princip rada pojacala

Ovo mi je za dokumentaciju za pojacalo shema je na binsima...

opis rada pojacala

Ulazni signal se preko C1, R1, R2, C2 dovodi na bazu tranzistora T1. C1 i R1 cine CR mrezu koja odreduje donju granicnu frekvenciju, a R2 i C2 cine RC mrezu koja odreduje gornju granicnu frekvenciju. T1 i T2 cine diferencijalno pojacalo, a T3 sa emiterskim otpornikom i LED diodom cine izvor konstantne struje.

Ovo mi je sad klimavo: Signal sa kolektora T1 i T2 prenosi se na baze tranzistora -t6 i T7. Cemuu sluze T4, T5, T6 i T7??

T9 i T10 su pobudni tranzistori koji pobuduju izlazne tranzistore T11 i T12. T8 sa otpornicima 1k8, 4k7 i 500r sluzi za temperaturnu kompenzaciju i on mora biti cvrsto montiran na hladnjak blizu izlaznih tranzistora.

Negativna povratna veza vrsi se preko 10k 10pF i 330R

Elementi 10R i 100 nF cine zobel mezu

O cemu jos mogu ovdje pisati?

Reply to
Mlaen
Loading thread data ...

Evo upotpunit cu malo: T1 i T2 su diferencijalno pojacalo koje uz pojacanje imaju zadatak odrzati DC napon na izlazu stalnim za slucaj drifta. To se osigurava negativnom reakcijom otpora 10 koma u bazi T2. Naponsko pojacanje cijelog pojacala za izmjenicni napon je upravo taj otpor kroz otpor 330 oma isto na bazi t2. t3 sa ansamblom led i ona 3 otpora cine izvor konstantne struje za napajanje diferencijalnog pojacala. Struja izvora konstantne struje je napon ledice (2,4V)-0,7V/470e

To je pojacalo sa simetriènim napajanjem, bez kondenzatora na izlazu, i potrebno je odr¾avati stalan DC napon na izlazu i stitit ga od drifta (pomaka) jer to nepotrebno grije zvucnike i izlazni tranzistor. Napon na izlazu mora biti u savrsenoj ravnote¾i kod promjene napona napajanje ili temperature, tako da razlika u odnosu na masu bude 0 V. U sluèaju klizanja, izlazni napon preko otpora 10k mjenja struju T2 i vraca taj napon.

E ono sto pitas, signal dolazi na T6 I T7 ali protufazno. T7 mozes shvatiti kao driver za izlazne tranzistore. Napon na njegovom kolektoru je u biti napon na izlazu (umanjen za neki sitni¹) jer su izlazni stupnjevi u spoju zajednièkog kolektora. Tranzistor T6 dobiva protfazan napon u odnosu na T7. T6 I T7, iako slici diferencijalnom spoju, to nije jer ne rade diferencijalno zbog otpora 10k. Osim T5 u klasicnom pojacalu zajednièkog emitera je otpornik, a ovdje je taj otpor zamjenjen "¾ivim" otporom. TR5 protufazno radi u odnosu na t7 i poveèava dinamiku i linearnost a t4 odrzava prednapon baze t5. T8 nije u sluzbi nikakvog pojacala nego osigurava prednapon baza izlaznih darlington spoj tranzistora za klasu AB. sA trimerom 500e taj napon treba podesiti na 4x0,6 V dakle negdje na 2,4V izmedju kolektora i emitera T8 odnosno da mirna struja izlaznog tranzistora T11/T12 bude malo preko koljena pocetka vodjenja, a to je nekih 50-100mA. Da ta struja ne bi rasla kad se izlazni tranzistori zagriju, tranzistor T8 je u termièkoj sprezi sa izlaznim tranzistorima, zagrijavanjem tog tranzistora pada napon izmenju kolektora i emitera T8 i mirne struje izlaznih tranzistora vracaju se u normalu. T9/T11 i T10/T12 su izlazni tranzistoi u darlington spoju u spoju zajednickog kolektora, kao strujna pojacala sa naponskim pojacanjem

  1. Donju graniènu frekvenciju odreðuje sami kondenzator 1 mikro na ulazu sa

10koma paralelno ulaznom otporu tranzistora+470e. na gornju graniènu frekvenciju imaju utjecaj kondenzatori 10pf u negativnoj reakciji na T2 i T6. Raèunica je kompleksna. va¾nija funkcija tih kondova je da sprijeèe samooscilacije na 100-400khz.

neoznaèen otor na ulazu spojen na masu mora imati vrlo malen otpor ili ga treba izbaciti.

Jebi ga, o tome se moze pisat 100 stranica.

R1

diferencijalno

T12.

Reply to
Petar Bjelèiæ

otpor

to

pojacanjem

i

RC

konstantne

on

Hvala ti puno na ovako detaljnom objasnjenju!!!!!

Reply to
Mlaen

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.