Jedno kratko

Napravio bi sutra neku malu test plocicu s 8 dioda koju cu spojiti na LPT. Malo bi se naucio programirati portove racunala pa eto.

Nego zanima me koliki bi mi otpor trebao za svaki diodu da se ne skure? Nasao sam na netu da je LPT high na +5V, pa ako diodi treba da lijepo svijeti 20mA znaci da trebaju biti po 250ohma?

Tocno ili sam nesto predvidio?

Hvala, pozdrav !

Reply to
Mad I.D.
Loading thread data ...

Stavi 1K jer LED dobro svitli i s manje od 20mA, a iz LPT-a nije bas mudro vuci previse.

Reply to
megamusic

Ima tu par stvari, budem pokusao malo pojasniti pa ako nesto ne valja neka me netko ispravi.

Kao prvo, kod izracuna struje moras uracunati i pad napona na diodi. Recimo da je taj pad napona oko 1.2V, onda ti je uz +5V na izlazu R = U(R)/I = (5V-1.2V)/20mA = 190 Ohm Dakle, uzmes 220 Ohm otpore i struja ce biti malo ispod 20mA i lijepo ce svijetliti ledica a biti ce sigurna od pregaranja (ako moze izdrzati 20mA).

Ali tu ima i jos nekih stvari koje ovise o izvedbi porta. Kako pise po netu, nekad su portovi bili izvedeni LS-TTL chipovima (ne znam kako je danas) pa je "high" bio TTL high tj. +2.4 do +5V ali valjda se moze uzeti +5V za izra?une. To je "najgori slucaj" pa bi uz manje napone sve trebalo biti u redu tj. da ne izgori nista.

A sljedece sto je bitno je koliko struje mogu podnijeti izlazni tranzistori porta. Kod tih LS-TTL chipova, mogli su sourceati 2.6mA i sinkati 24mA. Znaci kad stavis visoku razinu na izlaz dobijes maksimalno

2.6 mA, a kad stavis nisku 24mA. Ako povuces previse struje, moze izgoriti chip, a to je puno gore nego da ti izgori ledica.

E sad, da budes siguran da ce to sve raditi kak' spada, trebao bi mozda staviti neki buffer/driver chip izmedu linija porta i ledica (sa LS-TTL kompatibilnim ulazima) koji moze i sinkati i sourceati 20mA.

Hope this helps!

- R.

Reply to
Roland
120 OHM za dobit 2,7 V na 20mA.

Reply to
Teh

Ako hoces pogoniti LED iz LS-TTL-a bolje ga je spojiti izmedju izlaza i

+5V umjesto izmedju izlaza i 0V, svijetlit ce 'invertirano' sto nije neki problem, prednost je da naravno mozes potegnuti vecu struju i da koristi punih 5V. I danasnje LEDice ce sasvim dobro svijetliti i na 5ma, 20mA je zbilja nepotrebno pa povecaj otpor. Racunaj da je pad napona na LED-u oko 1.8V, one novije 'ultra bright' imaju vece napone

Ovo bi svakako bilo mudro

Boris

Reply to
Boris Vuletic

Ja sam spojio bez otpora i sve ok.

--
How do you feel about women's rights?
I like either side of them.
Reply to
TuVaD

Bok. Daj mi jos molim te reci koja od ova 2 (ili pak neki treci) ULN2002A ili ULN2003A.

Pretpostavljam da je 03 no za svaki slucaj.

Hvala na trudu i objasnjenju. Ostalima takoðer !

Reply to
Mad I.D.

Pa... Zapravo nemam pojma, prvi put cujem za te a po datasheetovima mi se cini da je to nesto za vece snage... Moja preporuka je da stavis npr.

74LS244 ili 74HCT244 i 1K otpore za ledice. Sigurno ce obicne ledice svjetliti dobro (svjetle vidljivo i sa 10K) a buffer chip moze dati dovoljno struje i jos stiti port. Ovo mi se cini najjednostavnije rjesenje. Sigurno moze i bolje, ali ne kuzim se bas previse u to. I ja sam ferovac, sto mi imamo s elektronikom... ;)

- R.

Reply to
Roland

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.