KRYTERIA STABILNOŚCI UKŁADU REGULACJI

Witam Szanownych Grupowiczów

Prosze o pomoc jak w temacie gdzie mogę znaleź pomocne informacje o kryteriach stabilnośi układu regulacji bardzo pilne - poooomocy dziękuję i pozdrawiam Mackooo

Reply to
MACKOOO
Loading thread data ...

Użytkownik "MACKOOO" snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Zapewne w podręczniku do Teorii Sterowania lub podobnego w nazwie przedmiotu

Reply to
SP9LWH

jakby co, to mam jakis skrypt w postaci elektronicznej...gdzies na CD...ale moge odszukac..

Reply to
greg

Witaj jeżeli nie sprawi to kłopotu , proszę o pomoc na adres snipped-for-privacy@poczta.onet.pl

PS. na środę mam oddać wypracowanie

Pozdrawiam Maciek

Reply to
dwanickiWYTNIJTO

Użytkownik snipped-for-privacy@vp.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

I nie możesz iśc do biblioteki lub do kolegi poczytać podręcznik? Toż to jest cholernie zawiłe i bezmyślne przepisanie spowoduje tylko "jedyną słuszną" reakcję czytającego. Chyba, że o te różniczkowe macierze chodzi :-)

Reply to
SP9LWH

bardzo upierdliwy wiec trzeba pisac takie tematy :/

Reply to
Mackoo

Użytkownik "Mackoo" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

A w bibliotece też nie ma ??? wyszukiwarki nic nie znalazły ?

formatting link
formatting link
formatting link

Reply to
SP9LWH

Wyszukiwarki znalazły, ale zapraszaja mnie na wyklady :) ale znalezałem takie cos ;)

formatting link
tylko nie wiem czy moge o tym napisac bo to sa Kryteria stabilnosci ulkadow liniowych regulacji :D jak myslicie ??

Reply to
Mackooo

Użytkownik "Mackooo" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

O jakich miałeś pisać ? Zapytaj na

formatting link
Bo ja nie mam pojęcia co studiujesz - może "marketing i zawracanie ..." ?

Jak na "weekendowy elaborat" masz tam wszystko o klasycznych "staromodnych" układach regulacji. Rozumiesz cokolwiek z tych "prostych" wzorów ?

Może miało być jeszcze o nieliniowych albo dwustanowych czy trójstanowych z histerezą. I coś na temat: Układy liniowe z czasem ciągłym. Modele matematyczne liniowych układów dynamicznych: równanie różniczkowe, transmitancja operatorowa, charakterystyka częstotliwościowa, równanie stanu. Modele nieliniowe, charakterystyka statyczna, linearyzacja modeli nieliniowych. Podstawowe człony dynamiczne. Schematy blokowe. Stabilność liniowych układów dynamicznych. Kryteria algebraiczne i częstotliwościowe badania stabilności. Układy regulacji. Układ ze sprzężeniem zwrotnym. Wskaźniki jakości regulacji: czas regulacji, przeregulowanie, wskaźniki całkowe. Projektowanie układów regulacji, zapas stabilności moduły i fazy. Struktury układów regulacji. Przetworniki pomiarowe, elementy wykonawcze, regulatory proste, z automatycznym doborem nastaw i regulatory adaptacyjne, sterowniki cyfrowe, rejestratory. Układy liniowe z czasem dyskretnym. Komputerowe układy regulacji. Nieliniowe układy regulacji. Stabilność nieliniowych układów regulacji, metoda płaszczyzny fazowej, metoda funkcji opisującej.

Reply to
SP9LWH

Reply to
MAckoo

Użytkownik SP9LWH napisał:

Stabilność to zagadnienie matematyczne i ma swoją fizyczną stronę w elektronice, mechanice, wszędzie, i między tymi zjawiskami zachodzi pełna analogia, jak to w przyrodzie. Jakiej by książki nie wziąć do ręki, jeśli jest w niej teoria bedzie też najprawdopodobniej omówione zagadnienie stabilnosci.

Reply to
A.Grodecki

MACKOOO napisał(a):

Jakbyś zapytał za tydzień... (będę po egzaminie). Wstępnie tylko po głowie chodzi mi kryterium Nyquista(częstotliwościowe) i kryterium Hurwitza, może coś wygooglasz. Chwilowo niestety tylko tyle, bo nie chce bzdur napisać, a akurat to zagadnienie sobie na później zostawiłem.

Masz mało czasu, ale przejdź się do jakiejś biblioteki technicznej i chyba w każdej książce o algorytmach sterowania to zagadnienie będzie.

Reply to
Kudlaty

A co omawiasz... historię sterowania... i brakuje wątku stabilności... ST

Reply to
ST

Użytkownik "MAckoo" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

To przecież nic z tych wzorków nie rozumiesz. Przepisz wstęp, bez tych równań operatorowych i macierzowych - najwyżej zasygnalizuj, że takie skomplikowane są. Skup się na nazwiskach autorów. To i tak za dużo jak na szkołę średnią Hasła które wyliczyłem dopisz, by pokazać, że coś doczytałeś i , że problem jest naprawdę skomplikowany.

Reply to
SP9LWH

SP9LWH napisał(a):

Tu się nie chciałem odzywać wcześniej, bo nie wiem jak jest w technikum, ale teraz (na 3 roku) mam właśnie wykłady (w zasadzie jeszcze tylko egzamin) z teorii sterowania i tu jest strasznie dużo algebry liniowej, w technikach jest też opracowywany ten aparat matematyczny? Czy prowadzący sobie życzy materiał, a że podstaw brak, to już go nie obchodzi? (Nasz Profesor ciągle narzeka, że nie mieliśmy równań różniczkowych w programie i część musimy na wiarę przyjmować)

Reply to
Kudlaty

Użytkownik Kudlaty napisał:

A co by niby zmieniło, gdybyście mieli wcześniej R.R.? On Wam wykłada całą teorię od Adama i Ewy, żebyście wiedzieli że to się 'skądś' wzięło a nie z księżyca. Ale żeby czuć o co chodzi nie potrzeba całych stron robaczków i macierzy. W praktyce wiedza o stabilności sprowadza się do odpowiedzi na pytanie, jak uzyskać stabilność. Wydaje mi się że w technikum można wprowadzić kryterium Nyquista, rysowanie charakterystyk Bodego oraz nauczyć jak się je "nagina" żeby uzyskać stabilność. Szkolnictwo cierpi na nieumiejetność wyłożenia wiedzy OD OGÓŁU DO SZCZEGÓŁU, wykładanie w drugą stronę nie daje NIC! Dlatego jak już zaliczysz ten egzamin będziesz tak samo "głupi" z automatyki, jak przedtem. Bez ćwiczeń WYPRZEDZAJĄCYCH wykład oraz laborek (na które tak studenci narzekają) nic się pożytecznego nie nauczysz, i czeka Cię co najwyżej "kariera" w handlu lub bankowości ;)

Reply to
A.Grodecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.