Motor usisivaèa i DC napon

Jel' netko veæ motor usisivaèa, ili neki drugi kolektorski el. motor predviðen za AC pogon preradio na DC pogon? Naravno, uz moguænost promjene smjera polaritetom. Imam par nejasnoæa za dvije opcije:

1) Jel' bolje odvojiti napajanja statora i rotora, tj. prespojiti u paralelni spoj? Kako odrediti optimalne napone za max. snagu? 2) Ostaviti redni spoj, ali izmeðu statorskih namotaja ubaciti Greatz koji æe ispravljati struju koja ide kroz rotor?
Reply to
vaso
Loading thread data ...

Trebao bi bez problema raditi sa istosmjernim naponom.... Dakle stavis ispravljac ispred motora, za promjenu smjera trebas krizni prekidac (mehanicki spojena dva izmjenicna prekidaca) i njime prespajas samo zice koje idu na cetkice Mislim da u "krivu"stranu neces moci postici punu snagu i broj okretaja, vec nekih 70~80ak%, inace ce motor jako iskriti...

Reply to
Sinisa Platz

Univerzalni motor ima serijsku uzbudu i to istosmjernu jer je sustav kolektor + èetkice zapravo mehanièki ispravljaè. Istosmjerni napon mora biti jednak efektivnoj vrijednosti izmjeniènog napona, no u praksi se je pokazalo da mora biti ne¹to ni¾i. Potrebno je voditi brigu o disipiranoj snazi na njemu da ne bi se pregrijao i pregorio. Serijski motor se ne mo¾e samo prebaciti u paralelni jer nije tako konstruiran. Nece raditi (brzo æe pregoriti) osim ako mu se na uzbudu i na armaturu tada ne dovode odvojeni naponi prilagoðeni svaki svojem namotu. Treba npr. ispitivanjem utvrditi kolika je struja kroz serijski uni. motor, koliki je pri tome napon na armaturi, a koliki na uzbudi. Pad napona na èetkicama je oko 0,2V. Kod serijske uzbude se smjer ne mijenja promijenom polariteta cijelom motoru veæ samo promijenom polariteta uzbude, a armatura mora ostati spojena kako je i bila. Veæina uni. motora ima lagani pomak èetkice iz neutralne zone (zone u nultoj komutaciji) kako bi se umanjilo iskrenje jer je takav motor predviðen samo za jedan smjer vrtnje i ne posjeduje kompaudni namot (namot koji ubrzava komutaciju struje). Kada se takav motor reverzira, pojavljuje se manje ili jaèe iskrenje i kako je Sini¹a veæ rekao, ne razvija se nazivna snaga. Koliko ona iznosi, ovisi o pomaku èetkica. Ako se èetkice postave toèno u sredinu izmeðu polova, dobije se istovjetna snaga u oba smjera, ali na ¹tetu èetkica i kolektora jer æe se poveæati iskrenje.

Reply to
-Rio-

biti

pokazalo

Oèekivano treba biti ni¾i DC napon, nema induktivne komponente zavojnica?

Mora¹ odvojiti napajanja, inaèe ima¹ kvadratnu ovisnost broja okretaja u funkciji napona?

motoru

???????

nultoj

¹tetu

Bi li kondenzator paralelno spojen na èetkice smanjio iskrenje? Koliki kapacitet po watu snage motora?

Reply to
vaso

Zatim, ako se odvoje pobuda i rotor, ¹to je bolje po pitanju upravljanja i rada motora: a) Brzinu regulirati naponom na èetkicama, a smjer vrtnje naponom statora, b) I brzinu i smjer postavljati naponom na èetkicama, a pobudu dr¾ati stalnom, ili c) Neka meðukombinacija?

Reply to
vaso

©to nije jasno? Da bi se serijski uzbuðeni motor reverzirao, potrebno je promijeniti kontakte na uzbudi. Uzbuda se nalazi na rotoru, a armaturni namot na statoru, pa je potrebno zamijeniti kontakte na èetkicama, a armaturu ne dirati. Tada æe se serijski uzbuðeni univerzalni motor vrtjeti na drugu stranu.

Ne bi. Samo bi prigu¹io EM smetnje nazad prema mre¾i, ali bi iskrenje ostalo. Iskrenje se javlja uslijed komutacije struje rotora na kolektoru. Naime, kada rotorom potekne struja, ona uslijed induktiviteta namota uzbude ne mo¾e trenutno prestati teèi, veæ joj treba neko brijeme. Najveæa struja teèe kada je pol rotora poravnat sa polom statora (jer je tada najmanji magnetski otpor), odnosno kada se pol rotora malo udalji od pola statora (u smjeru rotacije). Kada pol rotora izaðe iz zone pola statora, struja poèinje padati, ali zbog induktiviteta uzbude ne stigne pasti na nulu kada doðe do èetkice koja je u sredini izmeðu dva pola. Kada lamela na kolektoru doðe do èetkice, èetkica ju tada suprotno polarizirana i tjera u taj namot napon suprotnog smjera (za drugu polovicu okreta rotora). Kako struja nije stigla pasti na nulu kako bi poèela rasti u suprotnom smjeru, dolazi do pojave iskre jer ju sustav kolektor-èetkice prisilno spu¹ta na nulu i reverzira = komutacija. Iskrenje se mo¾e smanjti tako da struja na vrijeme padne na nulu. To se mo¾e postiæi kompaudnim namotom na pomoænom polu. Iskrenje bi se isto tako smanjilo kad bi svaki namot na uzbudi imao i kondenzator, no zbog mehanièkih problema to se ne mo¾e realizirati (tada bi kondenzatori morali biti na rotoru u zajedno s njime rotirati ¹to mo¾e biti opasno uslijed pojave centrifugalnih sila).

"Koliki kapacitet po vatu snage motora" nije najpravilnije pitanje, jer ovdje kondenzator nema istu ulogu kao kod Steinmetzovog spoja 3F motora na

1F mre¾u. Ovdje kapacitet mora biti takav da ubrza proces komutacije, odnosno da smanji (kompenzira) utjecaj induktiviteta rotora koji nije izravno povezan sa snagom motora.
Reply to
-Rio-

Na motoru usisavaca cetkice nisu postavljene idealno u odnosu na magnetsko polje, vec su pomaknute za 10~20 stupnjeva, upravo da bi se smanjilo iskrenje... No ovaj pomak je prilagodjen za "pravi" smjer okretanja, pa bez fizickog pomicanja cetkica nema nacina da se smanji iskrenje motora pri pogonu u "krivi" smjer... Zato motor radi pri punoj snazi samo u "pravu"stranu, a u "krivu" stranu radi smanjenom snagom i brojem okretaja...Nekada se na motorima mogao podesavati polozaj cetkica, no mozda cu tim podatkom odati svoje godine zivota...

Reply to
Sinisa Platz

:-) Da se radi o nekoj dami na news grupi, onda bi godine bile taboo tema. Ovako samo godine znaèe pozama¹no iskustvo u elektrotehnici i znanje iz istog, a to je samo veliki plus. :)

Reply to
-Rio-

Ja bih naponski reverzirao i upravljao, znaèi, za serijski spoj samo Greatz izmeðu namotaja statora?

uzbude

(u

poèinje

do

stigla

mo¾e

mehanièkih

Reply to
vaso

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.