yagi

Witam, Jakis czas temu wykonalem antene z zgodnie z kalkulatorem

formatting link
na 690MHz, niestety czestotliowsc zostala zmieniona na 770MHz (moc zwiekszona z 70kW na 100kW), i nie mam pojecia co sie stalo, czy inna czestotliwosc i inna propagacja fal (na kierunku stoi budynek - ale wczesniej na 690 dzialalo dosc poprawnie), czy ten model anteny jest wylaczenie na 690?

czy ktos sie orientuje mniej wiecej ile wynosi spadek wzmocenienia w przypadku zwklej yagi, w przypadku zmiany czestotliwosci 690 na 770MHz?

pozdrawiam, R.M.

Reply to
R.M.
Loading thread data ...

Zwykle yagi maja szerokość 2 MHz. Szerokopasmowe mają 30 MHz, 80MHz to daleko poza pasmem.

Pozdrawiam...

MS

Reply to
mstolars

czyli bede musial robic nowa antene, do tej pory byly to 2mm miedziane prety wyciagniete z przewodu, problem z nimi jest taki ze sie latwo wyginaja i trzeba duzo czasu poswieci na ich prostowanie zarowno w czasie montazu jak i po

postanowilem zatem wykonac antene z tanich stalowych ocynkowancyh szprych do roweru ... sa proste nie trzeba ich prostowac i tanie i bardziej sztywne nic miedziane

co myslicie o tym woborze? czy jesli reflector i d. wykonam ze szprych a d.e. z miedzi o takiej samej srednicy, to nie bedzie problemu? (szprychy o 40cm dlugosc raczej nie dostane, wiec bede musial uzyc miedzi)

a moze macie lepszy pomysl z czego mozna wykonac elementy?

Reply to
R.M.

Dnia Thu, 17 Dec 2009 16:08:56 +0100, R.M. napisał(a):

  1. Prostowanie miedzianego drutu do jakichś 3mm średnicy - jeden koniec w imadło, drugi nawijasz na kombinerki i ciągniesz aż się wyprostuje :)
  2. IMO na 700MHz użyłeś zbyt cienkich elementów. Co prawda czym cieńsze tym antena bardziej wąskopasmowa ale nie przesadzajmy, jak użyjesz rurki 5mm to też będzie fajnie. A są np. stalowe miedziowane przewody do hydrauliki hamulców samochodowych a nawet rurka miedziana do kupienia jest. Nie mówiąc już o aluminiowych prętach. Po co ci szprychy??
Reply to
Jacek Maciejewski

R.M. napisał:

Prostowanie drutu metodą walcowniczo-zgniatoaczową:

  1. Drut położyć na twardym podłożu (dobra jest płytka podłogowa z gresu);
  2. Przykryć czymś równie twardym (może być druga płytka);
  3. Przeturlać drut między płytkami kilkakrotnie wte i nazad, najpierw z małym naciskiem na płytkę, później z większym.

Po tej operacji drut jest prosty jak drut. Albo jak szprycha. Przy odrobinie wprawy (nabytej w kilka, kilkanaście mimut), wykawlifikowany drutoprostowacz walcowniczy uzyskuje wydajność powyżej metra na minutę. Bez problemu można prostować odcinki wielometrowe stosując prostowanie sekcyjne.

Adam Słodowy wszystko potrafił zrobić ze szprychy rowerowej i szpulki od nici ("w każdym domu znajdzie się niepotrzebna szprycha rowerowa i szpulka od nici").

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pan Jacek Maciejewski napisał:

Metoda na poznaniaka? Podobno drut mosiężny został wynaleziny przez dwóch poznaniaków. Szli ulicą i w tym samym momencie zauważyli leżące pięć groszy.

Reply to
Jarosław Sokołowski

gdzie mozna dostac taka rurka miedziana albo aluminiowe prety 5mm? dostane w nomi albo obi?

material moze dowolny, szprychy mozna kupic w sklepie rowerowym i sa tanie ... obawialem sie ze prety miedziane lub uluminiowe moga okazac sie trudno dostepne w radomiu

Reply to
R.M.

po moich meczarniach z prostowaniem drutu miedzianego, sobie juz drugi raz odpuszcze, moze jakim tam sposobem zrobilbym to szybciej, ale taki drut latwiej sie wygina, np antena spadnie i trzeba znow prostowac

dlatego postanowilem antene wykonac najlepiej ze sztywnych pretow 5mm

Reply to
R.M.
Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Użytkownik "R.M." snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:hgdelp$3i2$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Gdyby to były pręty 5mm lub7 to moze dałoby się jej używać Byłaby mniej wąskopasmowa.

Artur(m)

Reply to
Artur(m

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.