Design af print

De fort=E6ller noget om hvilken type medarbejdere de har "tiltrukket". Man skal da v=E6re noget af en "ildsj=E6l", hvis ens evner kan indbringe

40kkr om m=E5neden og man s=E5 v=E6lger at tage job et sted hvor der betales 33kkr for samme ydelse. Det ligner da afdraget p=E5 en en ny Mondeo.

Mener du.

Har du aktier i selskaberne? ;)

d? ?? Det =E6ndrer da ikke p=E5 l=F8ntallet.

/Thomas

Reply to
Thomas Lykkeberg
Loading thread data ...

De fortæller noget om hvilken type medarbejdere de har "tiltrukket". Man skal da være noget af en "ildsjæl", hvis ens evner kan indbringe

40kkr om måneden og man så vælger at tage job et sted hvor der betales 33kkr for samme ydelse. Det ligner da afdraget på en en ny Mondeo.

Been there, har Mondeoen ;-)

Hvordan er løntallet fremkommet? Hvor mange ansatte er der? Hvor høj løn får direktøren, kontra hvor høj løn får manden på gulvet?

Scenarie 1: En direktør med høj løn, få 'indianere' med lav løn. Hvad løntal giver det for virksomheden?

Scenarie 2: En direktør med 'lav' løn, mange indianere med høj løn. Hvad løntal giver det?

Mener du.

Har du aktier i selskaberne? ;)

Nope, har du?

?? Det ændrer da ikke på løntallet.

Men det siger da en hel del om hvad det er for medarbejdere. Det siger også en hel del om hvad virksomheden er for en slags. Du kigger på et tal isoleret, det er blot det jeg anfægter.

--
mvh Uffe
Reply to
Uffe Bærentsen

Thomas Lykkeberg skriver:

Det har intet med sagen at gøre.

Er man dygtig til at motivere sine medarbejdere og sørge for godet til sine medarbejdere, behøves de ikke at få så meget i løn.

Er man utilfreds med situationen forlanger man mere i løn (hvilket dog kun kompenserer i kortere tid, hvorefter man vil have mere).

Been there done that - got the t-shirt

Klaus

--
  Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk
  Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet:
 Click to see the full signature
Reply to
Klaus D. Mikkelsen

Ja det fremgår tydeligt af dine indlæg :)

Fra IDA's lønstatistik.

Det har ikke noget at sige for løntallet. Det er et forholdstal, som beregnes ud fra en middelløn på området. Denne middelløn er udregnet efter tusindvis af lønindberetninger, fra menige ingeniører rundt omkring i det ganske land. Denne middelløn kan findes for alle årgange og uddannelsesretninger.

Eks.: Du er svagstrømsingeniør (B.Sc.EE) fra årgang 2000. IDA har for

2006 beregnet at middellønnen for sådan een er 36.810,- kr./md. Lad os nu sige at du tjener 38.000,- kr./md. det giver så et løntal for dit vedkomende på: 38.000/36.810*100 = 103,2.

Direktørens løn er ikke med i lønstatistikken, altså IDA's.

Løntallet er som sagt et forholdstal, så ovenstående påvirker ikke at

1) her er løntallet lavt, 2) her er løntallet højt.

IDA's lønstatistikker baserer sig på information om løn for en stor del af de fagligt organiserede ingeniører, og andre der kan være medlem af IDA. Det er frivilligt om de vil indberette deres løn (september løn) een gang om året.

IDA tager så højde for bla. årgang og uddannelsesretning, når de producerer en meget omfattende årlig lønstatistik. Den bruges iøvrigt af alle virksomhedsgrupper (VG'er) på virksomhederne rundt omkring, til at forhandle en lønpulje ud fra. Denne forhandling ligger ofte "grunden" for resten af de ansatte i virksomheden.

Point taken.

/Thomas

Reply to
Thomas Lykkeberg

Sikkert ikke, jeg påpeger blot det faktum, at de betaler deres ingeniører mindre end andre steder, så man må gå ud fra at deres produkt er billigere (not!).

Nogle har ikke andet valg, grundet deres geografiske placering.

Så har man forlangt ALT for meget. Det er jo meningen at man skal fastholde sit løntal, ikke lade det dale. Med mindre man har fået forhandlet sig op på et løntal på 150 eller sådan noget, men så beder man jo også selv om balladen, ikke?

Så du siger nej tak til mere i løn, ud fra at du så sikkert vil have endnu mere? Jeg er med på ideen om at mere vil have mere, men det er jo slet ikke på det plan vi snakker. Henning Dyremose ville have mere, og han gjorde sig også til beskidt løgner på den konto. Men man er vel kun et menneske, til salg for ussel mammon.

/Thomas

Reply to
Thomas Lykkeberg

Så prøv at spørge dem hvad det tal egentlig siger.

Hvis han er medlem af IDA, så kan den jo godt være med.

--
mvh Uffe
Reply to
Uffe Bærentsen

Ka du så osse fortælle mig hvad en cenilingeniør fra 1980 "skal have" ?

Jeg er selvstændig, og ved ikke om jeg skal være tilfreds :-))))

Bo //

Reply to
Bo Bjerre

Læser du slet ikke det jeg skriver? Tallet siger hvad lønen er i forhold til resten af ingeniørenes på det danske arbejdsmarked.

Statistikkerne finde med og uden "chefer". Med chefer menes ledere uden med lønansvar (herunder direktører oa.).

/Thomas

Reply to
Thomas Lykkeberg

Aahh "gråt guld". Det kan ikke prissættes, her må herlighedsværdi og affektionsværdi spille ind ;o)

/Thomas

Reply to
Thomas Lykkeberg

Her mener jeg selvfølgelig "uden lønansvar"

/Thomas

Reply to
Thomas Lykkeberg

va fanden er meningen. Her er der folk, der har 25+ Års erfaring, børn, der flyttet hjemmefra, ikke en sygedag, og som SELV har betalt efteruddannelse, CAD programmer og inden for det sidste år har spenderet ca 200.000kr i måleinstrummenter og andet teknisk grej. Og så tillader Du dig at gøre nar ad os. SKAM DIG :-))

-hvis Du har en god ide, eller et godt tilbud, så vil jeg tilbyde at reducere mit arbejde fra ca 65 timer pr uge til måske 55 timer, så jeg kan få tid til nogle af mine hobbies.

Bo // Jeg er ikke gråhåret, men har naturligt rød hår og skægvækst af samme farve :-)

Reply to
Bo Bjerre

Jeg undskylder Hr. Bjerre. Det var nok at gå over stregen, jeg kunne bare ikke stå for fristelsen ;)

Ja, det lyder som om du ligger meget arbejde i dit foretagende.

*ROFL* - En god humoristisk sans er meget værd.

/Thomas

Reply to
Thomas Lykkeberg

Når man har nået min alder, er man en gang imellem nødt til lidt verbalt selvforsvar. Og i den anledning skader det ikke med et godt grin :-)

-ja, uden det blev grundvandet i DK ikke kortlagt, ligesom en del mineraler rundt om i verden ikke ville blive fundet :-)

Uden humor kunne man ligeså godt være blevet revisor eller politiker :-)

Bo //

Reply to
Bo Bjerre

Thomas Lykkeberg skriver:

Begge virksomheder ligger med ca 25 km's mellemrum. Det er ikke der skoen trykker

Jeg skriver at jeg har været på en arbejdsplads hvor jeg fik en løstigning på 20% på en gang og efter 4 år igen en løsntigning på over

20% hen over 1½ år.

Alligevel fandt jeg mig et andet arbejde hvor jeg gik næsten 30% ned i løn i forhold til, til gengæld var jeg glad når jeg kom hjem fra arbejde, da der blev taget hånd om medarbejderne, ja ligefrem fedtet for dem (Søren Halmø - du er guld værd:-).

Jeg har sidste år igen skiftet arbejde og er gået en del ned i løn. Firmasammenlægninger gjorde at det tidligere arbejde blev en pestilens, ens overordnede begyndte at lyve en op i ansigtet og så sluttede det samarbejde - heldigvis med at jeg blev fyret og fik lov til at gå 4 måneder derhjemme med fuld løn :-) Til gengæld er mit nye arbejde meget frit, der er stillet en bil til rådighed som jeg ikke bliver beskattet af og kunderne er glade for at se mig.......

Løn er ikke alt - langtfra. Som en god bekendt sagde: Uanset, hvor meget du får i løn, er det altid for lidt, hvis man er utilfreds med sin arbejdssituation.

Klaus

--
  Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk
  Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet:
 Click to see the full signature
Reply to
Klaus D. Mikkelsen

Hvis du vil holde det til følgende: 'En god ide, så vil jeg tilbyde at reducere mit arbejde.'

I din alder kommer den _helt_ af sig selv: Børnebørn.

Altså en ilter person :-)

--
mvh Uffe
Mondeo 1,8i
 Click to see the full signature
Reply to
Uffe Bærentsen

Jo - i folkeskolen har jeg lavet en astabil multivibrator, et VU-meter og nogen andre morsomme ting. Jeg har altid syntes at elektronik var interessant - men jeg beskæftiger mig ikke med det professionelt :-)

Nej, det er jo det jeg mener :-)

Nåh... så prøv du - så kan vi se om jeg trækker på smilebåndet bagefter :-)

Det lyder som en god ide.

Hmmm - der er ikke nogen i gruppen der har praktisk erfaring med at få godkendt noget (f.eks. en lysdæmper eller endnu bedre en røgalarm) og kan fortælle nærmere (og tak til Max for at henvise til DEMKO osv.)?

/Jens Ulrik

Reply to
Jens U. K.

Normalt ligger lønstigningerne for IDA medlemmerne på omkring 4-7% årligt, så de 20% efter 4 år lyder da meget realistisk. Det svarer til lige knap 5% årligt igennem 4 år. Den sidste stigning på 20% over 1½ år er noget høj, det vil jeg godt medgive dig. Igennem de sidste 5-6 år har branchen også været præget af meget høje lønstigninger, især inden for telekommunikationsbranchen.

Det er er forudsætning at man er glad for sit arbejde. Din realløn er dog gået meget ned så?

Fri (ubeskattet bil) det lyder lækkert :) Hvordan lader det sig gøre? Vi må da håbe at vores skatteminister ikke lytter med her.

Helt enig, men det ville sgu' da være lækkert hvis man nu kunne lide sit arbejde og så samtidig få en anstændig løn. Med anstændig mener jeg en løn, som er i trit med resten af arbejdesmarkedets.

/Thomas

Reply to
Thomas Lykkeberg

Thomas Lykkeberg skriver:

Det var oveni den "normale" lønstigning. Jeg er ikke IDA medlem.

Tjah, det var såmænd som almindelig dødelig elektronikmekaniker.......

Jeg holdet let skindet på næsen....... uden problemer. Min personbil er betalt kontant, huset blev købt over 20 år da vi havde næsten 1/4 af husets pris i kontantbeholdning, så det koster kun 6500/md i kreditforeningslån.

Specialindrettet bil, der ikke er fri til privat brug, men kun til firmakørsel.

Tjah...

Klaus

--
  Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk
  Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet:
 Click to see the full signature
Reply to
Klaus D. Mikkelsen

"Klaus D. Mikkelsen" skrev i en meddelelse news: snipped-for-privacy@du.kan.finde.den...

Uden at kende det reelle tal, så gætter jeg på en aldersforskel mellem Klaus og Thomas på ca. 15 år. Det er nok der forskellen i opfattelsen af løn kontra andet ligger :-)

--
mvh Uffe
Reply to
Uffe Bærentsen

"Uffe Bærentsen" skriver:

Måske, så er Thomas årgang 1987 :-)

Klaus

--
  Modelbane Europas hjemmeside: http://www.modelbaneeuropa.hadsten.dk
  Modeltog, internet, gratis spambekæmpelse, elektronik og andet:
 Click to see the full signature
Reply to
Klaus D. Mikkelsen

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.