bezprzewodowy miernik - znacie to?

witam u jednego youtubera zauważyłem fajny gadżet. coś w rodzaju bezprzewodowego miernika. znaczy sam miernik ma zasilanie i przewody, ale niema wyświetlacza. wyświetlaczem jest ekran telefonu.

formatting link
o ile w pierwszej chwili urządzenie wydaje się mało przydatne. to po zastanowieniu już tak nie jest. No bo telefon ma dużo pamięci i stosunkowo duży ekran, więc to może służyć jako prosty oscyloskop. Wiem, teraz właściciele oscyloskopów parsknęli śmiechem, ale mnie by się przydało zobaczyć jak siada napięcie na akumulatorze samochodowym przy rozruchu. Albo jak wpływa na napięcie rozruch wiertarki czy szlifierki. cena tego urządzenia =125usd powala. mnie się wydaje że arduino+bluetooth+program dałby radę. Może znacie kogoś kto juz takie coś wystrugał?

ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

Tak. Ja wystrugałem bluetooth dorobiony do Mastecha MS8340A. Da się prawie w kazdym mierniku posiadającym RS232, nawet jesli nigdzie nie jest wyprowadzony. Wiele chipsetow stosowanych w miernikach ma takie ficzery, otwierasz, szukasz scalaka, czytasz dokumentacje i może coś z tego wyniknąć.

formatting link
Sprawdzanie prądu rozuchu raczej nie wchodzi w grę: przeciętny multimetr ma żalosny czas reakcji.

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 2017-12-29 o 22:07, Sebastian Biały pisze:

Prawie wszędzie, gdzie użyjesz multimetru jesteś w otoczeniu zakłóceń

50Hz. Stosowane kable pomiarowe wyglądają zupełnie inaczej niż sonda oscyloskopowa. Impedancja wejściowa jest duża. Top sprzyja "łapaniu" zakłóceń. Aby ich efekt był minimalny mierzona wartość powinna być całkowana w czasie będącym wielokrotnością 20ms. P.G.
Reply to
Piotr Gałka

Nie przesadzajmy, szybkie mierniki, rzedu nastu pomiarow / sek mają takie same kable i nie specjalnie przejmują sie okresem napięcia sieci. Zakłucenia sa, ale nie aż takie aby całkowicie uniemożliwić pomiary. Do mierzenia prądu rozruchu nada się wystarczająco, relatywnie tani Uni-T

71D ma taki ficzer, high speed mode z logowaniem z obnizoną rozdzielczością.
Reply to
Sebastian Biały

W dniu 29.12.2017 o 22:45, Sebastian Biały pisze:

relatywnie tani ? 460zł ? To chyba bym wolał wydać wspomniane 125zł.

tu jest artykuł o zabawie z arduino za 3 usd w roli oscyloskopu z częstotliwością próbkowania 200hz.

formatting link
ToMasz

Reply to
ToMasz

350zł z przesyłką z chin za friko.

Zależy co chcesz. Chciałes multimetr, 71D jest całkiem wypasionym multimetrem z funkcja rozsadnie szybkiego logowania (10 pomiarów / sek), który działa z open source loggerami i można to łatwo przerobić na bluetooth. Sa lepsze multimetry i gorsze, ale akuratnie ten ma co chcesz, jeśli chcesz zobaczyć prąd rozruchu. Jesli nie chcesz to moj Mastech jest całkiem ok do logowania 1s po dodaniu bluetooth. Czasami miesiąc rzeźby w dłubanie hardware i firmware mozna zaoszczędzić właśnie wydając 3 stówki więcej.

Przeproś się raczej z armami, ESP8266 ma szansę być całkiem rozsadną alternatywą dla oscyloskopow hobbystycznych za śmieszne pieniądze.

formatting link
Poniewaz płytki z ESP8266 biegają za $3 na aliexpress a szybkie przetworniki sa jeszcze tańsze to sam się zastanawiam czy nie zrobić data loggera na wifi. Przydalby się w kilku miejscach na domu. Tylko trzeba soft pisać, co jest dołujące.

Reply to
Sebastian Biały

Autopoprawka. Już ich nie ma na ali w tej cenie. Rozeszły się w święta ... A ja się zastanawiałem :/

Reply to
Sebastian Biały

Do mierzenia prądu rozruchu to wystarczy Moduł WiFi Wemos D1 mini Pro który będzie mierzył na wbudowanym ADC 10bit co np. 1ms i wysyłał po WiFi pakiety np. jako wirtualny COM...

Reply to
jacek

W jaki sposób naście pomiarów na sekundę przeczy całkowaniu w 20ms? Dopiero ponad 50 pomiarów na sekundę sugeruje, że nie przejmuje się okresem sieci (celowo nie piszę przeczy). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

bardzo lakonicznie, ale dziękuję. z szybkich poszukiwani wynika ze wemos d1 (popraw mnie prosze jeśli się mylę) to układ podobny do arduino mini cośtam, ale z wbudowanym wifi. czy można go programować tak jak arduino w środowisku arduino w języku c? Myślę że 100 pomiarów na sekundę, wykonane w 10 sekundach, po przesłaniu w jednej paczce da nam statyczny wykres o długości poziomej 1000punktów - więc na ekranie smartfona spokojnie sie zmieści. koszt? Urządzenie, dzielnik napięcia, kabelki, program na smartfona. Nikt mądrzejszy odemnie tego nie zrobi? ToMasz

Reply to
ToMasz

W dniu 2017-12-30 o 15:19, ToMasz pisze:

Tak tyle że to jest 60MHz procesor z Wifi itp. Wemosa D1 programuje się bezpośrednio z Adruino po ściągnięciu bibliotek dla niego przez kabelek USB którym się go zasila bez żadnych dodatkowych przycisków itp. Są gotowe biblioteki w Arduino do pomiaru ADC i obsługi sieci przez ESP. Jeśli będziesz chciał poświecę chwilę i podrzucę Ci linki do bibliotek oraz filmików na youtube, które możesz sam znaleźć wpisując w wyszukiwarkę Arduino Wemos ESP.

Reply to
jacek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.