PC Mini ITX zasilanie z baterii

Witam, po raz pierwszy (na tej grupie),

montuję sobie monitoring na bazie kamer IP (do monitoringu placu budowy). Do tego celu mam 2 kamery IP PoE oraz stary komputer w obudowie ITX z zasilaczem na 12V (jeździł kiedyś w samochodzie jako CarPC), który chciałbym wykorzystać jako rejestrator. Do tego posiadam oczywiście zasilacz sieciowy, więc może to działać także z gniazdka.

Czy jest _prosty_ sposób aby wpiąć gdzieś w ten cały bajzel baterię (mam UPSy do rozbebeszenia w których padła elektronika, ale mam też stary akumulator 96Ah -- do auta już czasem nie starczał, stąd został wymieniony i sobie stoi w kącie), aby w razie braku prądu sieciowego PC sobie dalej nagrywał? Podpięcie zasilacza pod UPS jakoś mi śmierdzi stratami, szczególnie gdy zasilazc w kompie jest na 12V.

Jestem laikiem elektronicznym, zatem proszę o wyrozumiałość i możliwie mocno łopatologiczne opisy. :)

Reply to
Myjk
Loading thread data ...

Zasilacz buforowy z podpięciem do akku żelowego:

formatting link
Jedynym parametrem jest prąd jaki ma dostarczyć.

Prywatnie uzywam podobnego do tego:

formatting link
I sprawdza się przy zasilaniu płyty z Atomem, dysku i routera.

Reply to
Sebastian Biały

Sat, 18 Jun 2016 10:50:13 +0200, Sebastian Biały

Tak konkretnie to jak się to podpina -- bo tego jako laik "nie widzę"... :(

PC AFAIR bierze 60W przy maksymalnym stresie, czyli 5A?

O szlag, zapomniałem o peryferiach. Switch PoE jedzie na 48V (1.25A), router (Huawei B315) 12V (1A). Da się to jakoś pogodzić?

Reply to
Myjk

Zasilacz ma 3 party styków: a) 230V b) do akumulatora żelowego c) do zasilanego systemu

To 3A jast za mało, szukaj wiekszego.

Musisz wziąć większy zasilacz. Np:

formatting link
Pewno sa tańsze.

Oczywiście pamiętaj również że więcej produ oznacza wiekszy akku żelowy. Calość interesu może wyjśc już dość drogo.

Reply to
Sebastian Biały

Na marginesie:

a) dysk zmień na 2.5" co spowoduje znaczacy spadek pradu b) router zbedny, przeciez komputer jest routerem, kwestia softu c) w ogole po co takie cudo, Raspberry-PI powinno dac radę.

Może sie okazać że nie potrzebujesz żadnego switcha PoE bo kamery ruszą na 12V zasilania.

Ale do czego on potrzebny?

Mozna pewnoe usunąc zbedne elementy ale to jest raczej zabawa z lutownicą.

Reply to
Sebastian Biały

Jak mówie, mam nieco inny model. Nie ma takiego odcięcia, natomiast na płytce jest chyba miejsce więc nie wykluczam że inne modele mają. U mnie jest to inaczej zrobione, w momencie zaniku zasilania system grzecznie się składa więc nie rozładowuje się do zera.

Reply to
Sebastian Biały

Sat, 18 Jun 2016 11:35:03 +0200, Sebastian Biały

Czyli podpinam doń a) z sieci, podpinam b) do akumulatora (koniecznie żelowego?), oraz c) na peryferia. W razie zaniku a) przełączane jest zasilanie z b) i idzie na c) a po powrocie a) ładowane jest b) i zasilane na powrót c)? ;)

Nie ma dramatu cenowego. Bardziej mnie zastanawia jak pogodzić te 48V na PoE.

Jest 2.5", wszak to M350.

Router potrzebny do udostępnienia obrazu via net. To ma też służyć do podglądu dziennego ekip budowlanych bez konieczności telepania się na budowę. ;)

Bo już jest, leży i się kurzy. Poczytałem trochę o Rpi w wątku o kamerach na pmb i nie chce mi się tego ogarniać, a pod Windę dostałem z kamerami bardzo rozbudowany soft.

Switch już jest -- i tak kiedyś do monitoringu powstajacego domu będzie konieczny. Martwi mnie tylko te 48V.

Do internetu.

Ale mi chodzi konkretnie o te 48V w switchu PoE w połączeniu z 12V reszty.

Reply to
Myjk

Ogolnie kwasowego. Od biedy może być samochodowy.

Tak. To działa w centralach alarmowych i umozliwia zasilanie centrali przez wiele godzin bez sieci.

a) przetwornica 12V->48V (od reki żadnej nie znalazłem) b) wcale PoE nie wymaga 48V bo wiekszość urządzeń radzi sobie doskonale od 10V w górę. Dlatego wspomniałem o lutownicy - można 12V wprost podać na piny ethernetu i zobaczyć czy kamery ruszą. IMHo ruszą, moja ruszyła od 9V na drucie około 50m.

Czyli zbędny. Dokładnie to samo zrobi komputer.

Problemem jest jego prądożerność.

Dalej nie pojmuje. A dlaczego nie mały modem gsm wkładany na usb? Znowy było by 5x mniej pradu potrzebne niż do takiej kobyły.

Reply to
Sebastian Biały

Do miniitx są dedykowane microups:

formatting link

Reply to
Marek

A nie, jednak jest na allegro:

formatting link

Reply to
Sebastian Biały

Sat, 18 Jun 2016 12:47:51 +0200, Sebastian Biały

Nie twierdzę że PoE tyle wymaga, tylko podaję ile zasilacz switcha PoE daje na wyjściu. Ponadto ta instalacja ma być rozwojowa, tzn. i tak kiedyś to wszystko mam zamiar wykorzystać do monitoringu domu (ew. będzie pewnie dedykoany rejestrator -- chyba że ten ITX zda egzamin). Natomiast rzeźbić z podpinaniem zasilania pod skrętkę mi się zupełnie nie chce.

Ale to chyba maksymalna prądożerność przy wszystkich portach zajętych (w tym przy najwyższym wyssaniu portów PoE), a nie stała?

Nie to samo, bo musiałbym dokupić modem USB, a router już mam. Co więcej, router ma wyjście na antenę dualną, i antenę też już mam -- a ponieważ jest tam stosunkowo słaby zasięg (DL w pomieszczeniu działa, ale UL już kiepsko), to antena jest w zasadzie niezbędna.

Poza tym zaniki prądu zdarzają się raczej rzadko, a jeśli już to na krótko, więc to nie jest największy kłopot.

Cacy, tak myślałem że step-up będzie potrzebne, dziękuję za utwierdzenie. :)

Tak przy okazji, warto w nowym domu pokusić się instalację na 12V w tym pod komputer stacjonarny który chciałbym zabezpieczyć takim systemem akumulatorowym (zamiast UPSów)?

Reply to
Myjk

na tej grupie, nikt Ci nie poda "prosty" a tymbardziej bez certyfikatu. o ile rozumiem, masz Pc na 12V, i kamery na 12V? Więc daj akumulator na

12V, i ładuj go z 230 bez ustanku, prądem o wartości podobnej do pobieranego przez sprzęt. kamery IP potrzebują mikroskopijne ilości prądu. ja mam taką która bierze 250mA podczas dnia i 350 w nocy, jak świeci diodami. więc jak puścisz moc w lan, to na 12 woltach oblecisz... może nawet 50 metrów. w każdym razie ja na jakies 10 - 20 - nie mam widocznych spadków napięc. Nie wiem jakie masz kamery, ale jak chcesz cokolwiek w nocy widzieć to postaw tam pierdylion lamp z czujnikami pir. do IR z kamer zlecą Ci się owady i nic nie zobaczysz, albo będziesz miał alarm non stop. O ile ten kompik będzie musiał kodowac materiał z kamer hd w czasie rzeczywistym, to braknie mu mocy procesora. jeśli kamera będzie zapisywała strumień na dysku zarządzanym przez kompik - ma szanse działać.

powodzenia

Reply to
ToMasz

W dniu sobota, 18 czerwca 2016 13:13:55 UTC+2 użytkownik Myjk napisał:

Lepiej -48V a właściwie -54V (plus na masie, standard telekomunikacyjny), bezpośrednio do switcha PoE a przez przetwornicę na +12V do komputerów itp. Mniejsze straty na przewodach, przy 12V trzeba by dawać bardzo grube (nawet nie ze względu na grzanie pod obciążeniem, tylko spadki napięcia). Poza tym "12V" z bufora+aku to tak naprawdę 10-14V, nie każdy komputer będzie działać w takim zakresie (np. ze względu na zasilanie dysku), a PoE (standard 802.3af) dopuszcza szerszy zakres.

Przy okazji, jaki switch PoE z możliwością podania 48V DC z zewnątrz? Fabrycznie zewnętrzny zasilacz, czy przeróbka z wpięciem się zamiast wewnętrznego? Szukam innych poza już mi znanymi: mały Netgear GS110TP, duży Nortel 5520-24T-PWR.

Sam jako lokalny dostawca Internetu mam tak rozwiązane zasilanie, stara siłownia telekomunikacyjna Ericsson z redundancją (3 pracujące równolegle zasilacze -54V 6A z różnych obwodów 230V) z odzysku pewnie po stacji bazowej GSM. A jak kiedyś nielimitowane LTE się zlimituje, a budżet pozwoli, z -48V DC można zasilić prawdziwą radiolinię :)

Reply to
marekm72

Jak pisze Sebastian - sprawdziłbym, czy kamery pójdą przy 12V (duża szansa) i wywalił całe to PoE w diabły... Bo pożytku żadnego z tego nie ma.

A jak pójdą - dać normalny rejestrator ip .Na allegro 4 kanałowy rejestrator ip to jakieś 150 zł. I nie toczyłbym walki z komputerami. Zwłaszcza, że jak rozumiem PC robi tylko za rejestrator, bo router masz osobny.

Prądu on weźmie niewiele ponad to , co zeżre dysk przypuszczam. Prościej, bardziej bezawaryjnie.Zwłaszcza, skoro i tak masz plany użycia tego w przyszłości jak pisałeś.

Wtedy masz 3 urządzenia (router, rejestrator, kamery) - wszystko na 12V. Prosty zasilacz buforowy i po zabawie...

Reply to
sundayman

Tu nie trzeba nic "rzeźbić". Odizolować skrętkę (od strony PC oczywiście) , przeciąć żyły od PoE i koniec. Potem je skręcić rączkami porządnie (jak ktoś nie chce lutować) z kabelkiem doprowadzającym 12V i tyle. Zadanie na 2 minuty.

Reply to
sundayman

Sat, 18 Jun 2016 10:42:36 +0200 Myjk snipped-for-privacy@nospam.op.pl> napisał:

Są zasilacze, które robią z 12V wszystkie pozostałe potrzebne napięcia, np.:

formatting link
Używamy takich właśnie do komputerów Mini-ITX.

Uwaga - ten zasilacz, to co ma na wejściu - przepuszcza jako 12V dalej, więc to powinno być faktycznie 12V.

Są też i "kompletne" zasilacze, wytwarzające wszystkie napięcia. Poszukaj tutaj:

formatting link

Reply to
__Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.