Scalony wzmacniacz m.cz. małej mocy z zasilaniem symetrycznym

Hello,

Kopię od kilku dni w sieci w poszukiwaniu scalonego wzmacniacza m.cz. małej mocy (poniżej 1W przy 16omach) z zasilaniem symetrycznym. Ku mojemu niebotycznemu zaskoczeniu - nie znajduję nic sensownego :O

Teoretycznie mógłbym użyć czegokolwiek z niesymetrycznym i pogodzić się ze zniekształceniami na niskich częstotliwosciach, jakie nieuchronnie pojawią się w związku z przeniesieniem poziomów ale jakoś mi to nie podchodzi :(

Reply to
RoMan Mandziejewicz
Loading thread data ...

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl.invalid...

Tak z marszu, bo łeb mnie dziś nieco napieprza, więc słabo mi się myśli - Śjakiś wzmacniacz operacyjny z końcówką w układzie dynaharmony, alboż-coż analogicznego? Parę lat temu widziałem jakiś schemat do auta na czymś podobnym oparty, symetryczny właśnie (przynajmniej sama końcowka)... i tak mi się luzem skojarzyło - może tędy pójść? Sory, po paru latach pamięć nieco zawodzi co do szczegółów. Ale w ogóle pamiętam że był (dość prosty zresztą, ale niecodzienny), bo sam układ był dość nietypowy jak na powszechnie spotykane i przyglądałem mu się dłużej, niż innym.

Reply to
Anerys

To (niesmiało zauważę) moze prościej operacyjny o mocy kawałka wata.

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Znane mi tanie i dostepne wzmacniacze operacyjne nie podołają obciążeniu 16 om :( Ale jesli masz coś konkretnego na mysli - będę wdzięczny.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2012-08-13 13:11, RoMan Mandziejewicz pisze:

To może jeszcze napisz, co tak naprawdę chcesz z tym zrobić i na czym Ci zależy. Bo trochę różnych rozwiązań jest, ale zwykle są jakieś ograniczenia. Np jak chcesz zasilać słuchawki albo coś podobnego, to nie wchodzi w rachubę układ mostkowy. A może zniekształcenia na poziomie 0....00001%? No i ile poniżej 1W wchodzi w rachubę? Już o takich drobiazgach jak ilość nie wspominając, chociaż zakładam, że pewnie parę sztuk najwyżej.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Słuchawki - dość łatwo się domyślić.

Nie wchodzi zdecydowanie.

Bez przesady.

Niewiele poniżej.

Dokładnie.

Jakbym planował coś masowego, to całkowicie inaczej to bym zaprojektował. A tu jestem ograniczony koniecznością stosowania zasilania symetrycznego i to na dokładkę o w miarę równym obciązeniu :(

W tej chwili sa wzmacniacze operacyjne z dodanymi tranzystorami. Ale to nieeleganckie rozwiazanie.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Am 13.08.2012 13:43, schrieb RoMan Mandziejewicz:

LM4816, na przykład. Stereo, 1W.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
[...]

[...]

To jest mostek a tu nie może byc mostek.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2012-08-13 13:43, RoMan Mandziejewicz pisze:

Na szybko, to OPA551/OPA552. Do dostania w TME za względnie przyzwoite pieniądze (jak na B-B). Tylko nie wiem, jak to naprawdę chodzi.

1W też nie wyciągnie, ale moim zdaniem 1W na uszach to "drobna" przesada. W razie czego jest układ zwiększenia prądu wyjściowego (dwa równolegle z opornikami, tak trochę bez sensu, ale jak ktoś chce).

Jak z jakichś powodów nie przypasuje, to daj znać, poszukam dalej. Sam szukałem czegoś podobnego (do tego samego zastosowania), tylko niezbyt intensywnie. No i jakbyś robił, to daj znać, co wyszło.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz
[...]

Za dobre...

i zdecydowanie za drogie :(

Moc w zupełnosci wystarczająca ale cena powala :(

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2012-08-13 14:29, RoMan Mandziejewicz pisze:

To się w ogóle nie przejmuj, tylko bierz TDA2030. To nic, że dużo mocy może dać. Nie musisz z niej korzystać. Chodzi podobno od +-6V. Chyba nic sensowniejszego nie znajdziesz. A i cena wydaje się być Ok.

Pozdrawiam

DD

Reply to
Dariusz Dorochowicz

Kilka miesięcy temu wykonałem wzmacniacz dla słuchawek 32 ohm Sennheisera na podwójnym wzmacniaczu operacyjnym LA6510 firmy Sanyo (+/-15V 1A). Działa rewelacyjnie! Słuchawki 16 ohm zasilisz bez problemu. W sieci znajdziesz notę aplikacyjną i sklep internetowy, gdzie za ok. 4 zł kupisz ten wzmacniacz. Gdybym sam go nie wykonał i nie odsłuchał, to bym nie polecał. W oryginalej aplikacji zrobiłem małe zmiany, jakby interesowały Cię szczegóły - napisz.

Reply to
Tomasz Kuczyński

Dzięki - to jest własnie to, o co chodziło :)

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie na temat ale po co ludzie buduja wzmacniacze sluchawkowe? Wyjscie "phone" z sprzetu audio klasy popularnej daje wam po uszach znieksztalceniami?

Jestes audiofilem czy co? Nigdy nie mialem potrzeby budowac takiego wzmacniacza stad ma ciekawosc.

Reply to
Papkin

Wzmacniacz stanowi część większego urządzenia o dość specyficznym zastosowaniu, które będzie współpracowac tylko ze słuchawkami. Tu nie chodzi o budowę wzmacniacza do domowego sprzętu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.