Indbrudstyve afstiller alarmanlæg

Jun 19, 2005 14 Replies

Hej NG.



Jeg hørte i radioen for et par dage siden "med et halvt øre" noget om udstyr til at afstille alarmanlæg med, så tyve kan bryde ind i bygninger uden at alarmen går.



Jeg gætter på, at det er anlæg baseret på "trådløse" komponenter, altså dør/vindueskontakter forbundet "trådløst" til alarmcentralen.



Er der nogen som kan bekræfte og evt. give et link til lidt flere informationer.



V.H. Frank


De lidt ældre alarm anlæg fra Falck anvendte trådløse censorer i 432,xxx Mhz området, husker ikke nøjagtig frek. Disse anlæg kunne forstyres med en amatørradio, hvorefter det var muligt at gå ind uden alarmen gik igang, der kunne forekomme en teknisk alarm, men dem kørte de ikke efter.

-- Venlig hilsen

Viggo

"edob" skrev i en meddelelse news:42b5ccb8$0$753$ snipped-for-privacy@dread16.news.tele.dk...

Hej

Hvis der er nogle der har den slags informationer, ja så må man da håbe de kan holde kæft, der er jo ingen grund til at hjælpe tyvene.

Mvh Max

Som jeg ser det er det da bedre tingene bliver rettet så at så simpel en løsning ikke kan deaktivere et alarm anlæg....

Kasper

Uden i øvrigt at vide noget om den slags ting, vil jeg mene at langt de fleste indbrudstyve alligevel ikke ville betjene sig af den slags ting; og dem der kunne, ville sikkert ikke lave indbrud i de huse/villaer/whatever der benytter et alarmsystem der så enkelt kan sættes ud af drift... :-)

Med venlig hilsen Preben

"Repzak" skrev

Jeps, men hvem er da også så dum at basere et alarmanlæg på en trådløs forbindelse?

Mvh. Uffe Ravn

On Monday 20 June 2005 00:20, Uffe Ravn wrote in dk.teknik.elektronik:

[...]

Jeg mener det er Silvan, Jem & Fix eller en af deres venner, der sælger sådan et "professionelt gør-det-selv" tyverialarmanlæg, der er trådløst.

Med Venlig Hilsen: Henrik Bøgh || http://lagengymnastik.dk/ "Piger med en fremtid, undgår manden med en fortid." -- Evan Esar

Uffe Ravn skriver:

Kig dig omkring. Mange der bliver installeret i dag er det......

Klaus

Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet: http://home6.inet.tele.dk/moppe

"Uffe Ravn" skrev i en meddelelse

Det er sgu' da bare at basere den på XXX-bit, så bliver "brian&karsten-klaphoe" ned fra grillen, nok trætte af den ;). ALT kan kompromitteres hvis man VIL ind, det er kun et sprgs. om tid&computer-kraft.

Den Mon, 20 Jun 2005 16:39:48 +0200, "Jørgen M. Rasmussen" skrev:

Problemet er at sensorene sender med få milliWatt og en amatørradio sender med ~50 Watt.

Når man sender en kraftig bærebølge kan alarmen ikke høre at sensoren råber om hjælp.

Det kan let demonstreres ved at taste senderen på 433,92 MHz, så kan fjernbetjeningen til bilen ikke fungere.

Jens OZ2JP www.oz2jp.dk Pray for me - what harm can it do?

On Monday 20 June 2005 16:39, Jørgen M. Rasmussen wrote in dk.teknik.elektronik:

Jeg var lige i Silvan (i Aalborg) i dag, og så de havde sådan et trådløst alarmsystem.

For 1600,- får man:

1) Hovedstation (m. mulighed for trådløs fjernbetjening) 2) Strømforsyning 3) Fjernbetjening 4) Trådløs magnetsensor 5) Trådløs infrarød passiv rumsøger

Mærket er af GRIPO og ifølge brochuren er det "De fleste forsikringselskaber [der] kender GRIPO alarmen, og efter korrekt montering kan Deres forsikringsselskabs sikringskonsulent godkende installationen og give nedslag i præmien på 5-10%".

Der er mere om det på

formatting link
omend intet om hvilke frekvenser det arbejder på. Jeg anser dog 433-434 MHz eller

868-870 MHz for at være nogle gode bud :)

CC: d.t.elektronik, d.t.r.scanner FUT: d.t.r.scanner

Med Venlig Hilsen: Henrik Bøgh || http://lagengymnastik.dk/ "A human kiss, may ruin many lifes." -- Oscar Wilde

Ja men kan den også starte alarmen?.

Hilsen Jesper Mr.Nobody www.wanted-more.dk Vil du have en bil der hakker,så få Peugeot Frederikshavn som makker.

On Tuesday 21 June 2005 09:45, Mr. Nobody wrote in dk.teknik.elektronik:

[...]

Den kan næppe hverken afstille eller starte alarmen.

[...]
Med Venlig Hilsen: Henrik Boegh || http://lagengymnastik.dk/ "Greed. It's greed not faith that moves mountains" -- Jamie Farr as Corp. Klinger in 'M*A*S*H'

Det jeg hørte i DR ang. sub. var at der var udviklet udstyr til at afstille alarmanlæg med. Politiet ville ikke søge at forbyde disse udstyr, eller det at være i besidelse af dem.

Det lød ikke som om der blot var tale om en radioamatørsender / bærebølge, men udstyr dedikeret til formålet!

Venlig hilsen, Frank

Den Tue, 21 Jun 2005 09:45:42 +0200, "Mr. Nobody" skrev:

Nej, men ovennævnte var for at demonstrere hvad der sker når man sender et kraftigt signal på samme frekvens som sensorer og fjernbetjeninger bruger.

Hvis jeg for eksempel sender når du prøver at låse bilen, så kan du forlade en ulåst bil hvis du ikke lægger mærke til at låsen ikke aktiveres.

Jens OZ2JP www.oz2jp.dk Never make the same mistake twice, make all of them once.

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required