sygnału

Witam.

Chcąc odseparować się od sygnału pomiarowego , którego nie mogę zakłócać, zrobiłem prosty układ wtórnika na wzmacniaczu operacyjnym. Sygnał pomiarowy to sinus +-10V (p-p). Podałem go na wzmacniacz zasilany napięciem niesymetrycznym +15V. W takiej sytuacji na wyjściu spodziewałem się połówki sinusoidy i to mnie zadowala. Dziwi mnie natomiast to że przy takim zasileniu wzmacniacza jedna połówka sygnału pomiarowego jest "obcięta". Da się to ominąć kiedy zasilę wzmacniacz napięciem symetrycznym +-15V. Czy da się ten problem jakoś rozwiązać nie stosując zasilenia symetrycznego wzmacniacza?

Pozdrawiam.

Reply to
Look
Loading thread data ...

Użytkownik "Look" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:jinb2a$frk$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Czyli spodziewasz się jednej (jedna jest, jedna obcięta).

Czyli dziwisz się temu, czego się spodziewasz - jedna jest, jedna obcięta.

P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ale jemu chyba zwiera sygnał wejściowy?

Reply to
identifikator: 20040501

Wzmacniacze nie "lubią" gdy amplituda sygnału wejściowego przekracza napiecie zasilania. Spróbuj użyć LMC6482 lub podobnego. W nocie tego scalaka jest przykład prostownika zasilanego napięciem niesymetrycznym

Reply to
JR

W dniu 2012-03-01 09:33, Piotr Gałka pisze:

Spodziewał się obcięcia na wyjściu a ma też obcięcie na wejściu.

Reply to
Zbych

Look snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

=================

Dodaj na operacyjnym offset o wartości amplitudy sygnału pomiarowego.

MH

Reply to
MH

Ale amplituda sygnału wejściowego wcale nie przekracza wartości napięcia zasilającego. Problem w tym że połowa sygnału wejściowego jest zwierana do masy, da się to jakoś rozwiązać?

Reply to
Look

Użytkownik "Look" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:jineu6$qvv$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Jak to nie przekracza? Przekracza. Musisz zmienić filozofię działania układu.

Reply to
Ukaniu

W dniu 2012-03-01 10:08, Zbych pisze:

a może wystarczy podać sygnał na wejście przez kondensator (np. 47uF/16V) Janusz

Reply to
JanuszK2

W dniu 2012-03-01 10:19, Look pisze:

Często mówiąc amplituda myślimy o wartości p-p. Nie jest to właściwe, ale z kontekstu zwykle da się wyczaić, o co dokładnie chodzi.

Twój problem da się być może rozwiązać kiedy podasz coś więcej. Ile prądu możesz wziąć do pomiaru? Jaką chcesz dokładność? Bez tych informacji możemy co najwyżej rzucić parę pomysłów, a nie wiedząc co wiesz, możemy "wpuścić w kanał". Rozwiązaniem jest ustawienie takiego punktu pracy wzmacniacz, żeby na wejściu nie pojawiło się napięcie ujemne, tyle, że wymaga to trochę prądu. Jak dużo - zależy od wymaganej dokładności i wzmacniacza. Jak rozumiem wzmacniacz nie uległ uszkodzeniu, i to jest pierwsza dobra wiadomość, chociaż raczej ostrożnie podchodziłbym do podawania napięcia wejściowego spoza dopuszczalnego zakresu.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Źle się wyraziłem. Wartość międzyszczytowa syganłu wynosi 20 V, a zasilanie wzmacniacza 15 V. Problemem jest to, że ujemne połówki sygnału osiągają -10V, a nóżka ujemnego zasilania wzmacniacza jest na potencjale 0 V. Wymieniony wyżej wzmacniacz toleruje taką sytuację. Inne rozwiązanie, jak już to ktoś napisał, danie offsetu i zwiększenie napiecia zasilania wzmacniacza.

Reply to
JR

Daj przed wtórnikiem opornik np. 100k (zależy jaki sygnał, wzmacniacz).

Reply to
BG

Jask nie, jak tak. -10V wejściowego nie przekracza 0V zasilania?

Mierz tylko jedną połówkę. Ujemną Ci ucina, więc i tak nie musisz mierzyć ujemnej. Sygnał mierzony podaj przez diodę na wejście wzmacniacza. Dla -Wej dioda będzie stanowić przerwę. Jeżeli zakres mierzony od 0V do 0,7V będzie istotny to musisz trochę bardziej rozbudować układ.

Reply to
Desoft

In the darkest hour on Thu, 1 Mar 2012 10:56:30 +0100, Desoft snipped-for-privacy@interia.pl screamed:

-10 < 0 więc nie przekracza. :)

Reply to
Artur M. Piwko

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.