Miernik <- >PC - jak zapobiec uszkodzeniu

Czołem.

W pracowni jest do dyspozycji sporo różnego sprzętu pomiarowego, zasilanego z sieci i podłączonego do jakiegoś PCta, zwykle po RS232, ale też po USB z konwerterem RS/USB, GPIB czy LAN. Użytkownicy sprzętu pomiarowego to niekoniecznie elektronicy czy elektrycy. Stanowiska pomiarowe są zwykle tworzone ad hoc pod konkretne zadania i zachodzi obawa obawa o możliwość uszkodzenia sprzętu pomiarowego/interfejsu/PC choćby z uwagi na zasilanie z różnych źródeł, albo współpracę jednego miernika z 2 różnymi PCtami, oddalonymi od siebie. Co zrobić, żeby temu zapobiec - myślałem np. o wprowadzeniu żelaznej zasady w postaci interfejsów z optoizolacją, ale nie zawsze jest to możliwe - przykładowo nie znalazłem dotąd takiej karty RS232 do laptopa. Jakieś pomysły - sprzęt / szkolenie itp ?

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

W dniu 2014-11-02 o 12:48, PeJot pisze:

Są separatory dla RS232. Np coś takiego:

formatting link

Reply to
Mario

W dniu 2014-11-02 o 17:03, Mario pisze:

Wiem, widziałem i się nad czymś takim zastanawiam, choć pozostaje czynnik ludzki użyć/nie użyć. W tym względzie karta RS do PC z optoizolacją wydaje się zdecydowanie bardziej skuteczna.

Reply to
PeJot

Am 02.11.2014 um 18:56 schrieb PeJot:

Są karty z optoizolacją, ale kosztują dość dużo (ok. 200EUR) i specjalnie dobre nie są. Jeżeli urządzenia mają być studento-odporne, to lepiej dać interfejs USB<->RS232 z optoizolacją, może być wielokrotny. Jest tego trochę do kupienia. A w wypadku przypadku jest interfejs do wyrzucenia, a nie PC.

Waldek

Reply to
Waldemar

W dniu 2014-11-02 o 18:56, PeJot pisze:

Jeśli użytkownik, sam wtyka kabelek to taka karta ma zerową skuteczność, bo zanim się na ślepo trafi w gniazdko to z 10 razy się o obudowę zahaczy.

Jedyny interfejs który znam i który da się podłączyć do kilku komputerów to LAN, a on z założenia odporny jest. GPIB chyba Ci studenci nie zestawiają? Zresztą są to już na tyle drogie konstrukcje, że masa interfejsu nie ma przeważnie za wiele wspólnego z sygnałem mierzonym/generowanym.

Połączenie kilku mierników/zasilaczy z różnym potencjałem masy do tego samego komputera może być bolesne ale jeśli masz dostępne interfejsy w komputerach w laboratorium to ktoś wreszcie wsadzi do nich kabel niezależnie ile udostępnisz kart z optoizolacją, przejściówek itd.

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2014-11-03 o 10:20, Waldemar pisze:

Ciekawe, dlaczego ? Taniej wychodzi odstrzelenie pojedynczego optoseparatora niż wieloportowej karty ?

USB jest w zasadzie na marginesie moich zainteresowań, a już na pewno nie konwertery RS/USB, bo niespecjalnie stabilnie działają. 2ga sprawa to urządzenia z GPIB, których na jednym potencjale może być w moim przypadku kilka.

Do obsługi mierników zwykle służą stare PCty, których żal nie będzie, w przeciwieństwie do sprzętu pomiarowego.

No i trzecia rzecz - urządzenia z LANem, są z racji transformatorów bezpieczne ?

Reply to
PeJot

W dniu 2014-11-03 o 10:43, Andrzej W. pisze:

Nie chodzi o studentów, ale nieważne :)

Bywają dziwolągi np. spod znaku Bruel&Kjear które bezczelnie mają masę wejścia na obudowie i masie interfejsu. Kuku zrobić bardzo łatwo, nawet niechcący.

Czyli najskuteczniejsze będzie gdy w całej pracowni będzie dostępna tylko jedna faza jednego zasilania ? Jest to do zrobienia, ale łatwo nie będzie.

Reply to
PeJot

W dniu 2014-11-03 o 11:04, PeJot pisze:

To też nie do końca tak, PE przecież jest wspólne więc rożne fazy nie powinny przeszkadzać. No chyba, że układ pomiarowy nie ma izolacji galwanicznej od sieci (autotransformator?). Część sprzętu ma łączony PE z masą interfejsu lub z masą sygnałową część nie, bez analizy całego sprzętu i układu pomiarowego nic poza modlitwą nie można doradzić. :)

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2014-11-03 12:32, Andrzej W. pisze:

PE jest niekoniecznie musi być wspólne, wystarczy zasilanie z różnych źródeł i zwykle pomiędzy 2 różnymi PE jest jakieś napięcie.

Reply to
PeJot

Pomiędzy PE w tym samym pomieszczeniu nie ma prawa być różnicy potencjałów. Może się pojawić różnica potencjałów na N ale nigdy na PE.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2014-11-03 12:41, RoMan Mandziejewicz pisze:

Ale jest.

Reply to
PeJot

Zwolnij elektryka.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2014-11-03 14:19, RoMan Mandziejewicz pisze:

Samo zwolnienie nie pomaga.

Reply to
PeJot

W dniu 2014-11-03 13:47, PeJot pisze:

Tak na szybko, w jednym pomieszczeniu znalazłem 2.5 V napięcia na 2 PE, gniazda zasilane z różnych źródeł. Elektryk nadal pracuje :)

Reply to
PeJot

o widzę ekspert mandziejewicz granty rozdaje...

Reply to
platformowe głupki

W dniu 2014-11-03 o 14:29, PeJot pisze:

Może macie tam zerowanie w gniazdku, czy jak się to tam nazywa a nie instalację na trzech przewodach... Czy może przez "różne źródła" to rozumiesz dwie różne rozdzielnie SN zasilane z różnych linii?

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2014-11-03 o 14:22, PeJot pisze:

Zatrudnij firmę, która zrobi porządną instalację zasilającą.

Reply to
Mario

ale tylko z unii europejskiej...

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2014-11-03 o 10:52, PeJot pisze:

Co dlaczego? Dlaczego kosztują dużo czy dlaczego dobre nie są.

Karta wieloportowa kosztuje znacznie więcej niż 200 Eu. W dodatku wieloportowe z optoizolacją to są z reguły RS485/422 a nie RS232.

Ja wykonuję/używam urządzenia z konwersją USB.RS232 i pracują bardzo stabilnie Na układach FTDI.

I chcesz wpuszczać przypadkowe osoby do pracowni wyposażonej w kosztowny sprzęt, tak aby mogły same sobie konfigurować stanowiska pomiarowe?

>
Reply to
Mario

W dniu 2014-11-03 15:45, Andrzej W. pisze:

Tak.

Reply to
PeJot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.