miernik różnicy częstotliwości raz

kiedyś pisałem wątek na temat miernika różnicy częstotliwości. Dla przypomnienia podam że chodziło o dwa sygnały o częstotliwości ok 3kHz, z tym że jeden sygnał zmienia płynnie swą czaęstotliwość w zakresie 150 Hz w stosunku do drugiego. Wpadło mi do głowy że można by w tym celu wykorzystać komputer PC. Podłączając sygnały do LineIN jako L i P. Problem w tym że jest potrzebny program który by to w czasie rzeczywistym analizował. Sygnał zmienny jest modulowany trójkątem o okresie parunastu sekund więc zmiany częstotliwości nie występują zbyt raptownie. Spotkał ktoś taki program?? Może da się go łatwo i tanio napisać?? Co Wy na to? Po co budować skomplikowane układy elektroniczne skoro można maszynę zaprzęgnąć do roboty - tylko ten program......

Reply to
DaNsOuNd
Loading thread data ...

Sam algotyrm jest dosc prosty: mnozysz obydwa przebiegi, wynik przepuszczasz przez filtr dolnoprzepustowy wycinajacy sygnaly wejsciowe, analizujesz (np Fourierem) sygnal na wyjsciu. Da sie szybko i prosto zaimplementowac w matlabie czy octave, moze byc problem z rownoleglym probkowaniem i analiza sygnalu. W ostatecznosci mozesz tez napisac maly programik np w Javie. Sound API jakies istnieje, implementacji fft na sieci znajdziesz na peczki, filtr napiszesz sam w 5 minut.

pzdr. j.

Reply to
Jacek R. Radzikowski

qrcze! jakie to proste!!! Tylko że nie dla mnie :(((( A może ktoś gdzieś gotowego widział??

Reply to
DaNsOuNd

a licznik rewersyjny dekadowy? na jednym wejsciu dodajesz sygnał a na drugim odejmujesz i masz różnice

AzaZeL

Reply to
AzaZeL

Po co to tak strasznie komplikować: wystarczy "zaczaić" się na zbocza (kilka kolejnych próbek obada lub rośnie), jedyny problem jaki widze to wprowadzenie tego przebiegu do komputera: wkłady na karcie muzycznej mogą zaokrąglać zbocza sygnału. Co do samego programu to moge coś prostego napisać w wolnym czasie, tylko moim zdaniem lepiej będzie wziąść mikrokontroler który ma "dwa przerwania zewnętrzne" (jedno na każdy sygnał, stosując dodatkową logikę można i na jednym przerwaniu zrobić), program do tego będzie banalny: liczyć czas między przerwaniami na wejściach.

Reply to
Maksymilian Dutka

sygnał jest eleganckim sinusem :)

mówisz serio? ważne aby odczyt był analogowy i koniecznie sygnalizacja różnicy "+" i "-" w stosunku do sygnału niezmiennego.

tylko że akurat PC to ma prawie każdy i w końcu można by go zaprządz do jakieś sensownej roboty ;)

Reply to
DaNsOuNd

DaNsOuNd napisał(a):

Jak ma być pod Windowsa i w celach niekomercyjnych to nie ma sprawy. Odezwij się tylko na mojego maila (wcześniej usuń coś z mojego adresu).

Reply to
Maksymilian Dutka

Użytkownik "DaNsOuNd" snipped-for-privacy@w-s.pl napisał w wiadomości news:d4l9gb$58h$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

To sobie zrób modulator podwójnie zrównoważony (jak do nadajników SSB) i podłącz wyjście po odfiltrowaniu sumy do wskaźnika wychyłowego. Przyjrzyj się scalakom np. typu MC1496. Dziś są zapewne trudno dostępne, ale inne też produkowano. Na 4 diodach i 2 transformatorach akustycznych też to zrobisz.

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "DaNsOuNd" snipped-for-privacy@w-s.pl napisał w wiadomości news:d4l9gb$58h$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl...

A amplituda jest stała ?

To masz problem:-)

Przyjrzyj się budowie modulatorów podwójnie zrównoważonych (np. MC1496 lub diodowym) Przyjrzyj się budowie wskaźnika dostrojenia w starych radiach FM.

Reply to
SP9LWH

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.