tranzystor bipolarny w ukladzie WE

Witam, Prosze o pomoc w zrozumieniu nastepujacego zagadnienia:

Rozwazmy tranzystor typu npn w ukladzie wspolnego emitera. W obwodzie baza-emiter znajduje sie zrodlo napieciowe. Baza jest typu p, gdzie w uproszczeniu znajduja sie nieruchome ujemne obszary ladunku i ruchome nosniki wiekszosciowe - dziury dodatnie. Emiter jest typu n, co oznacza ze nieruchome obszary ladunku sa dodatnie a nosnikami wiekszosciowymi pradu sa elektrony (podobnie jak w kolektorze). Zlacze baza-emiter polaryzuje sie w kierunku przewodzenia, czyli w tym wypadku do bazy przykladamy + a do emitera - . Otrzymujemy standardowe zlacze np spolaryzowane w kierunku przewodzenia i to jest jasne.

Interesuje mnie natomiast sformulowanie ksiazkowe mowiace ze "zlacze kolektor-baza spolaryzowane jest w kierunku zaporowym". Kolektor jest typu n, czyli przykladamy do niego + . Oznacza to ze zarowno do kolektora jak i do bazy przylozone jest napiecie dodatnie (choc do bazy przylozone jest kilkukrotnie mniejsze napiecie).

Prosze o wyjasnienie dlaczego mozemy w tej sytuacji mowic o polaryzacji w kierunku zaporowym, skoro po obu stronach zlacza jest napiecie tego samego znaku.

Z gory dziekuje i przepraszam za przydlugawy tekst.

Reply to
Andy
Loading thread data ...

Znak jest ten sam, ale potencjal emitera wynosi np 0V, potencjal bazy +0.65V, a potencjal kolektora np +10V. Jakie sa napiecia na poszczegolnych zlaczach policz sam.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.