Gdzie kupic zasilacz

Loading thread data ...

Przyznam, ze Wasza dyskusja mnie przeraza ;-) Nie myslalem, ze z mojego malego problemiku zrobi sie tak skomplikowana sprawa. Co do meritum sprawy, to rzeczywiscie chodzi o dostarczenie do cieczy wmiare kontrolowanej ilosci energii. Chce po prostu uzyskac powtarzalne odparowanie cieklego azotu przy pomocy zrobionej przez siebie grzalki. Przy czym poniewaz bede potrzebowal doeclowo chlodzic moja probke do roznych temperatur, wiec chialbym miec mozliwosc jakiejsc regulacji - i to najlepiej powtarzalnej. Zrobilbym sobie wtedy raz kalibracje ilosci odparowanego azotu versus przylozone napiecie i juz. A jak probowalem zastosowac standardowy autotransformator z regulowanym napieciem wyjscia w zakresie 0-110V, to ta dokladnosc i powtarzalnosc regulacji byla - nazwijmy to lagodnie - taka sobie. Poza tym od poczatku nie mialem na to wszystko duzo kasy i probowalem rozwiazan najtanszych. Poza tym jestem chemikiem i robienie recznie jakiegos dosc skomplikowanego ukladu elektronicznego raczej nie wchodzi w gre. W tej chwili sie zastanawiam, czy wlaczenie szeregowo jakiegos opornika do mojego ukladu i rozszerzenie w ten sposob skali "roboczych" napiec mojego ukladu nie bedzie dobrym rozwiazaniem?

Pozdrawiam i dziekuje za pomoc

Piotr

Reply to
Piotr Bernatowicz

Dokladnie. Tylko ze juz zrobilem pewne postepy i teraz brak mi juz tylko zasilacza. Na liscie pl.sci.inzynieria juz udalo mi sie troce rozwalkowac problem izolacji i rury transferowej, a glowice do dewara wytoczy mi instytutowy majster. :-)

Pozdrawiam

Piotr

Reply to
Piotr Bernatowicz

Tylko, ze one znosza zbyt male prady. Mysle, ze pojde w kierunku proponowanego przez Ciebie rozwiazania z opornikami 1 omowymi laczonymi szeregowo. Czy takie oporniki beda wymagaly dodatkowego chlodzenia, czy tez same sobie poradza z oddawaniem ciepla?

Pozdrawiam

Piotr

Reply to
Piotr Bernatowicz

Ha, jak masz autotrafa to zapewne masz też jakieś trafo 220/24. Podłącz je do autotrafa i już masz regulację na całym obrocie. A co do niewielkiego braku braku napięcia, to wiekszość autotraf ma lekką "dowijkę" uzwojenia i potrafi nieco powiększyć napięcie sieci. Może styknie :) Albo zaadaptujesz nieco trafo...

Reply to
Jacek Maciejewski

Możesz kupić jakiś toroid od oświetlenia (dosyc tanie) i dowinąć ręcznie nieco wtórnego. Pewnie będzie tam ok. 8zw/V, to by ci wyszło

40-50zw.
Reply to
Jacek Maciejewski

OK. Widze, ze nawet TST600 nie jest drogi, wiec to zaden problem.

Wielkie dzieki za zainteresowanie i pomoc. Mysle, ze uzbrojony w Twoje rady juz sobie poradze.

Pozdrawiam

Piotr

Reply to
Piotr Bernatowicz

Duży toroid może zniszczyć ci styki suwaka w autotransformatorze w trakcie włączania. Trzeba by włączać przy autotransformatorze ustawionym na zero albo dać układ miękkiego startu.

Reply to
Mariusz Dybiec

te 300W do wygotowania azotu to jest w sam raz, nie wiem jakie ilości go chce pytacz odparowywać ale tak do 500W przy wiekszych ilosciach jest ok. Jezeli nie jestes jakos super przywiazany do tej grzalki co masz to wez uzyj grzalki do herbaty albo jak wystarczy Ci mniejsza moc lutownicy za 8zl i reguluj zwykłym sciemniaczem albo i nawet tym autotrafem co masz. Jeżeli naczynie z którego wygotowujesz jest metalowe, to koniecznie je wtedy uziem.

Reply to
yorgus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.