Kolorowy Neptun, płytka kineskopu, rezyst

Witam!

Na płytce kineskopu w archaicznym, kolorowym Neptunie (typ M557, płytka UMK-2001-2, rok 89), spalił się rezystor 1Mom/2Waty - hybryda. Ogranicza prąd płynący z powielacza na siatkę trzecią. Kłopot polega na tym, że to nie jest zwykły rezystor ale ceramiczna, prostokątna płytka. Jest zasilany napięciem 8kV, więc zwykły zostanie przebity. To jest jakaś hybryda ale oznaczenie uległo spaleniu. Krótko mówiąc - szukam czegoś takiego a już nie bardzo mam gdzie. Jako producenta, podejrzewam Telpod. Niestety - instrukcja serwisowa telewizora nie precyzuje typu tego elementu. Chciałbym gdzieś kupić taki rezystor - jedną sztukę. Ewentualnie przynajmniej poznać jego oznaczenie. Uprzedzam pytania - iskrownik dostał zwarcie i już zdobyłem nowy. Bańka jest zdrowa.

Pozdrawiam

Maciek

Reply to
Maciek
Loading thread data ...

Użytkownik "Maciek" snipped-for-privacy@polobox.pl napisał w wiadomości news:g6amg1$p3$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Mała szansa, że ktoś ma to w swoich zapasach. Pozostają Ci zamiennki, ale z tym będzie cienko - nie dlatego, że się tego nie da kupić, po prostu nie opłaci się. Widziałem gdzieś w Farnellu takie oporniki, ale chyba drożej niż ten cały telewizor. Ewentualnie można spróbować choinkę z węglowych masowych, mało popularne, ale kiedyś były nawet w TME.

e.

Reply to
entroper

tak jak pisze entroper - polacz szeregowo zwykle rezystory, zaloz ze jeden rezystor to 250V

Reply to
PAndy

Użytkownik "PAndy" <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:g6c1u1$qk3$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

ale raczej nie metalizowane :) Czasem w obwodach WN pojawiają się krótkie przepięcia o sporej amplitudzie (generalnie duże dU/dt) co bardzo degraduje rezystory metalizowane. Proces często jest lawinowy (ścieżki przewodzące ?), więc w pewnym momencie upalone są wszystkie w szeregu (choć może na nich nie być żadnego wyraźnego znaku uszkodzenia). Z tego względu doradzam rezystory masowe.

e.

Reply to
entroper

zwykle sa chyba masowe?

Reply to
PAndy

Użytkownik "PAndy" <pandrw_cutthis snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:g6cdf2$tb1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

zwykle nie - ceramiczny korpus i cienka warstwa rezystywna, przecięta dla uzyskania spirali lub innego kształtu dającego pożądane R.

e.

Reply to
entroper

Daj dwuwatowy - wystarczy. W innych telewizorach są takie i nic się nie dzieje. Jak nie jest szkoda Ci telewizora, możesz go zupełnie wywalić. On działa jako zabezpieczenie. W przypadku awarii popali się coś więcej, tylko co wystąpi wcześniej nowy telewizor czy powtórna taka awaria... odpowiedzieć możesz tylko sam sobie.

Reply to
Desoft

A tam w ogole sa wysokie napiecia ? Prad tej siatki nie jest chyba duzy, to i napiecie na rezystorze male.

Dopiero przy jakiejs iskrze sie pojazwi wieksze..

To sie wymieni jeszcze raz .. a potem kupi LCD :-)

J.

Reply to
J.F.

Na jednej nodze jest 8kV a na drugiej nie wiem. Rezystor jest połączony szeregowo. Na pewno nie ma spadku aż 8kV ale jak zadziała iskrownik, to taki spadek będzie i wtedy zwykły zostanie przebity. Uszkodzenie z iskry zamieni sie w trwałe. Nie sądzę żeby aż tak rozrzutnie to projektowali, wstawiając niepotrzebne elementy.

LCD już jest :-). Teraz to jest tylko ambicja a że bańka zdrowa, to staram się. Trochę pracy już w niego włożyłem.

Maciek

Reply to
Maciek

Mają jakieś konkretne oznaczenie? Pytam, bo dość często muszę wiedzieć więcej od sprzedawcy :-) Na pytanie o 1MOm zwykle dają mi do ręki MŁT, czyli metalizowany. Tu już muszę być dokładniejszy. Tak w ogóle, to kiedyś mi się rzuciła w oczy tabela napięć pracy rezystorów ale nigdzie nie moge jej znaleźć w swoich papierach. Można to gdzieś znaleźć? Maciek

Reply to
Maciek

Możesz dostać oryginał: GBR-169. Jeśli masz blisko do Gdyni, to wpadaj (bez piwa!) i bierz, jeśli masz daleko, to ... masz pecha, ale wspólnie coś wymyślimy - pisz na priv. Gdyby się okazało, że potrzebujesz coś więcej, to pisz: jakieś "Neptunalia" jeszcze mi zostały.

Reply to
dziadek Ben

Użytkownik "Maciek" snipped-for-privacy@polobox.pl napisał w wiadomości news:g6d5kq$rhj$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Tylko oznaczenie producenta, każdego inne. W typowym sklepie zwykle w ogóle czegoś takiego nie ma. Napięcie pracy zasadniczo niewiele mówi, rezystor masowy może nie mieć go znacząco wyższego, dopiero w praktyce WN pokazuje swoją przewagę. Przykład takiego rezystora masz np. tu:

passives.tycoelectronics.com/fetch.asp?fileid=9460&docId=6623

bezużyteczna dla tego zastosowania :) Za to zauważyłem, że w TME mają (tanio) rezystory dedykowane do zastosowań z przepięciami, "metal glaze film". Całkiem możliwe, że się nadadzą do Twojego zastosowania, teoretycznie rezystorek 0.5W wytrzymuje wg datasheeta przepięcie do 4kV a napięcie pracy ma max. 700V. Choinka z dwóch sztuk teoretycznie wystarczyłaby.

e.

Reply to
entroper

Cześć! Na razie udało mi się zdobyć oryginał ale te uwagi są cenne na przyszłość, do innych zastosowań. Zwykle mało kto przejmuje się napięciem pracy rezystora. W kondensatorze to i owszem. Co ciekawe, ta hybryda jest na stronie Telpodu, jako element do zastosowań w aparaturze kontrolno pomiarowej. Maciek

Reply to
Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.