dlaczego nikt nie robi filtrów na częst środk 50Hz?

Nie mogę pojąć dlaczego listwy komputerowe tłumią zakłócenia tylko w przedziale 100kHz - 100MHz. Czy nie prościej i wydajniej jest zrobić filtr przepustowy na częstotliwość środkową 50Hz? Taki filtr przecież w miarę oddalania się od 50Hz miałby coraz większe tłumienie dążące do nieskończoności w miarę oddalania się od 50Hz.

Zbyszek

Reply to
Zbyszek
Loading thread data ...

Użytkownik "Zbyszek" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:f2vksh$ig0$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl... Czy nie prościej i wydajniej jest zrobić filtr

No fajnie fajnie ale żelaza i miedzi w nim by było tyle, że musiał by być 2 osobowy :) i w czym miałby niby być lepszy?

Pozdrawiam Łukasz

Reply to
Ukaniu

Użytkownik "Zbyszek" napisał

Jezeli wiesz jak to zrobic, zaproponuj projekt. wszyscy potwierdzimy Twoje prawa autorskie :))

Rozumiem ze zmiescisz go w listwie. :)

Znane sa takie filtry aktywne i nazywaja sie "sinus on-line UPS".

H.D.

Reply to
H.D.

Powitanko,

A jakby tak zwykle trafo, uzwojenie wtorne szeregowo z obciazeniem?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Użytkownik "Pawel "O'Pajak"" napisał

A tak nie jest ? H.D.

Reply to
H.D.

Policz parametry elementów, z jakich musiałby się składać taki filtr. Następnie sprawdź, jaką mają wielkość i jak zachowują się przy większych częstotliwościach.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Powitanko,

Chodzi mi o wykorzystanie tego uzwojenia jako dlawika:

230v -> wtorne uzwojenie -> obciazenie (230v) Czyli trafo, nie jako trafo, a jako dlawik. Takie cos zrobilem z trafa z upalonym piewrwotnym do eliminacji zaklocen do radia w moim dawnym samochodzie.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Użytkownik "Pawel "O'Pajak"" napisał

Dla stalego to jak najbardziej, ale dla 50 Hz to za duza impedancja, i wyjscie zalezy od obciazenia ! H.D.

Reply to
H.D.

Ale on-line robi konwersję na prąd stały a potem falownikiem znów na zmienny.

Tak właściwie to nie wiem po co znowu robić konwersję na zmienny skoro komputer działa an prąd stały. Powinni robić upsy od razu z wyjściem ATX. Zaoszczędziło by się pieniedzy na zasilaczu, więcej miejsca w obudowie i o jeden wiatrak mniej.

Zbyszek

Reply to
Zbyszek

Zbyszek napisał(a):

Jassne. Tylko że do UPSa mam podłączony komputer, monitor, AP/router, ładowarkę komórki oraz komputerowe głośniki. Nie mają (oprócz komputera) gniazda zasilania ATX, ale z napięciem stałym raczej by sobie poradziły. Tylko czy w domu 325V DC w gniazdku byłoby bezpieczniejsze niż 230V AC? Wątpię.

Reply to
Adam Dybkowski

Cewka na 150kHz na fale długie jest wielkości kciuka. Grubość drutu dla 230V pewnie byłaby grubsza. Pewnie w pudełku po butach by dało radę upchnąć. Zakładając, ze filtry są głównie LC czyli cewka i kondensator to pewnie problemem byłby kondensator. Jakoś nie porafię znaleźć czegoś co by zobrazowało jego wielkość. Pewnie z kilka faradów by miał ale takich to nie widziałem.

Kiedyś podobno robiono filtry RC czyli zamiast cewki był opornik. Dlaczego teraz używa się cewek, a nie oporników?

Reply to
Zbyszek

Ale Ty proponujesz filtr na 50 Hz a nie 150 kHz.

Wątpię.

Nie aż tak dużo. Ale wystarczająco dużo, żeby pasożytnicze impedancje całkowicie zniweczyły działanie filtra dla wyższych częstotliwości.

"Podobno"...

Bo tak jest lepiej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Lepsza tłumienność wraz z oddalaniem się od 50Hz na skali. Najlepsza listwa jaką znalazłem miała tylko 70dB. Dla 100MHz to nawet tylko

30dB.

Jeśli CB radio zatruwa wszystko na 27MHz i harmonicznych to taki filtr na

50Hz już by znacznie tłumił 27MHz i kolejne harmoniczne.

Jeśli komputer, TV, radio, satelita i inne media leżą powyżej 80MHz to taki filtr na tych częstotliwościach osiągał by już znaczne tłumienności kilkuset dB.

Zbyszek

Reply to
Zbyszek

Nie chodzi mi o gniazdka bo prąd stały nie lubi długich wycieczek. Chodzi mi o krótki odcinek UPS ->komputer. Chodzi mi o to aby wszystkie urządzenia elektroniczne miały standaryzowane wejście niskiego napięcia np 40V. Bogaci dostaliby mniejszego UPS o dłużyszm działaniu (bo niskie napięcie i prostrza konstrukcja) a biedni by mieli zewnętrzny zasilacz. Komputery były by mniejsze i lżejsze.

W końcu w laptopach się sprawdziło. Każdy ma zewnętrzny zasilacz. Komputerki C64 lub ZX spectrum też sobie radziły z zewnętrznym zasilaczem.

Gdyby dzisiejsze UPSy zamiast produkować 240V AC produkowałyby 40V DC to by działały 6x dłużej. No i nie byłoby kłopotów z sinusoidą.

Zbyszek

Reply to
Zbyszek

No to pewnie byłby wielkości rolki papieru toaletowego.

Reply to
Zbyszek

A to niby dlaczego? Prąd stały tak samo można przesyłać. Nie można go jedynie transformować. I jest zdaje się bardziej morderczy przy wyższych wartościach. To jakie są straty zależy od wartości prądu, a ta siłą rzeczy przy niższym napięciu jest większa.

A to niby dlaczego - można odwrócić kota ogonem - przy tej samej mocy większy prąd i większe straty.

W komputerze musiałby i tak być zasilacz. Czyli biedni by płacili dwa razy - za zasilacz zewnętrzny i wewnętrzny.

Chyba tylko z powodów separacji galwanicznej. I moc ich jest dużo mniejsza niż komputera stacjonarnego.

A monitory do nich też?

Działałyby tak samo długo.

Reply to
Bogdan G

Niestety każdy element ma parametry pasożytnicze. Przy wyższych częstotliwościach kondensatory ujawniają swoje indukcyjności, a cewki pojemności. Im mniejsza częstotliwość nominalna filtru i użytych elementów tym szybciej ujawniają się te parametry pasożytnicze. Filtr 50 Hz będzie miał charakterystykę zbliżoną do teoretycznej do kilku kHz - potem będzie już gorzej, a przy MHz będzie wszystko przenosił we wszystkie strony.

Reply to
Bogdan G

Witam! Wydaje mi się, że dla tego 100, a nie, 50Hz, bo po wyprostowaniu prostownikiem pełno okresowym, w każdym urządzeniu jest już 100Hz, a nie

50Hz.
Reply to
micik

Eeeh nieżyciowe te prawa fizyki. Ci z PiSu powinni je znowelizować. Żyło by się łatwiej.

dzięki, Zbyszek

Reply to
Zbyszek

Zbyszek napisał(a): [ciap]

ewentualnie ci z lewa ostrzec ludność że stanowią one zagrożenie dla demokracji. Może jakiś ukrainiec zasponsoruje nowe :-)

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.