fuse bits

Witam!

Mam problem z ustaleniem z jaką częstotliwością pracuje mój atmega128, mam podpięty zewnętrzny kwarc 14.7456MHz, ale zdaje mi się że on nie pracuje z tą częstotliwością. Wiem że atmega128 może też pracować z wewnętrznym oscylatorem, wszystko to jest ustawione przez fuse bits. Odczytałem sobie te bity, siedze nad manualem ale już się gubie w tych wszystkich trybach. Proszę o pomoc i ustalenie w jakim trybie pracuje i jak przestawić go aby pracował z zewnętrznym kwarcem. Kwarc jest podłączony: 22p XTAL1----------||-----GND | - === 14.7456MHz - | 22p XTAL2----------||-----GND

BootLock12 - 0 BootLock11 - 0 BootLock12 - 2 BootLock11 - 0 Lock2 - 0 Lock1 - 0 M103C - 0 WDTON - 0 OCDEN - 0 JTAGEN - 1 CKOPT - 1 EESAVE - 0 BOOTSZ1 - 1 BOOTSZ0 - 1 BOOTRST - 0 BODLEVEL - 1 SUT1 - 0 SUT0 - 1 CKSEL3 - 0 CKSEL2 - 0 CKSEL1 - 0 CKSEL0 - 0

dziękuję za pomoc i pozdrawiam

Reply to
pioneer
Loading thread data ...

Oczywiście pamiętasz, że "fuse programmed" oznacza "0" i a "fuse unprogrammed" oznacza "1"

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

I teraz znów się pogubiłem :)

Nie ma podłączonego żadnego zewnętrznego generatora (zegara), jest tylko ten wbudowany 1MHz i zewnętrzny kwarc podłączony tak jak "narysowałem" wcześniej.

W jaki sposób domowymi sposobami można odczytać z jaką częstotliwością pracuje (myślałem ze po fuse bits). Te wartości, które wcześniej napisałem są odczytane za pomocy PonyProg2000 (Configuration and Secure Bits), co mam zaznaczyć a co odzanczyć, aby było te 14MHz z zewn. kwarcu.

Tylko żebym nie miał żadnych klocków ze przełączyłem go niechcąco w tryb zewn zegara i trzeba będzie podłączać jakiś zewnętrzyny gen. żeby obudzić procka i go przeprogramować.

z góry dziękuj

pioneer

Reply to
pioneer

pioneer napisal:

Napisz program ktory przy 14MHz migalby dioda co sekunde i z zegarkiem w reku zmierz co ile miga - potem wystarczy podzielic :) GRG

Reply to
Gregor

Tez jeśli ma się multimetr z pomiarem częstotliwości, to program może generować na pinie sygnał o częstotliwości z zakresu mierzonego przez multimetr.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Tomasz Piasecki napisal:

A tutaj mozna sie bardzo brzydko przejechac :( . Mam miernik z pomiarem czestotliwosci (VC820 jak kto ciekaw) - ma ta denerwujaca wlasciowosc ze "zasilony" sygnalem o poziomach TTL dla niskich (powiedzmy - akustycznych) czestoliowosci pokazuje dwa razy wieksza czestoliwosc niz w rzeczywistosci. Powyzsze kosztowalo mnie kiedys kilka godzina zastanwiania sie jakim cudem petla policzona na 1000 cykli wykonuje sie w 500 :) Oczywiscie - jak juz sie wie gdzie siedzi blad wystarczy dodac dodac do miernika "tlumik" z dwoch rezystorow i niewielki kondensator do odciecia skladowej stalej - tylko komu chcialoby sie czytac dokumentacje miernika i zapamietywac dozwolone zakresy napiec... :) GRG

Reply to
Gregor

Tomasz Piasecki napisał(a):

Aby uniknąć takich zawoalowań charakterystycznych dla Atmela polecam użycie softu ISP Programmer - tam fusebity są pokazane konkretnie jako "0" lub "1".

Reply to
Adam Dybkowski

Czyli moim zdaniem wprowadza się totalne pomieszanie, bo trzeba je ustawiać odwrotnie niż to podaje datasheet.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Tomasz Piasecki napisał(a):

Nie. W dokumentacji PDF Atmel podaje np. CKSEL0 = '0' i tak to ustawiasz w ISP Programmer (jeżeli oczywiście chcesz takie akurat ustawienie).

Reply to
Adam Dybkowski

Ok, czyli IMHO pokazuje '0' dla 'programmed'.

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

Tomasz Piasecki napisał(a):

Zgadza się.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.