Naponska sklopka

Bok.

Kako najjednostavnije pritegnut jednu "toèku" nisko (TTL nisko) kad mi neki napon dosegne odreðenu vrijednost, npr. 3.3V

Dakle zelim da mi taj ulaz dobi logicku nulu kad mi napon napajanja (odvojen od onog sklopa di je ulaz) dosegne 3.3 :) jos jednom sam napisao isto no nema veze.

Dakle najjednostavnije moguce.. Nekako s zener diodom ili? Probao sam nesto sam isprojektirat no nula bodova ;-(

Reply to
Mad I.D.
Loading thread data ...

3,3 V. a sto je sa ostalim naponima, kod kojeg napona da bude TTL jedinica? da jedinica bude ispod 3,3 ili iznad 3,3 ili da jedinica bude nesto trece, el treba prozor, histereza?
Reply to
=?iso-8859-2?Q?Petar_Bjel=E8i=

Za >3.3V nula, za

Reply to
Mad I.D.

"Mad I.D."

Reply to
miha

Najlakse ti je uzeti komparator (npr LM339)i na jedan ulaz stavis referentan napon 3.3V (npr. zener dioda 6V+naponsko djelilo) a drugi ulaz ti je ulaz

neki

nesto

Reply to
Kresimir Pecnik

referentan

Ja sam isto tako radio - bas sa 339 i 393 (u jednom su dva a u drugom 4 komparatora, ako se ne varam)

Reply to
Hector

On Wed, 12 Dec 2007 00:02:13 +0100, Mad I.D. wrote: /cut

Hvala na odgovorima, grr nadao sam se izbjec komparator.

Reply to
Mad I.D.

pa ne mora nuzno komparator, 3 BJT dva u diferencijalnom i jedan iza sa uzemljenim emiterom sa jos kojim otporom i imas mali OP/COMP sa podesivim naponom napajanja potrosnjom i svim parametrima kak si ti sprojektiras...

z
Reply to
zega

Mozes napraviti i komparator s TL431 pogledaj datasheet

Reply to
Kresimir Pecnik

Ide to bez komparatora. Obicni spoj tranzistora kao invertera. Takav i nverter pocinje mjenjat stanje iz 0 u 1 na naponu vecem od 0,6V. Na ulaz baze stavi cenericu od 2,7V i prag ce se podici na 3,3V.

Crtaj shemu, ulazi se na (zastitni) otpor 1 do5 kiloohm u seriji sa cenericom, katoda je na otporniku a anodu spoji na bazu npn tranzistora. U kolektor stavi 1 do 5 kilooma otpor a drugi kraj na plus. Napon +5V za TTL. Emiter na minus odnosno masu. Izlaz je kolektor tranzistora

Tako jednostavan komparator nema strminu kao onaj sa OP, gdje se promjena stanja ne desava unutar 1mV nego unutar reda do 100mV. Znaci, kod negdje 3,3 tranzistor ce pocet vodit a kod 3,4V ce negdje biti sigurna logicka nula. Taj prag i strmina ovise i o trantzistoru i .o cenerici i o temperaturi, pa uzmi tranzistor sa najvecim strujnim pojacanjem, ali ne darlington.

Reply to
=?iso-8859-2?Q?Petar_Bjel=E8i=

On 12 pro, 21:48, Petar Bjel=E8i=E6 wrote: /cut

E mozda mi neces vjerovati no upravo sam danas pod predavanjem tako nacrtao sklop i sve vec proracunao i mora radit 100%.

2 otpornika, 1 zenerica, i npr. BC547 koji ima veliko strujno pojacanje :-)

Cim napon prodje napon zenerice tranz ce lagano pocet vodit i vrlo brzo otic u zasi=E6enje. Pozdrav !

Reply to
Mad I.D.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.