[AVR-GCC] Przekazywanie przez referencje ...

Witam czy standartowy "C" obsluguje tylko przekazywanie przez wartosc i wskaznik????

Reply to
Pawel K
Loading thread data ...

Pawel K schrieb:

tak

Waldek

Reply to
Waldemar

Tak. Referencje to wynalazek C++

TP.

Reply to
Tomasz Piasecki

no nie całkiem. Algol już też je miał. Ale z rodziny C to masz rację ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar

Waldemar napisał(a):

W Pascalu też można było przekazać nazwę zmiennej (var zmienna) tak aby w funkcji operować na niej podobnie jak na innych zmiennych lokalnych (bez korzystania ze wskaźników). BTW: Pierwszy na świecie był Algol czy Pascal?

Reply to
Adam Dybkowski

Adam Dybkowski schrieb:

zadanie z historii programowania ;-).

Po autokodach pierwszy był Fortran (chyba rocznik 1956). Potem Algol-60, następny był Algol-68, potężne bydlę, chyba do tej pory nie udowodniono, czy istnieje kompilator implementujący kompletną gramatykę tego języka. Zresztą jest to chyba jedyny język programowania z formalnie zdefiniowaną semantyką i nieskończoną gramatyką ;-). Nawiasem mówiąc, apropos referencji, Algol 68 miał automatyczne dopasowanie stopnia referencji przy przypisaniu. Pascal powstał później, pod koniec lat 60tych ub. stulecia, formalnie zdefiniowany na pocz. 70tych. W tych okolicach powstał również B, a potem z niego C.

Waldek

Reply to
Waldemar

Nawiasem mowiac Fortran mial przekazywanie tylko przez "referencje".

Co prowadzilo do "uzmienniania stalej" :-)

J.

Reply to
J.F.

no i jeszcze takie fajne powiedzonko:

"God is real unless declared as integer"

To chyba tylko znający Fortran zrozumią ;-)

w sumie przekazywanie zmiennych może być na różny sposób: call by value, call by reference, call by name, call by name reference. Nawiasem mówiąc C ma tylko przekazywanie wartości. To, co się popularnie nazywa przekazywaniem przez referencję to jest tylko przekazywaniem wartości wskaźnika.

Waldek

Reply to
Waldemar

Między FORTRANem a Algolem powstał jeszcze LISP (1958-1959).

w.

Reply to
invalid unparseable

no języków programowania było jeszcze mnóstwo, ja pisałem wyłącznie o językach proceduralnych. W latach 60tych powstała jeszcze Simula. A Cobol? Chyba do tej pory Cobol wiedzie prym w wartości programów (w G$), ale to dlatego, że w Cobolu były pisane programy dla banków, które kosztują wielkie pieniądze. No i była jeszcze Ada, napisana na żądanie NASA i DoD, by zmniejszyć ilość języków programowania, których było wtedy chyba 200, choć nie wiem, jak to liczyli. Pewnie języki i dialekty. Ada się jakoś zbytnio nie rozpowszechniła. A z Pascala powstała Modula, też jakoś umarła śmiercią naturalną.

Waldek

Reply to
Waldemar

Ale te co nowsze sa w jakis przyczlapach do SQL.

Chyba nie musieli.

I Delphi.

Z ciekawszych wymienie jeszcze PL/1, jezyk w ktorym 1<>1 :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.