Komputerowy generator czestotliwości

Szukam programowego generatora częstotliwości z dokldanie regulowaną częstotliwością od 1kHz do 1Mhz z wyjściowym sygnałem np. na port USB. Możecie coś polecić?

Mariusz

Reply to
Mariusz
Loading thread data ...

ewentualnie na port COM lub LPT :)

Reply to
Mariusz

Mariusz pisze:

Pod Windowsem 1MHz programowo z dobrą stabilnością to chyba nierealne, ale jakieś programiki były na elektrodzie.

Reply to
Irek_K

Irek_K pisze:

a pod Linuxem byloby bardziej realne?

Reply to
Mariusz

nie, raczej tylko pod dosem, zawsze mozesz wziasc jakiegos starego pentium 1 i postawic na nim freedos a nawet przerobic plyte tak by sygnal z pc speakera dalo sie wyprowadzic na zewnatrz - wtedy moze daloby sie wykorzystac generator z 8253 ktory robi obsluge pc speakera - nie iwem ile zostalo z pierwotnego 8253 w nowych chipsetach. IMO najrozsadniej robic takie rzeczy na plytach ktore nei maja magistrali PCI czyli neistety bardzo starych 486 - tam to wszystko dziala jak nalezy i mozna uzyskac przywoite paramtry czasowe - lepeij nei kombinuj tylko zbuduj sobei prosty generatorek na AVR np wg

formatting link
mozesz sprobowac podgonic kwarc w AVR x2 - x3 najlepeij z zewnetrznego generatorka, podniesc napiecie zasilajace avr do 5.75V - jest szansa ze dojedziesz do tego 1MHz - ewnetualnie przerobic kod i z kwarcem 22 -

25MHz spokojnie uzyskasz 1MHz
Reply to
PAndy

PAndy schrieb:

a tak apropos: w Windozie są funkcje QueryPerformanceFrequency i QueryPerformanceCounter. Używam ich do w miarę dokładnego pomiaru czasu. Wygląda na to, że licznik jest taktowany z zegara procka. Przynajmniej QueryPerformanceCounter pokazuje u mnie 3211450000, co by pasowało (3.2GHz dual core). Licznik liczy z rozdzielczością ok. 300ps, czyli też pasuje. Jakby dobrać się do tego licznika bez winwdowy, to można by sobie generatorek zrobić.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Mariusz pisze:

A gwoździe też wbijasz młotkiem sterowanym przez usb? ;)

Płytka syntezy ddc - jakiej tam potrzebujesz, której ustawienia wpisujesz z komputera lub z wbudowanego mikroprocesora. Np AD9851 + avr i jest generator sinus + prostokąt od 0.1HZ (albo i mniej) do 180MHz (ale realnie ponad 100MHz już marnie chodzi). Koszt - jeden wieczór roboty. Zamiast AVR można zrobic interfejs do PC i z programu na pc wpisywać ustawienie do rejestrów DDC, jak ktoś lubi.

Reply to
BartekK

? toz to siedzi w CPU, problem w tym ze w windows mamy przerwania i system wielozadaniowy, do tego dochodzi konstrukcja chipsetu ktory tez wprowadza latency...

Reply to
PAndy

Mariusz pisze:

Odszukalem takie cos

formatting link
o tym myslicie?

Generator sygnałów logicznych

  • ilość kanałów: 8, * częstotliwość: 1 kHz ... 1 MHz, * napięcie wyjściowe: "0" - 0 V, "1" - 3.3 V, * maksymalny prąd wyjściowy/wejściowy: 10mA.

Jakas zagraniczna firma to robi ponoc. Czy jest to stabilne?

Reply to
Mariusz

PAndy schrieb:

No pewnie tam siedzi. Pewnie jest jakimś rejestrem, który można sobie sczytać. Może nawet można zrobić tak, by generowało przerwania. Kwestia tylko jak. Do 80486 miałem opis rejestrów i listę rozkazów procesora, dla "nowych" już niestety nie udało mi się. Na 486 napisałem kiedyś driver liniowego dostępu do całej pamięci komputera (wtedy miał on 16MB ;-)), a także driver produkujący dość stabilne przerwania z taktem

20kHz. Wszystko pod DOSem i real mode (czyli teoretycznie tylko 1MB obszaru pamięci).

Przerwania i system wielozadaniowy wcale nie niweczą możliwości konstrukcji programu generującego w miarę stabilną częstotliwość swobodnie programowalną. Ale nie pod Windowsem. Chyba, że się zrobi wkładkę systemową z priorytetem wyższym, niż cokolwiek Windowsowego.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

formatting link

formatting link
czy po prostu

formatting link

No i pieknie - podejrzewam ze czesc programow zmiescialby sie w pamieci w ktorej normalnie rezyduje BIOS, potraktowac stara plyte jako po prstu plyte z procesorem i peryferiami, wsadzic program do flasha i go wykonywac - w wiekszosci sytuacji BIOS jest zbedny.

Z tgo co wiem jakas firma robi nakladke zamieniajaca Windows w RTOS

Reply to
PAndy

PAndy schrieb:

spasiba

windows jako bootstrap do RT-Linuxa? ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

formatting link
IMO Linux tez jest nie bardzo jako RTOS ;)

Reply to
PAndy

PAndy schrieb:

ten działa:

formatting link
Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.