Elektroniske specifikationer på DVD laseren

Oct 12, 2005 4 Replies

Jeg har en meget populær side om DVD formater og tænker i nær fremtid opdatere den med informationer om laseren, dvs dens power og bølgelængde.



Jeg har ikke kunne finde noget om de ting, og tænkte om nogen her kender fx datablade på laser pickups eller måske kender et dvd site med de mere tekniske (elektroniske/optiske) data.



pft


Hilsen Michael Lund Sørensen www.milux.dk www.gromit.dk/dvd www.recordere.dk

"Michael Lund Sørensen" skrev i en meddelelse news:434d1bc6$0$90444$ snipped-for-privacy@dread16.news.tele.dk...

Tror ikke at du skal regne med en sådan opgradering er mulig. I en std DVD afspiller er der typisk 3 processorer: En 8032 afart til com med fjernbetjening mm. En ARM7 til dataflytning og en DSP til billedebehandling. Alle 3 sidder inden i af chippene. Jeg har en arbejdskollega der indsætter andre opstartbilleder på DVD spillere i fritiden samt opgradering af frameware. Så jeg har haft næsen noget inde i DVD teknologien.

Benny

Hej

fx

formatting link

formatting link

formatting link

Mvh Max

"Benny Højvælde" skrev i en meddelelse news:43501724$0$1759$ snipped-for-privacy@dread11.news.tele.dk...

Jeg har ikke tænkt mig at opgradere andet end teksten på min hjemmeside, og for at få det rigtigt leder jeg efter nogle oplysninger.

Hilsen Michael Lund Sørensen www.milux.dk www.gromit.dk/dvd www.recordere.dk

"Max" skrev i en meddelelse news:43501ebb$0$84035$ snipped-for-privacy@dtext01.news.tele.dk...

Takker - det ser godt ud og kan måske hjælpe mig videre!

Hilsen Michael Lund Sørensen www.milux.dk www.gromit.dk/dvd www.recordere.dk

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required