Halogen i zasilacz od PC

Witam!

Mam stary zasilacz ATX (235W, przy +12V jest 9A). Czy mogę go wykorzystać jako transformator dla halogenów? Z wyliczeń wychodzi 12*9=

108, czyli tyle Watów mogę teoretycznie podpiąć(?), czyli 20-30W halogenek powinien spokojnie utrzymać. Czy +12 to żółty kabel przy wtyczce dyskowej? Bo przy -12 jest już tylko 1A i nie chciałbym tego spalić. Czy jeśli do żółtego kabla podepnę halogenek i zewrę zielony z czarnym, to wszystko będzie bezpieczne?
Reply to
Kudlaty
Loading thread data ...

Kudlaty napisał(a):

  1. I jeszcze, czy on będzie pobierał 235W, czy trochę mniej, czy może tyle co halogen + moc tracona przez sprawność zasilacza.
  2. czy jak dam tam jakiś potencjometr(ale jaki?) szeregowo, to będę mógł regulować jasnością? (inaczej przy monitorze, a inaczej do czytania). Jeśli tak, to liczę, że prąd może dochodzić do 3A (35W/12V), czy w takiej sytuacji trzeba zwrócić uwagę na to przy wyborze potencjometru? Jeśli R będzie rósł, to I chyba malało, więc powinno się udać. Bazuję na wiedzy z liceum, więc nie do końca jestem przekonany, jak to w praktyce wygląda.
Reply to
Kudlaty

Tak, jeśli ten "potencjometr" zakosisz ze starego tramwaju. W kabinie motorniczego szukaj takiej wielkiej spirali z pedałem.

W praktyce to lepiej kup gotowy transformator do halogenów, zwykły albo "elektroniczny", bo jeszcze spalisz dom albo coś sobie zrobisz. Zasilacz od peceta lubi się popsuć, może mu się np. zaciąć wentylator, na wyjściu może się pojawić wysokie napięcie i porazić ewentualnego "naprawiacza" który będzie myślał, że to żarówka się spaliła. Poza tym taki zasilacz zajmuje dużo miejsca, musi mieć dobry przepływ powietrza, szumi, oraz krąży legenda, że żarówki halogenowe zasilane prądem stałym mają mniejszą trwałość.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Teoria (nie wiem czy praktyka też) mówi tylko o szybszym zaciemnieniu szkła, ale czas życia żarówki zwiększa się ze zmniejszeniem napięcia.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

To, że o czymś pisano kilka razy na grupie nie oznacza jeszcze, że to musi być prawda :)

Rzeczywiście w żarówkach halogenowych zachodzi cykl halogenowy, który wymaga odpowiedniej temperatury, ale ten cykl halogenowy głównie zabezpiecza przed ciemnieniem szkła, a nie przed normalnym zużyciem włókna. Parujący metal nie osadza się na szkle, tylko z powrotem na włóknie, problem w tym, że niekoniecznie w tych miejscach, z których odparował i włókno i tak w końcu gdzieś się przepali. Za to zmniejszenie napięcia powoduje zwolnienie samego procesu parowania włókna i zwiększa trwałość żarówki proporcjonalnie do napięcia w potędze -12 albo nawet -13, nawet jeśli brak cyklu halogenowego statystycznie nieco skraca żywotność żarówki, to ten efekt jest nieporównywalny z efektem zmniejszonego napięcia.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń

Zaciemnienie szkla oznacza ze wlokno sie robi ciensze. Halogen podgrzany do prawidlowej temperatury oczyscza szklo i osadza wolfram z powrotem na wloknie.

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Marek Dzwonnik

"Materiałów" nie mam, mogę skierować na forum Candlepower

formatting link
i na grupę sci.engr.lighting, gdzie często są przytaczane wzory na zależność trwałości i wydajności żarówki od napięcia. Wzory są empiryczne ma się rozumieć i same żarówki też różnią się trwałością, ale nie przypominam sobie żadnej wzmianki, jakoby obniżenie napięcia powodowało zmniejszenie trwałości żarówki halogenowej.

Paweł

Reply to
Paweł Paroń
Reply to
Marek Dzwonnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.