napięciach

Projektuje właśnie płytkę pod licznik Geigera, który ma pracować w mojej stacji pogodowej. Tuba potrzebuje napięcia około 400V z przetwornicy (MC34063 + MOSFET + dławik). Zastanawia mnie kwestia odpowiedniej izolacji. Mogę po prostu zalać płytkę polem miedzi, ustawiając odpowiednio wysoki parametr isolate? Jeśli tak, to ile powinien on wynosić? A może powinienem raczej zostawić fragment płytki wolny od pola masy i na nim umieścić ścieżki pod wysokim napięciem?

Niby przetwornice w świetlówkach kompaktowych są upakowane na małej płytce, ale wiadomo - lepiej uważać.

Druga sprawa to inne układy. W tej chwili przyjąłem założenie konstrukcji modułowej. Główna (choć nie największa) płytka będzie mieściła ATmegę328, ENC28J60, RTC i pewnie jakiś czujnik. Tubę Geibera wraz z przetwornicą, wzmacniaczem i transoptorem umieszczę na osobnej płytce, co w razie czego ułatwi mi odsunięcie/zaekranowanie przetwornicy (potencjalne źródło zakłóceń) od elektroniki cyfrowej). Do tego oczywiście dojedzie jeszcze jakiś moduł zasilacza. Część czujników będzie umieszczona w ogóle w osobnej, niehermetycznej obudowie, ze względu na dokładność pomiaru. Czy takie założenia są słuszne? A może przesadzam i przetwornica pracująca 5 cm od ATmegi i kontrolera Ethernetu nie będzie im w niczym przeszkadzała?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Jakim napięciem zasilania dysponujesz?

Możesz.

Kiedyś robiłem przetwornicę do Nixie. I przy napięciu wyjściowym 180V przebiło mi pomiędzy ścieżkami odległymi od siebbie o 0.8mm ale jeszcze przed diodą.

Też można.

Ale ścieżki wysokiego napięcięcia jednak są separowane...

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2014-01-28 18:51, RoMan Mandziejewicz pisze:

Przy obecnych założeniach 5V. Przetwornica i wzmacniacz wzorowane na układzie zastosowanym w czujnikach projektu Radioactive@Home. Jeśli w trakcie testów okaże się, że potrzebne będzie jeszcze jedno, nieco wyższe napięcie, to po prostu zmodyfikuję zasilacz, który i tak powstanie na końcu.

Ok, w takim razie może jednak zostanę przy rozwiązaniu z większą płytką, fragmentem bez pola masy i oddalonymi ścieżkami. :)

Reply to
Atlantis

lepiej.

[...]
--
Best regards, 
 RoMan 
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2014-01-28 21:51, RoMan Mandziejewicz pisze:

formatting link

formatting link
(plik Radioactive schematic.pdf)

wzmacniaczy operacyjnych?

Reply to
Atlantis

progowym.

--
Best regards, 
 RoMan 
Nowa strona: http://www.elektronika.squadack.com (w budowie!)
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2014-01-28 22:36, Atlantis pisze:

--
Pozdr.
Reply to
Micha³ Baszyñski

--
Pozdr.
Reply to
Micha³ Baszyñski

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:lccp5h$st9$ snipped-for-privacy@portraits.wsisiz.edu.pl...

Moja wiedza o transoptorach (stan na 15 lat temu - kombinowałem z połączeniem RS232-RS232 przez pętle prądowe).

  1. Transoptory w których elementem wyjściowym jest fototranzystor - są wolne (czasy reakcji OIDP rzędu 30-50us).
  2. Transoptory zawierające fotodiodę + tranzystor - mają mniejsze CTR, ale są szybsze (czasy reakcji rzędu chyba 5-10us). Kolejne metody przyspieszenia pracy takiego transoptora:

- zasilenie fotodiody ze stałego napięcia (a nie z kolektora tranzystora). Można też to uzyskać zasilając fotodiodę z kolektora przez RC - chodzi o to, aby w czasie przełączania nie było ujemnego sprzężenia z kolektora na bazę przez pojemność fotodiody.

- ograniczenie zmian napięcia KE tranzystora w transoptorze - np. kolektor do bazy kolejnego tranzystora (npn lub pnp),

- zapobieganie nasycaniu tego sterowanego tranzystora,

- przepuszczenie pewnego minimalnego stałego prądu przez diodę IRED (aby włączanie (włączałem małym prądem) nie wymagało przeładowania jej pojemności), Tymi metodami udawało mi się uzyskać z TLP112 pewne 100kb/s na 100m przy zasilaniu jedynie z RS232 (dwie pętle po 3mA). Czasy przełączania (z tymi

100m kabla w układzie) mieściły się między 1,1us a 3,2us (przy zmianie CTR w zakresie 14%...58% (takie miałem dwie skrajne sztuki)).
  1. Transoptory z wyjściem logicznym są szybkie, bo w środku wzmacniacz stosujący pewnie te opisane powyżej metody i do tego pracujące przy 10 razy wyższych prądach niż moje (co daje jeszcze wyższą szybkość). Nie miałem tyle prądu więc w ogóle się nimi nie zainteresowałem. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2014-01-30 12:01, Piotr Gałka pisze:

Tak się zastanawiam... Czy przypadkiem nie wystarczy zastosować najzwyklejszy transoptor z fototranzystorem, gdzie czas włączania i wyłączania mierzy się w mikrosekundach? Skoro martwy czas tuby określają milisekundy, nie powinno to mieć żadnego znaczenia, prawda?

Reply to
Atlantis

Użytkownik "Atlantis" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:lce88b$v6j$ snipped-for-privacy@portraits.wsisiz.edu.pl...

Możliwe, ale pytałeś o różnice między zwykłymi i cyfrowymi. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2014-01-30 20:13, Atlantis pisze:

O ile czas impulsu jest dość duży aby jednak coś na wyjściu się pojawiło. Jak szybko zniknie to już kolejny temat. No i o ile będziesz miał gdzieś tam jakiegoś Schmitta czy coś. W każdym razie bywa, że przy dużych czasach trzeba zadbać o zbocza.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2014-01-30 21:48, Dariusz Dorochowicz pisze:

Hmm... Przeszukuję teraz katalogi sklepów w poszukiwaniu jakiegoś transoptora z bramką. Niestety z tego co widzę większość układów w rodzaju 6N137 ma rekomendowane napięcie zasilania pomiędzy 4,5 a 5,5V. Ja muszę zasilić to 3,3V. Za czym powinienem się rozglądać?

Reply to
Atlantis

W dniu 2014-01-31 20:31, Atlantis pisze:

No to masz kłopot. Tak z pamięci to PC900, ale on jest wolniejszy. Nie masz tam nigdzie 5V? Bo te transoptory generalnie mają wyjście z otwartym kolektorem, więc samo połączenie do 3.3V nie jest kłopotem - ja tak z HCPL-0600 robię, ale mam do dyspozycji również 5V. No i może można zrobić zawsze układ ze zwykłym transoptorem ale z wyjściem z emitera... czasem są z wyprowadzeniem bazy, to można dać rezystor do bazy przyspieszający wyłączenie. Jest trochę metod przyspieszenia, tylko bez danych o tym, co masz na wejściu to trudno mówić o konkretniejszych rozwiązaniach, a pewnie i bez prób może się nie obyć, bo może trzeba będzie wybrać egzemplarz? A może popracować nad stroną "pierwotną" i dać tam mały timer wydłużający impulsy?

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2014-01-31 20:31, Atlantis pisze:

Tak na szybko to w TME znalazłem HCPL-9031, tylko nie dość, że ich na miejscu nie mają, to jeszcze kosztują...

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

W dniu 2014-02-01 12:59, Dariusz Dorochowicz pisze:

Zamówiłem HCPL-260L. Zobaczę jak się będzie sprawował.

Reply to
Atlantis

W dniu 2014-01-30 06:49, Atlantis pisze:

zrobiłem kiedyś układ izolowanego RS232 z pętlą prądową na zwykłych tanich CNY17-3 przyśpieszonych opornikiem bodajże 100kOhm pomiędzy bazą i emiterem. Z kilkunastu zrobionych sztuk wszystkie bezproblemowo chodziły na 57 600, nieliczne miały problemy na 115 200 (docelowo i tak miały dziać na maksymalnie 19200).

Reply to
Michał Baszyński

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.