale na takiej karcie 64GB ... czy EEPROMY moga byc juz duze ?

J.

Reply to
J.F.

W dniu środa, 27 lutego 2019 02:28:45 UTC-6 użytkownik Atlantis napisał:

Tu gostek cos takiego robil.

formatting link
Moze cos z tego filmu ci sie przyda.

Reply to
sczygiel

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.