termometr/stacja pogody na bluetooth

jak w temacie, szukalem na szybkiego na allegro ale jakos lipa, moze zle szukam?

idealnie jakby mialo jakas wlasna bateryjke i ogniwo sloneczne + wejscie na zewnetrzny zasilacz ...

sporo widze tez urzadzen typu myszki , zestawy sluchawkowe, jest moze tez dostepna do kupienia jakas 'uniwersalna' platforma z jakims mikrokontrolerem albo cos, na ktorej moznaby sprobowac podobne urzadzenie? myszka jakby byla na rolki to by byla dosc banalna do przerobienia na np. termometr+barometr (bimetal+membrana do barometru przytwierdzone przekladnia do rolek)

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski
Loading thread data ...

Piotr Curious Gluszenia Slawinski pisze:

BT to raczej nie ten zasieg, zeby warto bylo na tym robic zewnetrzny termometr. Ale mozesz wykorzystac moduly radiowe dostepne w TME, kolo

10zl sztuka. A jak cos wyrafinowanego to ZigBee.
Reply to
T.M.F.

dziekuje za pomoc.

zewnetrzny i wewnetrzny. zasieg jest ok, termometr zew. wisi zwykle tuz za oknem, a wewnetrzny moze stac na biurku nawet. bateria sloneczna wewnatrz moze dzialac kiepskawo, ale przy odczycie na godzine i bliskosci okna , ew podpieciu dodatkowej wspomagajacej przez gniazdko zasilacza powinno byc ok.

w tym projekcie wazniejsze jest zeby nie bylo zadnych kabli i zeby interfejs byl kompatybilny, tj. kupujesz urzadzenie i komputer je od razu 'widzi' bez jakichs 'stacji bazowych' konwertujacych sygnal z (ograniczonej) liczby odbiornikow radiowych itd.

poki co najbardziej obiecujaco do 'shakowania' (chociaz wtedy to nie osiagnie takich rozmiarow i poboru pradu jakbym chcial) wygladaja zestawy sluchawkowe - zasilane jedna bateria 1.5V, mozna dac jeden tranzystor w konfiguracji generatora szumu termicznego zamiast mikrofonu i po 'przerobce'...

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Nie wiadomo jak to sie zachowa narazone na warunki atmosferyczne i niskie/wysokie temperatury. Poza tym niekoniecznie jest to energooszczedne i wymiana baterii co pare dni/tygodni moze byc upierdliwa. Za to moge ci polecic ZigBee, do tego zastosowania idealny, poza cena moze. Wraz z procesorami picoPower Atmela taki zestaw moze dzialac na baterii latami. Programowo nie ma problemu, bo biblioteki dostarcza Atmel lub Meshnetics. Jesli chcesz cos gotowego to rozgladnij sie za modulami, moge ci tez polecic zestaw rozwojowy Raven z Atmela, w sklad wchodza 2 urzadzenia oparte na ZigBee z ATMega128 na pokladzie + stick do podlaczenia do USB. Od jakiegos czasu sie tym bawie i jest to naprawde niezle. Tu masz link:

formatting link
Teraz rozdaja te zestawy za darmo na konferencji w Las Vegas, wiec mozesz polaczyc przyjemne z pozytecznym :)

Reply to
T.M.F.

T.M.F. pisze:

A no właśnie, cena. Dużo taniej wychodzi zastosowanie nawet

2-kierunkowych tranceiverów RFM12B - są dostępne w TME i Seguro. Można podłączyć do dowolnego mikrokontrolera przez SPI.
Reply to
Adam Dybkowski

Przy duzym projekcie moze i tanio. Ale jak wykonujesz 1-2 sztuki to niekoniecznie. Te uklady to tylko transceiver, bez chociazby sterownikow, nie mowiac juz o implementacji jakiegokolwiek protokolu. A to troche pochlonie czasu, zeby to zrobic w miare niezawodne. ZigBee oferuje wszystko, tylko podlaczyc i korzystac, masz do tego stosy roznych protokolow, co powoduje, ze oprogramowanie np. termometru to pare linii kodu i juz dziala.

Reply to
T.M.F.

T.M.F. pisze:

Zgadzam się, wszystko zależy od:

  1. skali potrzeb (produkcji)
  2. wyceny własnego czasu
  3. zasobności portfela

Gdy ktoś potrzebuje zrobić dla siebie tylko 1-2 sztuki, a do tego ma sporo wolnego czasu np. wieczorami (za który i tak nikt mu nie zapłaci, niezależnie czy śpi, czy dłubie w programie) - to dlaczego ma wydać dużo więcej kasy za "gotowca" Zigbee?

Reply to
Adam Dybkowski

Masz racje. Z drugiej strony jesli ktos ma w perspektywie spedzenie dlugich godzin z niedzialajacym ukladem bo w jakimstam rejestrze przestawil jeden bit i teraz cos nie dziala to moze sie zniechecic do jego ukonczenia niezaleznie od checi na wydanie kasy. BTW, widzialem juz moduly ZigBee po ok. 10$, niestety u nas ciagle zdzieraja, ale jak widac jest nadzieja. Jeszcze niedawno transceivery na CC chodzily po 50-70zl, teraz mozna kupic lepsze za 10zl.

Reply to
T.M.F.

Uzytkownik "T.M.F." snipped-for-privacy@nospam.mp.pl> napisal w wiadomosci news:gkcq5e$qcc$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Oprocz zasiegu to jeszcze kwestia poboru pradu moze byc - BT chyba nie jest zbyt oszczedny.

Raczej jakis nadajniczek uruchamiany raz na minute, a odbiornik na USB.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.