Wyswietlacz LCD graficzny jaki ?

Witam Chec zastosowania w swoim projekcie wyswietlacza LCD graficznego wymusial na mnie wybor jakiegos modelu. Poniewaz jestem w tej materi zielony (do tej pory bawilem sie tekstowymi lcd i prockami 51 w bascomie) chcilabym zapytac jaki wyswietlacz (z jakim kontrolerem) kupic aby nie poplynac.

Wyswietlacz ma byc "popedzany" z ATmega16 z programem napisanym w Bascomie, z tego co sie zorientowalem grzebiac troche po necie to natrafilem na sterowniki HD61202/3 oraz T6963C. Te z T6963c sa pieronsko drogi nawet na pzaegro (200zl !!) te z HD sa duzo tansze ... powiedzice mi co strace i czy ten tanaszy da sie bez problemow wysterowac w Bascom'ie

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

Wszystko zależy, jaka rozdzielczość Cię interesuje. Jeżeli wystarczy

128x64 piksele to polecam np. JM12864:
formatting link
(gdzie indziej może być taniej). Łatwy do oprogramowania, ma własną pamięć obrazu (ekranu nie trzeba regularnie odświeżać jak w prostych "głupich" matrycach).
Reply to
Adam Dybkowski
Reply to
invalid unparseable

Jesli dobrze mi sie kojarzy to KS107/108 jest w stanie obsluzyc matryce max

64x64 pixele. Wszystko co wieksze powiela ilosc sterownikow KS. Bascom nie ma raczej obslugi do tego. W dodatku one chyba nie maja generatora znakow wiec wszystkie znaki trzeba sobie spreparowac wlasnorecznie.

Pozdrawiam, Mario.

Reply to
Angel

Robgold napisał(a):

a moze lcd z nokii ? akurat niechcacy zrobilem procedurki w bascomie do lcd kolorowego z

3510i, 98x68 punktow, 256 kolorow. Ale przy znaku typowym 5x8pix da sie wyswietlic 19 znakow na szerokosc, w 8 wierszach, i troche po bokach zostaje. Procedurke zrobilem tak, ze wywoluje sie ja "pisz znak" podajac lokalizacje X,Y (w znakach, czyli X = 1 - 19, Y = 1 - 8), kolor tla, kolor znaku. Dostepne sa 2 wielkosci znakow (normal i DUZE ktore sa 2x wieksze od normalnych - 10x16 pix). Oprocz tego da sie rysowac "pixele" oraz linie, podajac X i Y pixelowe ( 1-98, 1-68) i kolor linii (0-255), oraz robic blyskanie wyswietlacza - zmiane wyswietlania na negatyw. Z tablica ascii samych liter (ktora mozna by doklejac zewnetrznie do binarki) caly kod ma jakies ~1kB, wiec nawet bascom-demo to lyknie. Teraz jest to napisane na AVR/atmega, ale 3 minuty zajeloby zrobienie poprawek dla bascom51. Chodzi na AVR napedzanych do 4MHz, powyzej - trzeba by dodac "waity" bo lcd nie wyrobi szybszego pchania danych.
Reply to
BartekK

Bylbym wdziedzny jesli udostepnil bys mi te procedure w raz z jakims opisem oraz schematem jak tego lcd podlaczyc do procka. Napisalem ci maila na priv.

Reply to
invalid unparseable

Pewnie gdyby miał wymagałby Mega128 żeby się jego kod zmieścił ;)

Ale już stwierdziłem, że przy jego organizacji ekranu to jest więcej niż proste. Wystarczy wziąć dowolne znaki 8x8.

Reply to
Slawomir Sidor

Angel napisał(a):

Ostatnie wersje Bascoma AVR mają polecenia obsługujące wyświetlacze z kontrolerami KS107/108 ale jak i czy w ogóle one działają to nie wiem - mi na MEGA8 nie chciały działać.

Reply to
badworm
Reply to
Andrzej Kasprzak

Robgold napisał(a):

Jako ze dostałem mnustwo maili z tym samym pytaniem, zrobilem stronke:

formatting link
schematu nie daje - opis co-do-czego jest w pliku .bas, pozatym mozna sobie zmienic w programie na samym poczatku definicje pinow, to wtedy mozna podlaczyc pod dowolne inne... Najwazniejsze ze atmega i lcd musi byc zasilany tym samym napieciem - 3 do 3.3V. Bez problemu przy takim napieciu chodzi zwykla ATMEGA 8 lub 16 (bez literki L), a ATMEGA 8L (i inne z L) czyli specjalna dla niskich napiec - to juz wogole bez laski ;)

Reply to
BartekK

Pytanie jeszcze jedno ... ma ktos moze taki sam prosty program w bascomie (51, avr) na ktorym moglby wzorowac sie dla wyswietlacza z 3310/3330/5110 ?

Reply to
invalid unparseable

Na 27 znaków w linii ten wyświetlacz będzie za mały. Nawet jak zaprojektujesz znaki o szerokości 5 pikseli plus 1 piksel odstępu międzyznakowego to 27 znaków zajmie 162 piksele. Potrzebujesz szerszego wyświetlacza (256 pikseli w poziomie). Może zamiast 3 linii po 27 znaków dałoby się przy twoich potrzebach pokazać więcej krótszych linii?

Poza tym polecam wyświetlanie znaków o zmiennej szerokości, tak tekst wygląda lepiej i IMHO też lepiej się go czyta - oczywiście jeżeli pozwoli na to zawartość ekranu w tym konkretnym przypadku (np. nie wyświetlacz tabelek). Czcionkę łyknij chociażby z okienek (SmallFonts albo MS Sansserif).

Reply to
Adam Dybkowski

Akurat obsługa tego kontrolera jest na tyle prosta, że można ją szybko napisać samemu. Przesunięcie kursora (linia, kolumna), wysłanie ciągu bajtów z pikselami. Trzeba tylko odpowiednio spreparować generator znaków (z pionowo zapisanymi bajtami pikseli). Jak ktoś już tu ostatnio pisał, wybór jednego z dwóch wyświetlaczy można traktować jak dodatkowy bit pozycji wyświetlania.

To nawet lepiej bo możesz zrobić sobie kilka krojów pisma, znaki pogrubione czy chociażby o zmiennej szerokości. No chyba że z wyświetlaczem ma zagadać AT89S2051 - wtedy lepiej aby generator znaków jednak był na pokładzie LCD. Ale ATmega128 teraz jest na tyle tania, że dłużej nie ma sensu szukać procesora. :)

Reply to
Adam Dybkowski
Reply to
invalid unparseable

[...]

Taki wyswietlacz ma dwie wady: brak standardowego podswietlenia (musisz doczepic matryce z diod swiecacych z rozpraszaczem lub np. folie swiecaca z przetwornica) i maly rozmiar ekranu. Oczywiscie wszystko zalezy od zastosowania, jezeli chcesz go uzyc w urzadzeniu przenosnym bedzie OK, ale jezeli w stacjonarnym to zastanow sie, z jakiej odleglosci bedzie sie patrzec na ekran.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.