co to za element?

Jun 11, 2007 3 Replies

Witam W uszkodzonym dysku twardym Seagate Barracuda 7200.7 80 GB widać uszkodzony element . Jest to duży (jak na smd) element z dwoma nogami firmy ST o oznaczeniu BUX C?22. Znak zapytania to jedna z trzech mozliwosci 3,5 lub 6. Co to jest bo na stronie ST takiego elementu nie znają, rowniez google nic o nim nie wiedza? Z gory dziekuje za pomoc i pozdrawiam Tomek


witam Jezeli jest to element na zasilaniu to jest on odpowiedzialny za przepiecia i za wzrost zasilania ( kiepskie zasilacze tak robia ), bez tego tez bedzie chodzic ale wtedy nie masz zabezpieczenia , ja to wymienialem , ale szczerze to juz nie pamietam na co :( moze najpier jezeli to jest to , to odpal dysk bez tegoi zobacz czy wszystko ok pozdrawiam remo

Remo napisał(a):

Witam To jest transil. Przy uszkodzeniu robi zwarcie - takie jego zadanie. U mnie też taki był i jakoś nie znalazłem pdfa w STM. Ogólnie to BUX to jest oznaczenie skrócone, obudowa SMB. Ogólnie można odpalić bez tego, ale już nie bedzie zabezpieczenia nadnapięciowego.

Jednak element nie pada bez powodu, zwykle się to dzieje w wyniku uszkodzenia zasilacza.

Podobne transile STM:

formatting link
BUX nie występuje :(

Mon, 11 Jun 2007 11:04:12 +0200 jednostka biologiczna o nazwie tomek snipped-for-privacy@ma.kota.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Transil. Było tu kilka razy o naprawianiu dysków. Transile w dysku zwykle ratują resztę komputera przed spaleniem kiedy wspaniały chiński zasilacz za 50 zł kończy żywot :-)

Wlutuj dowolny transil na napięcie ok. 40% większe od występującego w danym miejscu, czyli jeżeli poleciał w gałęzi 5V - wlutowujesz na jakieś 7V. Jeżeli w 12V to dajesz na 16 V. W dyskach Shitgate są tam chyba na 19V. I tak, jest na nich piękne logo ST, a datashitu na ich stronie znaleźc nie idzie ...

Absolutnie nie należy wlutowywać transila na napięcie robocze danej gałęzi, bo napięcie podane na transilu to napięcie przy którym on już robi zwarcie.

Zobacz przy okazji czy nie poleciały jakieś diody i/lub tantale.

Uwaga, kiedy uruchomisz dysk po takiej reanimacji, jego zawartość od razu skopiuj. Nieraz okazuje się że tak ożywione dyski po jakimś czasie padają (nie permanentnie, ale pojawiają się błędy). Spotkałem się z dwoma takimi przypadkami i nie mam pojęcia czemu tak jest.

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required