Jaki wyswietlacz graficzny kupic?

Chce kupic wyswietlacz graficzny. Od razu mowie, ze nie znam sie na nich. To bedzie moj pierwszy wyswietlacz graficzny jaki podlacze do mikrokontrolera. Prosze o pomoc w wyborze wyswietlacza. Chce nauczyc sie programowania takich wyswietlaczy i w przyszlosci wykorzystac go do pracy dyplomowej. Myslalem o wyswietlaczu graficznym od Nokii 3310. Czy to dobry wybor?

Reply to
dArek
Loading thread data ...

dArek napisał(a):

Jako pierwszy wyświetlacz graficzny - na pewno tak. Prosty w podłączeniu i programowaniu. No i cena nie do pobicia. Świetne gotowce w postaci oprogramowania do Yampp'a Jak będziesz kupował to wybierz wersję z blaszkami stykowymi - duzo łatwiej przylutować przewody. Jedyna wada ( jak dla mnie )- małe rozmiary i rozdzielczość - czyli raczej do jakiegoś urządzenia przenośnego.

Proponuję się też przyjrzeć wyświetlaczom kolorowym tego typu, np. od nokii 6100 : 132x132x65536 kol. - tak samo jak w przypadku 3310 dostępna jest dokumentacja sterowników i kody żródłowe w C.

Reply to
Miłosz Kłosowicz

Użytkownik dArek napisał:

To zależy o jakim myślisz. Masz jakieś tam alfanumeryczne, graficzne (takie właśnie jak w nokii) i LCDki. Zależy co chcesz zrobić i w czym. Jak jakiś procesorek to użyj google, mnóstwo tego jest - wtedy dobierzesz sobie wyświetlacz do danego projektu. Jeśli z poziomu portu komputera PC, to był gdzieś w sieci taki projekt, nie wiem właśnie czy nie oparty na wyświetlaczu nokii. Znowu polecam google :)

m.

Reply to
invalid unparseable

Port PC odpada. Raczej chodzi o wyswietlacz do urzadzenia przenosnego typu miernik. Mikrokontroler, ktory uzywam to ATmega. Zalezy mi na tym aby sterowanie takim wysietlaczem zbytnio nie obciazalo uP. Te wyswietlacze od Nokii maja chyba bardzo niski pobor pradu - maxymalnie

300uA. Czy trudno programuje sie taki wyswietlacz w asm. Grafiki nie bede wyswietlal chodzi mi o prosty napis i wyswietlanie zmiennych np. "temperatura 100C". Czy program w asm bedzie duzo bardziej skomplikowany niz w przypadku alfanumerycznego wyswietlacza?
Reply to
dArek

Na allegro jest aukcja wyswietlacza Nokia 3310 - LCD + RAMKA + GLOSNIK + METALOWE STYKI do 3310 za 16zl. Czy chodzi o te metalowe styki? To jest chyba ten model, o ktorym mowiles. Mysle nad tym wyswietlaczem.

Reply to
dArek

Tu jest wszystko napisane i pokazane:

formatting link

Reply to
Miłosz Kłosowicz

Użytkownik dArek napisał:

Oj będzie, będzie. Wyświetlacz alfanumeryczny to pikuś, bo masz w nim sterownik. W przypadku graficznych to Ty robisz sterownik. Wszystko jest do zrobienia, ale roboty zdecydowanie więcej. Jeśli chcesz wyświetlać teksty w sytlu "temp. 100C" to po co Ci graficzny? Alfanumeryczny wcale więcej prądu nie zeżre. Organiczne LCD jedzą np. ok. 15mA - dużo?

Zerknij na

formatting link
m.

Reply to
invalid unparseable

W porownaniu z wyswietlaczem od nokii 3310, ktora w trybie aktywny bez podswietlania bierze 300uA - chyba tak. To juz wole zwykly LCD bez podswietlania i wtedy pobor okolo 5mA. Bardzo zalezy mi na niskim poborze pradu bo zasilam z baterii 3,6 V.

Reply to
dArek

Wlasnie jesli chodzi o sterownik. Powiedzmy, ze chce uzyc wyswietlacza od 3310. To trzeba budowac jakies dodatkowe uklady, czy sterownik to program w mikroprocesorze?

Reply to
dArek

PAndy napisał(a):

Nie I2C, lecz magistralą bardzo zbliżoną do SPI.

Reply to
badworm

PAndy napisał(a):

Philips zrobił kość sterowaną po I2C i będącą sterownikiem wyświetlacza, ale takiego zwykłego(np. 3,5 cyfry), bez żadnych driverów na pokładzie. AFAIR był to PCF8576.

Reply to
badworm

PAndy napisał(a):

Philips PCD8544

Reply to
badworm

Mam jeszcze pytanie do tego sterownika. Jesli chodzi o wyswietlanie tekstu - czy odbywa sie to tak jak w wyswietlaczach alfanumerycznych. Czy trzeba definiowac znaki punkt po punkcie tak jak grafike?

Reply to
dArek

dArek napisał(a):

Niestety te wyświetlacze nie mają wbudowanego generatora znaków. Trzeba sobie go stworzyć w ramach procka komunikującego się z LCD. Po szczegóły odsyłam do EP5/2003 i następnych.

PS. Przestaw kodowanie PLiterek na ISO-8859-2 i tnij cytaty jeśli możesz.

Reply to
badworm

badworm wrote: > PS. Przestaw kodowanie PLiterek na ISO-8859-2 i tnij cytaty jeśli możesz.

Zrobione :D. Rozumiem, ze trzeba zdefiniowac literki w pamieci i odwolywac sie do nich. Chyba, ze ktos juz zrobil juz jakis sterownik w asemblerze i mozna na nim bazowac?

Reply to
dArek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.