Hfe na y21

witam mam glupie pytanie , projektuje wzmacniacz na tranzystorku i potrzebny mi parametr Y21 w macierzy a w katalogach jest oczywiscie (Hfe lub beta) i jak to przeliczyć ?? i drugie pytanko czy mozna pominać przy wzmocnieniu rezystor na emiterze jesli jest bocznikowany duzą pojemnoscią ? mowie o najprostrzym wzmacniaczu na jednym tranzystorze w ukladize ze wspolnym emiterem.

Reply to
Karin
Loading thread data ...

I oto mamy prosty dowód na 'przydatność' tego, czego uczą w szkołach... Z jednej strony bardzo sympatycznie, że uczą pełnej teorii ale wymaganie _projektowania_ na podstawie parametrów, które nie są publikowane jest po prostu chore. Chcąc odpowiedzieć na Twoje pytanie musiałbym sięgnąć do książek i przypomnieć sobie rzeczy, które przez 30 lat nie były mi do niczego przydatne :-(

Dla prądu zmiennego - oczywiście. Natomiast nie do pominięcia jest rezystancja zastępcza emitera (26mV/Ie) jeśli prąd jest i impedancja obciążenia są małe. W modelach jeszcze bardziej uproszczonych (bo i liczenie tej rezystancji jest uproszczeniem) często się to pomija i wychodzą czasem niespodzianki.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

zgadzam sie w 100% ze fajnie sie liczy dopoki nie trzeba skorzystać z katalogu i zorbić czegos praktycznie szkoda ze ciagle nie wiem jak :/

Reply to
Karin
Reply to
Marek Dzwonnik

tak to jest h21e ale z tego co tam pisze mozna wyliczyc że y21=h21/h11 tylko rzadko ktory katalog podaje wartosc h11 wiec jak ludzie projektują wzmacniacze ?? :) poza tym wydaje mi sie ze y21 powinno choc troche zalezec od punktu pracy a w tym wzorze w ogole nie zalezy.

Reply to
Karin
Reply to
Marek Dzwonnik

Tiaaaa... I biorą na wiarę to, co uzyskali a potem zdziwienie, że h21e może mieć dla grupy C wartość od 450-900...

A co ze zmiennością dla poszczególnych egzemplarzy?

[...]

BTW: dostałeś mojego maila sprzed paru dni? Bo wpadło jak w czarną dziurę :-(

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Przede wszystkim to do wiekszosci wzmacniaczy te parametry praktycznie w ogole nie sa potrzebne :-)

Moze najpierw poprosimy o zalozenia i schemat tego wzmacniacza :-)

J.

Reply to
J.F.

wzmacniacz taki jak tutaj np :

formatting link
kondensator C4

Dobrać tak wartość Rc i ewentualnie Re(jesli to ma znaczenie) aby wzmocnienie napieciowe wynosilo dajmy na to 10.

dane to: h21 tranzystora nap zas okolo 12 V poziom napiecia wejsciowego rzedu 0,1V i f=kilkadziesiat kH

i zeby to po wpisaniu do spice sie zgadzalo z obliczeniami to juz bedzie cacko :)

Reply to
Karin
[...]

To se ne da dokładnie w tym układzie - potrzeba jeszcze jednego rezystora, niestety. Ten układ nadaje się do poziomu wejściowego rzędu pojedynczych mV a i dokładne ustalenie wzmocnienia nie jest realne.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

moze "pspice" klamie ale dziala tam dla o wiele wyzszych amplitud wejsciowych nawet z C3 tyle ze dalej z oblicoznym rezystorem wychodzi daleko inne wzmocnienie.

Reply to
Karin

No troche racji w tym jest - ale te paramtery sa chyba publikowane - tyle ze nie w formie "podrecznego katalogu tranzystorow" tylko "kart katalogowej tranzystora" - AFAIR widzialem cos takiego dla popularnego tranzystorka (BC107 ?) - bylo tego kilka stron wykresow i sporo tabelek z liczbami... Nigdy w zyciu nie projektowalem czegos co by wymagalo ilosci informacji wiekszej niz "max. prad, max. moc, beta powyzej 50 i ft powyzej setki" wiec zignorowalem :) A tak lekko OT - pare tygodni temu wybralem sie do zakladowego elektronika z dosc banalnym pytaniem (przynajmniej mnie sie wydwalo banalne) chodzilo o zalecenia co do projektowania plytki pod PLD - skonczylo sie na dwugodzinnym wykladzie na temat roli grubosci laminatu, wlasciwego projektowania przelotek, doboru kondensatorow filtrujacych oraz faktu ze modele kondensatorow filtrujacych dostarczane przez producenta nie sa dokladne. Pokazal mi "stanowsko badawcze" z zeszlifowanymi kondensatorami SMD - mierzyl tam grubosci obudowy, ilosc warstw itp. - potrzebowal tego do SPICoweg modelu kondensatora - ten model zawieral wiecej elementow biernych niz wiele moich ukladow :)

GRG

Reply to
Gregor

^^^^^^^^^^^^^^^

Patrz <podkreslone>. Oczywiście masz rację a ja myślę szablonowo - nie zmniejszam w takim układzie rezystancji w emiterze i bocznikuję kondensatorem ze względu na lepszą stabilność termiczną i stąd - zupełnie szablonowy - pomysł z dodaniem rezystora w emiterze zamiast wyjęcia kondensatora.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No i widzicie co za glupot na studiach ucza :-)

R3 5.1k, R4 470 C3 wywalic, R2 12k

c1 i c2 - chilowo dodac po zerze.

No to wpisuj w spice, i rob ch-ki od 1kHz. do 10kHz powinno byc dobrze, wyzej nie recze - trzeba by wiedze ze studiow odkurzyc :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.