Trafo za elektroluèno zavarivanje

Od podneva razbijam glavu, googlam, ali bez rezultata - Nikak da shvatim zakaj aparati za elektroluèno zavarivanje sa sklopkom kao selektorom struje imaju dio primara odvojen, namotan preko sekundara.

Dakle, imamo transformator. Na njemu je klasika, primar i sekundar. No, primar je podijeljen na dva dijela: Jedan dio (4 izvoda), namotan je na vlastitoj kotvi, dok je drugi dio (isto 4 izvoda) namotan ispod sekundara. Ovi izvodi idu na preklopnik za odabir struje. Ono kaj je fora je da se namotaji ne preklapaju "po redu", da se linearno poveæava broj namotaja, nego nekak meni neshvatljivo.

Any ideas?

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Reply to
Tomy (9A5ALL)
Loading thread data ...

Mo¾da taj drugi zavoj slu¾i kao transduktor iako nevirujen, tako da se na njega dovodi neki napon i poveèa magnetski otpot jezgre.

Tako su radili neki iskrini ispravljaèi, izmeðu sekundara i trofaznog greatz spoja struja je jo¹ i¹la kroz transduktor, koji u biti ima dva namota,m jedan je kroz koji prolazi struja iz trafa u greatz, a na drugi se preko reostata dovodi istosmjerni napon, i ¹to je taj napon veèi to je izlazna struja manja.

Ili jednostavno su rasporedili zavojke tako pa i ispod sec. ima koji :-)

Reply to
mtech

Hm... ili impendancija.

To nije sigurno, jer sam videl to na dva trafoa.... Sluèajno sigurno nije :)

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Reply to
Tomy (9A5ALL)

Hm, postajes ekspert za trafoe i zavarivanje ;) Imam (imao sam) ja jedan odlican trafo sa odlicnim bakarnim namotajima, skurio mi ga je jedan profesionalac koji je naucio radis samo sa polatonskim agregatima :( To sam dao na prematanje ali covjek koji je to radio nije uspio namotati oko dva namota. Dakle to bi bio koji volt manje na sekundaru.Drugi problem: posto je taj trafo reguliran preko nekog predtrafica a strucnjak nije zabiljezio shemu sve je zavrsilo na tavanu. Nikako da nadjem slobodnog vremena da se poigram s tim. Kako se cini jednog dana neki cigo ce se veselit bakru od tog trafica :)

Reply to
oldtimer

Hehe... bez la¾ne skromnosti, sad sam u toj fazi da uopæe nekom drugom nebi dal da mi nekaj zavari :)

"©to dijete zna ¹to je to 100kg" :)

Pa donedavno sam mislil da je trafo za zavarivanje "obièni" trafo, sad vidim da postoje razlike, samo mi nije jasno zakaj je to tak.... U èemu je zapravo problem: Dakle, imam Varex 145 turbo... dobar aparat, ali se nakon 10 elektroda pregrije, i nakon toga treba oèekati da se ohladi - buduæi da u fazi "uèenja", kuri¹ elektrodu za elektrodom (nema namije¹tanja materijala koje tro¹i vrijeme i sl.), to je jako iritantno. Zbog toga mi je prijatelj posudil svoj, èija je interminencija daleko veæa (heh, i trafo je puno veæi :) ), ali je jednom prilikom èistil kontakte na sklopki i krivo ga sastavil. Kad bi shvatil èemu slu¾e tako namotani namotaji, i kak se to spaja, sklopil bi ga bez problema.

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Reply to
Tomy (9A5ALL)

To je tako napravljeno da se ogranici struja. Elektrolucno zavarivanje elektrodom se izvodi uz izvor struje konstantne jakosti. I taj trafo je tako namotan i slozen bas radi toga. Kad bi imao obicni trafo, struja bi bila "ogranicena" samo jacinom osiguraca, debljinom prikljucnih kabela i zice u namotajima :))) "Normalan" trafo se koristi u MIG aparatima jer oni rade sa konstantnim naponom. f

--
###  http://disi.pondi.hr/  ###
@ N43.52145, E16.54027
Reply to
Filip Lolic

Hvala na odgovoru!

Pozdrav!

Tomy, 9A5ALL

Reply to
Tomy (9A5ALL)

greatz

Tzv. magamp. Ovo inace imas i u ATX napajanjima za post regulaciju 3.3V...

Reply to
megamusic

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.