impuls preko elektromagneta

Pozdrav.

Da li mi netko mo¾e odgovoriti na koji naèin bi mogao raditi magnetiziranje elektromagneta u npr pola sekundnim razmacima.

Tu postoji par caka. Magnetizacija bi trajala maximalno sekundu a elektromagnet bi se morao demagnetizirati odmah nakon ¹to se skine s napajanja. Znaæi ko neki impulsni elektomagnet. Va¾no je da se ta demagnetizacija napravi odmah nakon svakog impulsa

U biti, ovako bude lakse :-)

--
0.5 sekundi -- magnet radi 
1 sekundu -- magnet je off 
0.5 sekunda -- magnet radi 
1 sekundu -- magnet je off
Reply to
nescafe
Loading thread data ...

???? Ako je jezgra od 'mekog ¾eljeza' demagnetizacija se skoro potpuno obavi èim iskljuèi¹ napajanje!??

Reply to
vaso

Klasika: Dakle jedan 555 kao oscilator(astabil stovec), preko njega podesavas duty cycle (0.5/1), izlaz preko otpornika spojis na bazu (gate) tranzistora i izmedju kolektora i plusa napanja spojis zavojnicu. Paralelno sa zavojnicom stavis jedan otpornik u seriji sa diodom (dioda sa anodom prema dolje - naopaèke)

Otpornik je nuzan zbog tvog zahtjeva da vrijeme demagnetiziranja bude kratko, naime vremenska konstanta za taj sklop glasi L/R sto znaci da je vrijeme demagnetiziranja zavojnice krace sto je otpor veci.

To ima za posljedicu veci napon koji se javlja na kolektoru tranzistora: Ucol_max = Izavojnice*R + Udioda + Ucc.

Uglavnom sve se da proraèunati, ali nije bas trivijalno, tranzistor mora podnositi napon Uce veci od napona napajanja, mora se paziti na otpor zavojnice itd.

Laksi nacin od gore opisanog ne vidim.

djuka

Reply to
djuka

Tu ti ne stima matematika sa izvedbom. Bez otpornika, beskonacan otpor, najkrace vrijeme demagnetiziranja. :-))))))))))))))))

--
Pozdrav ! 
http://paramedia.ath.cx
Reply to
Petar Bjelèiæ

Bas tako... Obicno se paralelno zavojnici stavlja samo dioda da ogranici napon demagentiziranja. Ta dioda usporava proces demagnetiziranja. Bez diode se proces odvija brzo, ali uz visoke napone, a posljedicno toga iskrenja, previsoki naponi na kolektoru tranzistora itd.

Detaljnije:

formatting link
formatting link

Reply to
djuka

a mo¾da njega zabrinjava tromost demagnetiziranja mekog ¾eljeza . ne elektrièna komponenta nego magnetsko vtlo¾enje u tjeli jezgre ? ?

Mladenc

Reply to
Mladencc

--------------------------- OK. Hvala na savjetima. Na¾alost to nece ici preko timera jer impuls bude okinut preko prekidaæa/releya koji se aktivira po prolasku nekog elementa na pokretnoj traci. Imas pokretnu traku i ispred svakog elementa je neka vrst metalne ploèice. Èim ta metalna ploèica dojde pred elektromagnet on mora puknuti impuls i odmah demagnetizirati elektromagnet pa opet isponova. Demagnetizacija se mora raditi zbog nekih drugih stvari a impulsi bi trebali ici onom brzinom koju sam napisao.

Reply to
h200

Demagnetizaciju bi trebao raditi s izmjeniènom strujom kojoj amplituda vremenom opada na nulu...

Reply to
vaso

Dakle, ovdje opet nemamo dovoljno informacija. Ono sto sam ja smatrao pod 'elektromagnet' jest da je struja proporcionalna jakosti mag. polja tj. da nema remanentnog magnetizma (npr. zracna jezgra). Ako se radi o nekoj feromagnetskoj jezgri, tada za nju vjerojatno vrijedi petlja histereze, a to znaci da se demagnetiziranje obavlja strujom suprotnog smjera, kao sto je Vaso vec rekao.

Dakle ovo je moguce sa dva releja: s jednim se magnetizira, s drugim demagnetizira, a kad su oba iskljucena elektromagnet je demagnetiziran i u standbyu ceka na novu plocicu.

djuka

Reply to
djuka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.