Zasilacz - proszę o poradę.

Witajcie

Zrobiłem zasilacz wg projektu:

formatting link
Schemat:
formatting link
Ogólnie powiem, że działa od złożenia.

Napięcie zasilania na U2 i U3 jest takie samo lecz U2 grzeje się a U3 nie. Do 1 i 2 połączałem dwa różne napięcia zasilania ~11V (testowe) a potem ~29,5V tzn. takie, jakie ma być docelowo.

Przy niższym napięciu grzał się mniej ale jednak dało się odczuć podwyższoną temperaturę.

Jeśli podłączyłem 29,5V grzał się dość mocno tak, że musiałem po kilkunastu sekundach odłączyć zasilanie.

Nie pomogła zamiana miejscami układów.

Podmieniłem U2 na LM741 - przy 29,5V grzał się mniej ale jednak. Układ mógł pracować dłużej.

Czy koledzy mogą podpowiedzieć dlaczego tak się dzieje ? Czy da się coś zmienić aby zmniejszyć temp. pracy U2 ?

Poradźcie coś proszę.

Dzięki za info.

Pozdrówka L.

Reply to
Legato
Loading thread data ...

"Legato" snipped-for-privacy@o2.pl schrieb im Newsbeitrag news:g5s60b$n5$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Że tak zapytam - podczas testów na wejscie zasiacza dajesz napięcie stałe z jakiegoś innego zasilacza? Jeśli tak - układ generacji ujemnego napięcia zasilania (D5,D6,R2,C2,C3) nie działa poprawnie (bo "żyje" napięciem zmiennym), to z kolei wykrywane jest przez Q1 (zabezpiecznie na wypadek zaniku tego własnie napięcia) który zwiera wyjscie U2 do masy - no i masz źrudło gorąca :). W ramach testów możesz (np przy pomocy bateryjki) zasilić ujemną gałąź zasialania (najniższa "pozioma linia" na rysunku) albo zwyczajnie odłączyć Q1 - to powinno rozwiązać problem z przegrzewaniem U2 - ale bez ujemnego napięcia na zasialniu U2 i U3 zasialcz i tak nie bedzie poprawnie stabilizował napięć niższych niż jakies 8-12V. Kolejna sprawa - 3A przy 30V spadku na tranzystorze wyjściowym to ładna grzałka jest - zainwestuj w duży radiator i (podczas projektowania obudowy) nie zapomnij o otworach wentylacyjnch... Pozdrawiam GRG

Reply to
grg12

grg12 pisze:

Nie, nie. Tak jak pisałem : "Do 1 i 2 połączałem dwa różne napięcia zasilania ~11V (testowe) a potem ~29,5V tzn."

~ czyli zmienne napięcie 29,5V. Po prostu zmieniłem transformator o niższym napięciu wyjściowym żeby sprawdzić czy czasem ~29,5V nie jest zbyt dużym napięciem wejściowym. Niestety przy znacznie niższym też się grzał ale znacznie mniej.

ładna >grzałka jest - zainwestuj w duży radiator i (podczas projektowania >obudowy) nie zapomnij o otworach wentylacyjnch...

Tak, tak wiem :) Zastanawiam się czy nie dorzucić jeszcze jednego 2N3055.

Dzięki za odpowiedź

Pozdrawiam L.

Reply to
Legato

"Legato" snipped-for-privacy@o2.pl schrieb im Newsbeitrag news:g5shpa$gmv$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

A rzeczywiście - zresztą jak się zastanowić to "aktywny" Q1 spowodowałby też zanik napięcia wyjściowego - co chyba byłoby łatwe do zaobserwowania :) U2 grzeje sie tylko przy obciążonym wyjsciu zasilacza czy zawsze? Jeśli tylko pod obciążeniem - typowałbym zbyt niskie wzmocnienie Q2,Q4, jeśli zawsze - może Q1 "przecieka"?

Wg. dataschetu 2N3055 "może" do 115W - tyle że to zapewne maksymalna moc przy idelanym chłodzeniu obudowy. Może faktycznie warto dodać jeszcze jeden - ale na zbyt mały radiator to i tak nie pomoże :( GRG

Reply to
grg12

grg12 pisze:

Grzeje się nawet bez obciążenia. Zamiast tego 2N2219 zastosowałem DB139, wzmocnienie mierzyłem miernikiem, ma 250. Może to wina tego tranzystora ?

Prąd z niego będę miał to 2A bo takie mam trafo.

Kiedyś z 10 lat temu zrobiłem taki sam zasilacz ale sprzedałem. Teraz, kiedy wracam do elektroniki znów przyda się porządny zasilacz :)

L.

Reply to
Legato

2N3055 ma prąd max 5A. Zasilacze projektuje się na 2/5 tego tranz. czyli 2A na każdy.

Pozdrawiam

Reply to
Krzysztof L

15A.

Chyba mało wiesz o liczeniu mocy strat w tranzystorach...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie pomyliłeś przypadkiem wyprowadzeń tego tranzystora (BD139)?

Reply to
EM

Pytam z ciekawości. Tak teoretycznie. Czy moc strat to nie jest moc czynna pobierana przez tranzystor? Suma Isk * Usk * cosfi każdej ze składowych prądu i napięcia? Oczywiście chyba są wzory uproszczone np: dla prądów "prostokątnych"? Nie tak to się liczy?

Pozdrawiam Paweł

Reply to
Pawel

Oj, malo wiesz o liczeniu mocy strat w tranzystorach :-)

Oczywiscie mozna i przez skladowe :-)

J.

Reply to
J.F.

No niestety nie bardzo. Jest to znacznie prostsze :), szczególnie dla prądu stałego. Po prostu iloczyn prądu kolektora i napięcie Uce w danym punkcie pracy. Tutaj problem główny to oddanie mocy strat do otoczenia nie przegrzewając struktury tranzystora wykonawczego. Ogólnie stosując 2 tranzystory będą lepsze warunki, ale nie ze względu na prąd, tylko właśnie moc traconą. Zakładając 2A to mamy do wytracenia około 80W - to bardzo wiele. Rezystancja termiczna z tego co znalazłem to 1,5*C/W (oo aż tak słabo), czyli przy 80W to struktura ma 120*C więcej niż obudowa. Dodaj podkładkę i przy radiatorze bez względu na wielkość masz gotującą się strukturę tranzystora. Rozkładając to na 2 tranzystory już masz 2x łatwiej. Ogólnie w takich liniowych rozwiązaniach często spotyka się np. odczep w uzwojeniu zasilającym, aby zmniejszyć moc strat w tranzystorze wykonawczym.

Reply to
EM

Ale chodziło mi o moc traconą w tranzystorze. Czy rezystancja termiczna wpływa na moc traconą w tranzystorze?

Pozdrawiam Paweł

Reply to
Pawel

Ale czy to nie to samo co liczenie przez składowe? Dla prądu stałego będzie chyba tylko jedna składowa stała U*I? Ale dla tranzystora który jest sterowany sygnałem PWM to już chyba trzeba brać pod uwagę więcej składowych?

Paweł

Reply to
Pawel

Pawel pisze: >> Rezystancja termiczna z tego co znalazłem to 1,5*C/W (oo aż tak słabo), > Ale chodziło mi o moc traconą w tranzystorze. Czy rezystancja termiczna > wpływa na moc traconą w tranzystorze?

Rezystancja termiczna wpływa na maksymalną moc. Weźmy nowszy mosfet obudowa TO220 STB100NF04 120A, 40V, 0,5*C/W maksymalna temperatura złącza 175 stopni.

formatting link
Przy temperaturze obudowy wynoszącej 25 stopni można wytracić 300W. Skąd to wynika? Temperatura złącza przy 300W = 25+300*0,5 = 175st.

Swoją drogą to ciekawe, że przez nóżki tranzystora TO220 można przepuścić 120A :). W środku podłączenia do struktury pewnie jeszcze cieńsze, ale nie zaglądałem. A zapewniam, że nie jest to szczyt dzisiejszych możliwości.

Tymczasem starodawny 2N3055 w obudowie TO3 ma aż 1,5*C/W - słabiutko. Ogólnie to wszystkie jego parametry są słabiutkie... ale to przecież bardzo 'stary' element.

Co do pytania, rezystancja termiczna nie wpływa na moc traconą. To zależy tylko od punktu pracy i parametrów tranzystora.

Reply to
EM

Chyba rozumiem. Z tego co piszesz to rezystancja termiczna nie wpływa na moc traconą w tranzystorze, a jedynie na maksymalną moc jaką można wytracić. Tzn: moc tracona jest zawsze taka sama i zależy tylko od prądu i napięcia a nie od samej rezystancji termicznej. Jednak mniejsza rezystancja termiczna pozwala na wytracenie większej mocy.

Pozdrawiam

Reply to
Pawel

EM pisze:

No wiesz, sprawdzam wyprowadzenia przed montażem. Poza tym napisałem : "Ogólnie powiem, że działa od złożenia."

Regulacja napięcia i prądu działa. Gdybym źle podłączył tranzystor to układ by nie działał.

LM741 grzeje się mniej a zamiana układów TL081 miejscami nic nie daje

-zawsze grzeje się U2

Z poniższych postów widzę, że dyskusja poszła w inny tor :(

L.

Reply to
Legato

Odłącz Q1, sprawdź napięcie na R15 - wyznacz prąd jaki idzie z U2. To da pojecie o tym, czy się powinno grzać, czy nie.

Reply to
EM

"Pawel" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> schrieb im Newsbeitrag news:g5tbe8$os4$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

W przypadku tego zasialcza niema mowy o PWM (bo to zasilacza liniowy). A jeśli chodzi o "ogólny" tranzystor sterowany PWM - nie słyszałem żeby ktoś to analizował przez analizowanie widma pradów i napieć (choć kto wie?) :) Ja to zawsze sobie upraszczałem: napiecie nasycenia * prad max (mozna jeszcze doliczyc max wypelnienie PWM ale ja jestem pesymista) + czas przełaczania *2 * czestotliwosc * napiecie zasialania/2 * prad max/2 (wersja "optymistyczna" - zwykle pomijam dzielenie przez 2 w końcu jestem hobbysta i żaden liczykrupa mi po premi nie pojedzie bo wybrałem za drogi tranzystor :) ) Powyzsza suma ma być mniejsz od max mocy tranzystora a po przemnożeniu przez sume rezystancji termicznych tranzystora i radiatora nie powinno wyjsc wiecej niz 80 stopni (jesli uklad jest przeznaczony do pracy ciągłej - jak potrzebuje czegoś co ma pracować 30sekund a potem stygnąc przez godzine nie przejmuje sie rezystancja termiczna - po prostu dokręcam do tranzostora solidny kawałek aluminum i po sprawie :) GRG

Reply to
grg12

To nie gwarantuje poprawnosci.

To tez nie takie pewne.

Grzeje sie bo puszcza za duzy. A w tym ukladzie nie powinien. Zle podlaczony Q2 tlumaczylby sprawe.

Jakie sa rezystancje i napiecia na obu koncach R15 i R16 ?

Ewentualnie Q1 moze nie byc zatkany .. ale wtedy on sie bedzie grzal.

Alternatywnie .. uklad sie wzbudza.

J.

Reply to
J.F.

"Legato" snipped-for-privacy@o2.pl schrieb im Newsbeitrag news:g5tj7d$7te$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Niekoniecznie - wiekszość tranzystorów bipolarnych świetnie działa po zamianie miejscami emitera i kolektora - tylko wzmocnienie spada (co by się nawet zgadzało :). Dawno temu widziałem nawet pare układów w których zrobiono to celowo - tylko nie mogę sobie przypomnieć po co? AFAIR coś pojemnościami pasożytniczymi czy wytrzymałością złacza na przebicie. Pozdrawiam GRG

Reply to
grg12

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.