żarówka led na kondensatorze...

witam kupiłem zestaw "żarówek" led z 18 stoma diodami. świecą całkiem całkiem, ale się grzeją. po otwarciu okazało się że wewnątrz jest płytka pcb z diodami, mostkiem prostowniczym i kondensatorem 1000nano/400v. Grzeje się tylko ten kondensator. Mam zamiar troszę te żarówki przerobić, więc stracę gwarancje. co zrobić aby wydłużyć im żywotność? Wymienić ten kondziol na inny, większy, mniejszy, zrobić mu jakiś radiator? Mimo że żarówka ma 7 wat, urządzenie do pomiaru mocy wskazuje pobór 12 wat.. tak ma być?

ToMasz

Reply to
ToMasz
Loading thread data ...

Dnia Thu, 31 Mar 2016 18:14:03 +0200, ToMasz napisał(a):

Bardzo dziwne, nie powinien.

To zależy jak chcesz je przerobić.

Ja bym spróbował wymienić na jakiś inny o tych samych parametrach.

Może być :)

Reply to
Jacek Maciejewski

ToMasz pisze tak:

Przede wszystkim pokaż zdjęcie tego ustrojstwa :)

Żeby diody żyły dłużej trzeba im zmniejszyć prąd.

Reply to
PiteR

W dniu 2016-03-31 o 18:20, Jacek Maciejewski pisze:

Niby dlaczego nie powinien? :) W każdym kondensatorze pracującym w układach prądu zmiennego wydzielana jest pewna moc w postaci ciepła. W jednych więcej, a w małostratnych czy impulsowych mniej.

Kondensatory niskostratne, impulsowe.

Może być, ale nie musi.

Reply to
Uzytkownik

Te waty zaleza od tego czym mierzysz. Jak to watomierz z zakresem 20W to troche duzo. Jak wtyczkowy z zakresem 2kW to sam policz jaki jest blad pomiedzy 8 a 12 przy zakresie 2000. Watomierz o takiej dokladnosci kosztuje tyle co dwa wiadra watomierzy z marketu.

Reply to
Zenek Kapelinder

ToMasz pisze:

LED który w czasie pracy ma ~60 stopni powinien pożyć dobre 50 tyś godzin, jeśli parametry diod (prąd, moc) nie są przekroczone zostaw jak jest chyba że chcesz koniecznie obniżyć temperaturę, wymień kondensator na mniejszą pojemność i takie same napięcie.

Reply to
AlexY

W dniu czwartek, 31 marca 2016 19:30:05 UTC+2 użytkownik Zenek Kapelinder napisał:

Znajomy ma taki marketowy watomierz i wyniki pomiarów nim są całkiem zgodne z tym co się wydaje. Ładowarka do telefonu - 0.5W, po podpieciu telefonu 5W. Po skończeniu ładowania znowu 0.5W. Co ciekawe było widać różnicę w mocy po włączeniu podświetlenia w telefonie.

A miernik tani...

Reply to
sczygiel

Am 31.03.2016 um 18:14 schrieb ToMasz:

Brakuje jeszcze opornika, choćby kilkanaście omów. Przy załączaniu może odstrzelić diody.

Waldek

Reply to
Waldemar

Opornika szeregowo - jak najbardziej, żeby ograniczyć udar LED-ów przy włączaniu. Poza tym jeszcze brakuje opornika równolegle do kondensatora (ze 100k bym dał, bo C ma przy 50 Hz 3.1k), żeby nie strzeliło tego, kto wykręci żarówkę i dotknie obu końców układu (gwintu i tego "noska", który się styka z drugim przewodem).

A zamiast kondensatora dałbym 2x 470nF równolegle (oczywiście na odpowiednie napięcie) albo nawet 4x 220nF (będzie wtedy trochę ciemniej).

Czyli:

o---22R-+-220nF-+---mostek itd... +-220nF-+ +-220nF-+ +-220nF-+ `-100k--'

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.