Jaki przetwornik ??

Witam Chcialbym wykonac termometr na mikroprocesorze, lecz ma to byc termometr lekarski tzn. dla ludzi :)Wobec tego mam pytanie jaki przetwornik lub uklad moglbym wykorzystac? Powinien on miec b.dobra rozdzielczosc mniej wiecej ok

0.05 st.C lub mniej. Prosze o rade i z gory dziekuje za pomoc Pozdrawiam
Reply to
Tharkun
Loading thread data ...

A po co ci taka rozdzielczosc? 0,1 stopnia to az nadto, a nawet jesli bedzie 0,2-0,5 to tez wystarczy w zupelnosci. Zobacz rozne czujniki temp. na

formatting link
cos dobierzesz.

Reply to
T.M.F.

Chyba jednak nie. Zwykły lekarski termometr rtęciowy ma rozdzielczość

0,1stC. Dokładność zapewne też powinien mieć dobrą - na to liczę, kiedy podejmuję decyzję, czy już robić dziecku okłady, czy jeszcze nie :-)

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

W sensie kiedy pokazuje 38 st to powinno byc 38, a nie 39. Ale czy bedzie 38,00 czy 38,50 to nie ma wiekszego znaczenia. BTW cisnieniomierz rteciowy tez ma rozdzielczosc 1mmHg, a mierzy sie z dokladnoscia do 5mmHg.

To raczej nie dopuszczaj do sytuacji kiedy trzeba kogos chlodzic lodem:)

Pozdrawiam, T.M.F.

Reply to
T.M.F.

No nie bardzo. 36.6 to temperatura normalna, 37.1 - juz goraczka.

Natomiast 42.0 czy 42.5 moze i faktycznie nie ma wiekszego znaczenia :-)

P.S. dokladny ten czlowiek jest ... PPS. Jak sie mierzy temperature ciala w afryce ?

J.

Reply to
J.F.

Czekaj. W różnicach między rozdzielczością i dokładnością to jestem oblatany, jak nie przymierzając świński ryj po korycie ;-) Uważam, że termometr lekarski powinien mieć rozdzielczość 0,1stC. Co do dokładności - nie jestem pewien, ale znalazłem np. takie cóś:

formatting link
Tam twierdzą, że również dokładność tego ustrojstwa jest +/-0,1stC. Reguluje te sprawy norma PN-EN 12470-1:2003, ale oczywiście jest nie do znalezienia...

Ty się ciesz, że nie spędziłeś ostatniego weekendu nad dzieciakiem z temperaturą w porywach do 39,7stC.

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

Za pozno :-(

formatting link
J.

Reply to
J.F.

Jest to temperatura ciała doskonale czarnego ;-)

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

No tak, ale jaka wartosc dyskryminacyjna ma roznica temp. 0,1 stopnia? Otoz zadna. I dlatego tak dokladny pomiar nie jest potrzebny. Nie zmienilbym swojej diagnozy, czy postepowania przy roznicach temp. tego rzedu, a wiec nie ma to znaczenia. Tak sobie a propos wlasnie poprzypominalem rozne fakty na ten temat i:

- normalne wachania temp. ciala czlowieka sa rzedu 0,5 stopnia

- wysilek fizyczny, zjedzenie posilku itd. itp. nawet 1-1,5 w gore,

- miejsce gdzie mierzymy - nawet do 2 stopni roznicy

Takze te 0,5 stopnia wydaje sie rozsadne, 0,05 to przerost formy nad trescia.

Przy okazji odpowiadajac na post J.F., ze "No nie bardzo. 36.6 to temperatura normalna, 37.1 - juz goraczka." to wszystko zalezy od miejsca pomiaru. Np. pacha 35,2-36,7, ale juz w j. ustnej 35,5-37,1, a pod jezykiem o 0,2 stopnia wiecej (a sa miejsca gdzie i 37,7 to norma). Jak widac pojecie normy jest szerokie, dodatkowo sprawe komplikuje fakt, ze np. przekroczenie o 0,2 stopnia nie czyni nikogo chorym, lecz jedynie statystycznie zwieksza szanse, ze ta odchylka nie jest przypadkowa, lecz zwiazana z choroba. Proponuje odszukac krzywe ROC dla pomiaru temp.

Paracetamol nie pomagal?

Reply to
T.M.F.

Dobowe - pomiędzy głębokim snem a normalnym działaniem.

Wysiłem - tak. Posiłek - rząd wielkości Ci się pomilił.

Sytuacje, w których mierzymy temperaturę ciała są różne i nie zawsze można sobie pozwolić na taki błąd metody. Różnica pomiędzy 41 a 43 stopnie jest istotna.

0.5 stopnia nie jest rozsądne, kiedy podałeś przy bardzo wysokiej gorączce lek i czekasz, czy zadziała. Te 0.5 stopnia to może być już sprawa życia lub śmierci - tu naprawdę jest ważne, czy w ciągu pół godziny temperatura spadła o 0.1 stopnia czy o tyle wzrosła. [...]

W USA jest afera z paracetamolem...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie, to roznica pomiedzy rannym wstaniem z lozka, a popoludniowa drzemka;)

Dodaj jeszcze do tego wachania temp. u kobiet, dla pelnego obrazu. I nie , nie pomylilem sie. Trawienie to dla organizmu olbrzymi wysilek, chociazby ze wzgledu na ilosc koniecznych do wydzielenia plynow wszelakich.

To nie jest blad metody. To rozne temp. w zaleznosci od lokalizacji pomiaru. Nie myl pojec prosze.

Nie jest wazne. Wazne moze byc przy jakis nerwowych akcjach np. u kogos z hipertermia zlosliwa, ale nie u czlowieka z goraczka, ktoremu podalem lek przeciwgoraczkowy. Przy np. infekcjach bakteryjnych i podaniu antybiotyku efekt rzedu 1-2 stopni obserwuje sie po czasie kilku godzin do nawet 48h w przypadku, kiedy lek byl skuteczny. Wachania rzedu 0,5 stopnia sa bez znaczenia.

Pare lat temu byla w polsce...nie zmienia to faktu, ze ciagle jest to jeden z najbezpieczniejszych tego typu lekow.

Reply to
T.M.F.
[...]

Mają bardzo duże znaczenie. I mowa nie o antybiotyku ale o lekach przeciwgorączkowych podawanych w czopkach np. niemowlętom. I tu czas reakcji na lek wynosi max pół godziny. Mam wrażenie, że jeszcze się własnych dzieci nie dorobiłeś - wiedziałbyś o pewnych sprawach.

Są duże wątpliwości.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Dlstego zalecenia są jasne: pomiar temp. przed posiłkiem, w jednym miejscu zawsze, chory raczej nie biega pod górkę ;-)

Powiedz to osobom, które stosują metodę objawowo-termiczną ;-) cytat za

formatting link
"Dlaczego do pomiaru temperatury należy stosować termometr rtęciowy a nie elektroniczny? Dostępne na rynku termometry elektroniczne są projektowane tak, by możliwie szybko zmierzyć temperaturę z dokładnością rzędu 0,2°C. Dokładność ta jest odpowiednia do diagnostyki chorób, nie jest jednak wystarczająca do metod naturalnych, gdzie potrzebujemy dokładności 0,05°C do 0,1°C. Mała pojemność cieplna termometrów elektronicznych i algorytm sygnalizujący koniec pomiaru powodują, że pomiar jest czuły na lokalne fluktuacje, co dodatkowo poszerza rozrzut otrzymanych wyników. Także dostępne na rynku termometry rejestrujące promieniowanie podczerwone błony bębenkowej ucha nie są wystarczająco dokładne. Sprawdźmy sami: zmierzmy temperaturę danym termometrem kilka razy pod rząd. Zanotujmy rozrzut otrzymanych wyników. Jeśli chcemy ten termometr używać do metod naturalnych, rozrzut nie powinien przekraczać 0,1°C."

Norma jest szeroka, ale są to chyba głównie uwarunkowania osobnicze: znam osoby, które przy 36 z groszami są już chore. Poza tym większość ma pod pachą 36,6 ;-) Nikt nie każe też mierzyć raz tu, a raz gdzie indziej

Coś mi się wydaje, że temperatura ścinania białka jest w miarę stała i tu nie chciałbym, coby się termometr pomylił.

Ba. Nawet pyralgina nie za bardzo...

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

Czas reakcji jest stosunkowo krotki, bo droga podania specyficzna. To czy to niemowlak, czy dorosly nie ma znaczenia. Przy podaniu dozylnym czas reakcji bedzie jeszcze krotszy. Ale co to zmienia? Temp. mozemy mierzyc w dwoch celach: 1) zeby ustalic, ze odbiega od normy, co nas zmusza do poszukiwania przyczyny (czyli pomiar jako screening lub badanie diagnostyczne w kierunku choroby), lub 2) w celu monitorowania np. skutecznosci leczenia przeciwgoraczkowego lub infekcji. W przypadku 1) roznica rzedu 0,1 stopnia wobec naturalnej zmiennosci temp. ciala ludzkiego przekraczajacej 0,5 stopnianie nie ma wartosci diagnostycznej i np. temp. 36,5 i 36,9 stopnia beda statystycznie takie same i nie niosa zadnej informacji. W przypadku 2) wazne jest osiagniecie celu, czyli obnizenie temp. co swiadczy o skutecznosci zastosowanej terapii. Tu rowniez 0,1 stopnia jest bez znaczenia, bo nie interesuje nas obnizenie temp. z np. 39,0 do 38,9 stopnia, tylko osiagniecie celu jakim jest ustapienie goraczki (zlagodzenie subiektywnych objawow) lub osiagniecie celu terapeutycznego, czyli np. takie obnizenie sie temp. ktore moze swiadczyc o skutecznosci terapii, np. antybiotykiem. Mozesz sie ze mna nie zgadzac, w takim razie prosze cie o podanie artykulow lub ksiazek medycznych na podstawie ktorych czerpiesz swoja wiedze.

Moge sie zalozyc, ze z chorymi dziecmi mialem w swoim zyciu do czynienia wiecej niz ty. Zakladamy sie?;)

Reply to
T.M.F.

ja tez kiedys czytalem, ze akurat paracetamol nie powinien byc podawany dzieciom..

Reply to
Michal Baszynski .

Na pewno nie masz własnych dzieci. Wiedziałbyś, jak u niemowląt potrafi gwałtownie zmieniać się temperatura...

[...]

Interesuje nas, czy lek okazał się skuteczny, czy nie. I do pomiaru _tendencji_ jest istotna rozdzielczość 0.1 stopnia. Szczegołnie, gdy gorączka przekracza 40 stopni i w ciągu ostatnich dwóch godzin temperatura wzrosła o 2 stopnie.

[...]

Doświadczenie życiowe. Choroby własne i mojego syna. Wystarczy?

Możesz przegrać - ja naprawdę stary jestem...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Eeee... Tak samo po co budowac wlasny wzmak., kolumny - skoro mozna kupic ??

Reply to
Pelos

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.