Luxeon - gdzie?

Loading thread data ...

Semiconductors Bank.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

[...]

Trochę mnie przeceniasz - aż tak dużo ich nie przerzuciłem. Trochę powierzonych miałem i trudno mi o trwałości się wypowiadać. Moja osobista LuxeonIII z początku produkcji nadal jak nowa a męczyłem ją prądami ponad 1A :) Tyle, że ocena "na oko" jest strasznie złudna w przypadku LEDów - mam latarkę 0.5W GP na dwa ogniwa CR123. Ostatnio stwierdziłem, że 2 lata to chyba za długo i sprawdziłem stan ogniw - nie wiem, jakim cudem ta latarka nadal świeci ;)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Bogdan G pisze:

Witam, Oficjalnym dystrybutorem produktów LUMILEDS jest firma FUTURE ELECTRONICS. Jak chcesz to dam Ci namiary na nich

Pozdrawiam

Tomek

Reply to
OWL

Kolorowe podlegaja procesom starzenia. Wiem ze Luxeon pracuje nad jakimis innymi kolorowymi, ale... Generalnie dla czerwonych i zielonych starzenie zmniejsza jasnosc (bardzo mocno powiazane z temperatura podczas swiecenia - dioda _musi_ byc dobrze chlodzona) i dlugosc fali sie zwieksza kilka nm.

Pojecia nie mam na temat bialych. Przy kolorowych jak uzyjesz tylko 2/3 pradu to automatycznie zmiejszasz temperature struktury dosc znacznie (zakladajac ze masz poprawne chlodzenie) i przedluzasz zywot diody pewnie wiecej niz 2x.

Reply to
Jerry1111

ja sie troche przylaczam do pytania o parametry, przegladalem troche , ale bardzo ciezko z takimi danymi jak pojemnosc , indukcyjnosc, pasmo przenoszenia.

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Gdyby chip leda pracował w próżni byłby prawie wieczny;-) Luminofor w białych ledach jako konwerter przemian barwowych raczej nie wypala się zbyt mocno. Wypalają się wewnętrzne warstwy przezroczystego tworzywa okalającego chip. Powodem jest temperatura złącza która potrafi już osiagnąć wartość ponad 175 stopni C. W tanich ledach jest to zwykle rodzaj epoxydu. w droższych i trwalszych jest to specjalny kopolimer silikonowy, znacznie bardziej odporny. Soczewka takiego leda jest w dotyku miękka i elastyczna. Te brunatne wypalone cząsteczki tworzywa, jakby"plamy", po prostu powoli przysłaniają chipa co powoduje "uwięzienie"światła wewnątrz leda. Przeciętny człowiek jest w stanie zauważyć zmianę natężenia światła emitowanego przez jakiekolwiek źródło wtedy, gdy spadek jego wartości jest na poziomie 30%. Stąd trwałość led to czas pracy , po którym taki spadek nastąpi. Nie jest to bynajmniej jej fizyczna śmierć. Oczywiście decydujące są warunki pracy czyli chłodzenia. Przyjmuje się w praktyce, że temp. zewnętrzna takiego leda nie powinna w warunkach normalnych przekraczać 50 stopni celsjusza. Jeśli jest mniejsza - tym lepiej. Faktem jest również mniejsza sprawność świetlna ledów mocy w warunkach zasilania parametrami nominalnymi w porównaniu do dobrych standardowych chipów zasilanych prądem 20mA.

Reply to
bynio

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.